Most lettél cukorbeteg? Olvass bele, mit kell tenned: A cukorbetegség kezelése!
Kimerítő fertőzések
Az inzulin feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a cukor a sejtekbe jusson, akár közvetlen felhasználásra (izom), akár tárolásra és késõbbi felhasználásra (máj). A cukor vagy vércukor a szervezet sejtjeinek fõ energiaforrása.
Az egészséges hasnyálmirigy annyi inzulint termel, amennyi az étkezéssel felvett táplálék felhasználáshoz szükséges. Ma meg pontosan nem ismeretes, hogy a hasnyálmirigy inzulintermelésének megszünését mi okozza. Szerte a világon erõteljes kutatómunka folyik ennek kiderítésére. A diabétesz nem fertõzõ betegség és nem is tekinthetõ olyan értelemben örökölhetõnek, mint pl. a szem színe. Mégis bizonyos esetekben a diabétesz a felsõlégúti hurutos betegség után fejlõdik ki, más esetekben a diabeteszes ember családjában, rokonai között találhatók diabeteszesek. Valószínû, hogy a hajlam öröklõdõ és a hasnyálmirigy végsõ kimerülését egy késõbbi betegség, pl. fertõzés idézi elõ.
Kétféle cukorbajt különböztetünk meg. Az Ies típusú, (inzulindependens) diabétesz eseten a szénhidrátok felhasználásáért felelõs hormon, az inzulint termelõ sejtek elpusztulnak, ezért a betegnek azonnal inzulinkezelésre van szüksége, hiszen e nélkül súlyos állapotba kerülhet; akár meg is halhat:Ennek a kórformának a tünetei a szomjazás, a nagy folyadékvesztés, a fogyás, a nehezen gyógyuló bõrsérülések szembetûnõek, egyértelmûen erre a megbetegedésre utalnak.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
A 2-es típusú (azaz nem inzulindependens) cukorbetegség esetében viszont az inzulintermelés megmarad, csak minõségileg károsodik. Éppen ezért ez a fajta diabétesz szinte észrevétlenül fejlõdik ki, mert az évek során a szövõdmények (többek között szemés vesekárosodás) feltûnõ tünetek nélkül fokozatosan alakulnak ki. Elõfordulhat, hogy a beteg különösebb panasz nélkül éli az életét, mígnem valamilyen egyszerû rutinvizsgálat alkalmával például a jogosítvány meghosszabbításakor vagy szemészeti ellenõrzéskor derül ki, hogy megemelkedett a vércukorszintje. De az infarktust követõ utólagos kórházi kivizsgáláson is fény derülhet arra, hogy a csendben, tünetmentesen kifejlõdõ IIes típusú diabétesz támadta meg az ereket, és egy hosszú folyamat végén ez okozta az infarktust.
Szívügyek
Dr. Petõ Imre Iván, a Jahn Ferenc Délpesti Kórház I. számú Belgyógyászati Osztályának osztályvezetõ fõorvosa szerint a felnõttkori diabétesz felderítése nagyon fontos, mivel az ilyen betegek között jóval gyakoribb az érbetegségek elõfordulása, mint másoknál. A diabéteszes páciensek amúgy sem könnyû helyzetét tovább nehezíti, hogy a szívük kettõs veszélyben forog: nemcsak a cukorbaj, hanem az elhízás is veszélyezteti. Fokozott igénybevételt jelenthet az elhízás. A zsírsejtek a kövér emberekben inzulinhatásra érzéketlenné válnak. Ezért a hasnyálmirigynek több inzulint kell termelnie ahhoz, hogy a zsírsejtek cukrot vegyenek fel. Végül a hasnyálmirigy kimerül és nem lesz képes az étkezés után szükséges nagyobb mennyiségû inzulin biztosítására. Hazánk lakosságának 5-7 százaléka cukorbeteg.
A diabéteszes betegek száma az elhízás miatt nõ. Tíz százalék testsúlyfelesleg a négyszeresére, húsz százalék a harmincszorosára növeli a betegség kockázatát, Az érintett túlsúlyos betegek többsége nehezen fogható fogyókúrára. Szinte mániásan pontosan betartják az étkezési idõpontjaikat, és mindig hordanak maguknál egy kis rágcsálnivalót, nehogy lezuhanjon a vércukorszintjük, és hipoglikémiás rohamot kapjanak. Ez a kényszerû magatartás azonban éppenséggel nem könnyíti meg a fogyókúrájukat.
A "kényszeres evõk" olyan gyógyszert kaphatnak, amely rendkívül gyorsan visszaállítja a normális vércukorszintet, de rövid ideig, az étkezes idejére hat, és utána az inzulinelválasztás nem növekszik. A diabeteszeseknek tehát nem kell aggódniuk a hipoglikemiás roham miatt akkor sem, ha nem esznek. Így sokkal ésszerûbben követhetik a diétát, akár fogyókúrába is belekezdhetnek.
Csak egy szuri
A cukorbetegség kezelésében legfontosabb a diéta. A vércukorszintet csökkentõ tabletták csak akkor hatékonyak, ha a hasnyálmirigy még termel inzulint. A szubsztitúciós kezelés az orvos elõírása szerint történik. Meghatározott idõben és mennyiségben kell az inzulint adni és ehhez kell az étkezések idejét igazítani. Az orvos ellenõrzi a vércukrot és a vizeletben levõ cukrot.
Az inzulinkezelés folyamán a beteg megtanulja, hogy mennyi inzulint kell magának adnia az étkezések elõtt, attól függõen, hogy mit kíván fogyasztani. Változtatni kell az inzulin adagját a testmozgástól függõen és akkor, ha valamilyen betegség lép fel. 35 alkalommal kell fecskendezni rövid és elhúzódó hatású inzulint, külön vagy kevert formában. Ehhez a kezeléshez napi négy alkalommal történõ vércukorellenõrzés tartozik.
Szerző: Molnár Éva
Forrás: Sanitas
Forrás: Sanitas