Étkezés utáni anyagcserezavar
A manapság közkedvelt, erősen feldolgozott, magas kalóriatartalmú, vitamin- és ásványianyag-szegény étrend gyakran okoz extrém mértékű vércukorszint és vérzsírszint emelkedést, főként az étkezések után.Ezek a változások, amelyeket összefoglaló néven étkezés utáni anyagcserezavarnak (posztprandiális diszmetabolizmus) neveznek, állítólag megnövelik a szervezetben előforduló szabad gyökök mennyiségét és ezzel olyan folyamatokat indítanak be, mint a gyulladásos reakció, az érfal működészavara, növekvő véralvadékonyság és egyfajta stresszreakcióhoz hasonló változások (szimpatikus rendszer aktiválódása). Ezzel jelentősen hozzájárulnak a fokozott betegséghajlamhoz.
Étrendváltoztatással csökkenthető
Az étkezés utáni anyagcserezavar mértéke egészséges egyénekben is független előrejelzője a későbbi szív- és érrendszeri betegségnek, ugyanakkor jó hír, hogy a zavar étrendváltoztatással drámai módon csökkenthető. Íme néháyn jótanács, amely segíteht megelőzni a bajt.
- Étrendünkbe válogassunk magas rosttartalmú, alacsony glikémiás indexű táplálékokat, például gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket és magvakat. Salátákat ecetes vagy szűz olívaolajos mártással fogyasszunk.
- Mindhárom étkezésünk tartalmazzon zsírszegény fehérjét, az adott étkezés mindig csak mérsékelt adag ételből álljon.
- Kerüljük az erősen feldolgozott élelmiszereket és italokat, főleg azokat, amelyek cukrot, magas fruktóz-tartalmú kukoricaszirupot, fehérlisztet, vagy transz-zsírsavat tartalmaznak.
- Testsúlyunkat tartsuk a normális tartományban, derék-körfogatunk ne haladja meg testmagasságunk felét,minden nap legalább 30 percig végezzünk legalább közepes intenzitású testmozgást.
- Azok számára, akik soha nem szenvedtek szenvedélybetegségben (alkohol vagy drog) esetleg ajánlott a vacsora előtt vagy közben egy alkoholtartalmú ital elfogyasztása.
A fenti étrend elsősorban a cukorbetegség és koszorúér-betegség megelőzésére, kiegészítő kezelésére ajánlott. Hatásosságát a kísérletes kutatáson kívül alátámasztja az a tény is, hogy a világ egyes hasonló étrenddel bíró népcsoportjaiban – például a mediterrán térségben - a szív- és érrendszeri betegségek valamint a cukorbetegség előfordulása ritkább, mint számos „nyugati” társadalomban.
Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a cukorbetegség kezelése.
Forrás: hvg.hu