Legyünk körültekintőek ha cukorbetegek vagyunk és háziállatunk van
Nagyon is sok. Hiszen a kedvencek előszeretettel nyalják meg gazdájukat és gyakran karmolják, vagy harapdálják meg tartóikat. A nem cukorbetegeknél ez általában nem okoz problémát, viszont a diabéteszesekre sok veszélyt jelenthetek. Ennek több oka is van: először is a háziállatok nyálában számos olyan kórokozó található, amelyek egy nehezen gyógyuló sebnél súlyos fertőzéseket okoznak. Másrészt a kis karmolásokat, harapásokat azok a cukorbetegek, akiknél már idegi károsodás is fellépett, nehezen, vagy nem is veszik észre.
És mit tanácsolnak a szakemberek? Elsősorban azt, hogy ne engedjük kedvenceinket a sérült testrészek közelébe. Ne aludjunk velük és rendszeresen ellenőriztessük háziorvosuk egészségi állapotát, különös tekintettel a fertőzésekre.
A legtöbbet azonban odafigyeléssel tehetünk: rendszeresen ellenőrizzük lábunk állapotát, nehezen, vagy lassan gyógyuló seb esetén pedig azonnal forduljunk szakemberhez. A sebgyógyulás egyik elősegítője a megfelelő, egyenletes vércukorszint. A hagyományos inzulinokkal szemben a modern inzulinok egyenletesebb hatásúak, ami kedvezhet a gyógyulási folyamatoknak is.
És végül: regulázzuk meg kedvencünket. Nehéz lesz, de megéri.