Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
A kukoricaszirup
Több tudós felvetette már, hogy a nagy fruktóztartalmú kukoricaszirupnak köze lehet a cukorbetegség és az elhízás járványos mértékű terjedéséhez. Kísérletekkel azonban mindeddig nem támasztották alá a feltételezésüket. Az Amerikai Kémiai Társaság konferenciáján hangzott el egy előadás, amelyben a Rutgers Egyetem élelmiszertudományi professzora beszámolt arról, hogy a nagy fruktóztartalmú kukoricasziruppal készült szénsavas üdítőkben erősen reaktív kémiai vegyületeket fedeztek fel.
Reaktiv karbonil vegyület megjelenése
11 különböző szénsavas üdítőitalt vizsgáltak meg, valamennyi nagy fruktóztartalmú kukoricasziruppal készült. A kutatók meghökkentően nagy mennyiségű reaktív karbonil vegyületet (CO) találtak az üdítőkben.
Károsodást okoz
Ezek a nem-kívánatos, igen erősen reaktív vegyületek a szabad, kötésben nem levő fruktóz és glükóz molekulákból keletkeznek, és a kutatók feltételezése szerint sejt- és szövetkárosodást okoznak. Ilyen reaktív karbonil-vegyületek nem keletkeznek, amikor közönséges cukrot raknak az üdítőitalba, mert annak a fruktóz és glükóz komponensei kötésben vannak, kémiailag stabilak.
Magas szint
A cukorbetegek vérében is nagyobb a reaktív karbonil-vegyületek szintje, amely a betegség komplikációjára utal. A professzor szerint egyetlen palack üdítőben az ötszörösét mérték karbonilból annak a koncentrációnak, amelyet egy felnőtt cukorbeteg ember vérében lehet találni.
Közönséges cukor használata
Bár a tea egyik összetevője, az epigallocatechin gallát képes bizonyos mértékig csökkenteni a karbonil hatását, a professzor mégis inkább azt javasolja, hogy egyáltalán ne vagy csak kevés nagy sűrűségű kukoricaszirupot fogyasszunk. A gyümölcslevek az egyharmadát tartalmazzák a nagy sűrűségű kukoricaszirupnak, a teák az egyhatodát. A kutatók azt ajánlják, hogy az élelmiszeripar inkább a közönséges cukrot használja a kukoricaszirup helyett.