Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegség és a háziorvos, milyen szakorvosi ellátásra van szükségünk cukorbetegen?

Diabetes Portál



Az orvos szerepe a cukorbeteg emberek életében

Ha cukorbetegséget állapítottak meg Nálad, akkor mostantól gyakrabban kell háziorvoshoz járnod, mint eddig.  Az is valószínű, hogy nem a háziorvosod lesz az egyetlen egészségügyi szakember, aki része az életednek.  A háziorvosod időről időre be fog utalni olyan szakorvosokhoz, akiknek a szakterülete a cukorbetegségnek valamilyen megnyilvánulása szempontjából fontos.  A cukorbetegség kezelése csapatmunka, és ennek a csapatnak sokan a tagjai lehetnek.

A cukorbetegség orvosai

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

A cukorbetegség és a háziorvos

 

A legtöbb esetben a háziorvos lesz a legfőbb segítőtársad és információforrásod. Általában ő az, aki a cukorbetegséget felismeri, előírja a diétát és életmódbeli változtatásokat, és a gyógyszeres kezelést. Ugyancsak ő rendeli el azokat a vizsgálatokat, amelyekkel a kezelés
sikeressége nyomonkövethető.    A cukorbetegség mellett az általános egészségi állapotodat is ő ellenőrzi.  A háziorvosodon keresztül juthatsz el a "csapat" többi tagjához, akik szakértelmükkel segítenek ennek a bonyolult és sokrétű betegségnek a kezelésében.
Bár a háziorvos a legtöbb esetben nem diabetológus, nem telik el napja anélkül, hogy ne látna jó néhány cukorbeteget.  Ezért a cukorbetegség alapvető ellátásában jelentős tapasztalata van.  A háziorvosnál tett látogatások akkor a leghasznosabbak, ha felkészülten érkezel (mérési napló!) és mindig őszinte vagy a diéta, mozgás és kezelés elírásainak betartása tekintetében.

 

 

A diabetológus szerepe a cukorbeteg emberek életében


Ha a vércukor szinted a szokásos kezelésre nem reagál megfelelően, akkor a háziorvos valószínűleg beutal a legközelebbi diabétesz központba. Ilyen magas szintű ellátásra leginkább akkor kerül sor, ha bonyolult, összetett kezelésre van szükség, vagy speciális technológiára.  Lehetnek továbbá olyan eszközök, amelyeket csak diabetológus írhat fel receptre.

 

 

A dietetikus szerepe a cukorbeteg emberek életében


A cukorbetegség diagnózisának felállítását követően rengeteg ismeretet kell elsajátítanod. Ebben vannak elméleti elemek is (diéta lényege, szénhidráttartalom számolása, vércukorértékek jelentősége.), de gyakorlati készségeket is meg kell tanulnod (vércukormérés, inzulin beadása..).  Ebben lehetnek segítségedre az oktatónővérek és dietetikusok.  Ha magától nem tenné, akkor kérd háziorvosodat, hogy irányítson hozzájuk.

 

 

Egyéb szakorvosok


A cukorbetegségnek rengeteg arca van: alig van olyan szerv, amelyet a szövődmények ne fenyegethetnének.  A szövődmények mindegyikéről elmondható, hogy korán felismerve sokkal eredményesebben kezelhetőek.
Éppen ezért időről időre szükség lehet szemészeti vizsgálatra, de előfordulhat, hogy urológus, nephrológus, sebész segítségére is.  Ha valamilyen szövődményre utaló jelet észlelsz magadon haladéktalanul tájékoztasd háziorvosodat, aki megfelelő szakemberhez fog irányítani. Általános szabály továbbá, hogy bármilyen egyéb okból mész orvoshoz (pl. fogorvoshoz), mindenhol említsd meg, hogy cukorbeteg vagy! (Ez vonatkozik a pedikűrösre is!)

 

 

Hogyan kezeljem a cukorbetegségem?


Minden csapatnak van egy vezetője.  Ebben az esetben ez Te vagy!  Te tudod a leginkább kézben tartani a betegségedet, hiszen Te tartod be a diétát, Te sportolsz, Te veszed be a gyógyszert, adod be az inzulint és méred a cukrodat.  Te tartod a kapcsolatot a "csapat" többi tagjával, tájékoztatod őket az állapotodról.  Fontos ezért, hogy tájékozott légy: próbálj minél többet megtudni a betegségedről, a kezelési lehetőségekről. Soha ne szégyellj kérdezni!  Ha úgy gondolod, hogy valami hiányzik az ellátásodból, akkor ne szégyelld szóvá tenni, kérni. Az irányítás tehát a Tiéd, de semmit sem kell egyedül megoldanod. 

 

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 

 

Forrás: egeszsegescukorbetegen.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Hiperglikémia

Magas vércukorszint. Magasnak számít az a vércukorszint, ha az éhgyomri vagy étkezések... Tovább

MH box

MH boxok - ezeket a műanyag, nyitott és címkézhető dobozokat a polcos állványokon... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, cukorbetegség megelőzése