Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.
A cukorbetegség és a háziorvos
A legtöbb esetben a háziorvos lesz a legfőbb segítőtársad és információforrásod. Általában ő az, aki a cukorbetegséget felismeri, előírja a diétát és életmódbeli változtatásokat, és a gyógyszeres kezelést. Ugyancsak ő rendeli el azokat a vizsgálatokat, amelyekkel a kezelés
sikeressége nyomonkövethető. A cukorbetegség mellett az általános egészségi állapotodat is ő ellenőrzi. A háziorvosodon keresztül juthatsz el a "csapat" többi tagjához, akik szakértelmükkel segítenek ennek a bonyolult és sokrétű betegségnek a kezelésében.
Bár a háziorvos a legtöbb esetben nem diabetológus, nem telik el napja anélkül, hogy ne látna jó néhány cukorbeteget. Ezért a cukorbetegség alapvető ellátásában jelentős tapasztalata van. A háziorvosnál tett látogatások akkor a leghasznosabbak, ha felkészülten érkezel (mérési napló!) és mindig őszinte vagy a diéta, mozgás és kezelés elírásainak betartása tekintetében.
A diabetológus szerepe a cukorbeteg emberek életében
Ha a vércukor szinted a szokásos kezelésre nem reagál megfelelően, akkor a háziorvos valószínűleg beutal a legközelebbi diabétesz központba. Ilyen magas szintű ellátásra leginkább akkor kerül sor, ha bonyolult, összetett kezelésre van szükség, vagy speciális technológiára. Lehetnek továbbá olyan eszközök, amelyeket csak diabetológus írhat fel receptre.
A dietetikus szerepe a cukorbeteg emberek életében
A cukorbetegség diagnózisának felállítását követően rengeteg ismeretet kell elsajátítanod. Ebben vannak elméleti elemek is (diéta lényege, szénhidráttartalom számolása, vércukorértékek jelentősége.), de gyakorlati készségeket is meg kell tanulnod (vércukormérés, inzulin beadása..). Ebben lehetnek segítségedre az oktatónővérek és dietetikusok. Ha magától nem tenné, akkor kérd háziorvosodat, hogy irányítson hozzájuk.
Egyéb szakorvosok
A cukorbetegségnek rengeteg arca van: alig van olyan szerv, amelyet a szövődmények ne fenyegethetnének. A szövődmények mindegyikéről elmondható, hogy korán felismerve sokkal eredményesebben kezelhetőek.
Éppen ezért időről időre szükség lehet szemészeti vizsgálatra, de előfordulhat, hogy urológus, nephrológus, sebész segítségére is. Ha valamilyen szövődményre utaló jelet észlelsz magadon haladéktalanul tájékoztasd háziorvosodat, aki megfelelő szakemberhez fog irányítani. Általános szabály továbbá, hogy bármilyen egyéb okból mész orvoshoz (pl. fogorvoshoz), mindenhol említsd meg, hogy cukorbeteg vagy! (Ez vonatkozik a pedikűrösre is!)
Hogyan kezeljem a cukorbetegségem?
Minden csapatnak van egy vezetője. Ebben az esetben ez Te vagy! Te tudod a leginkább kézben tartani a betegségedet, hiszen Te tartod be a diétát, Te sportolsz, Te veszed be a gyógyszert, adod be az inzulint és méred a cukrodat. Te tartod a kapcsolatot a "csapat" többi tagjával, tájékoztatod őket az állapotodról. Fontos ezért, hogy tájékozott légy: próbálj minél többet megtudni a betegségedről, a kezelési lehetőségekről. Soha ne szégyellj kérdezni! Ha úgy gondolod, hogy valami hiányzik az ellátásodból, akkor ne szégyelld szóvá tenni, kérni. Az irányítás tehát a Tiéd, de semmit sem kell egyedül megoldanod.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt
Forrás: egeszsegescukorbetegen.hu