Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegséggel lehet együtt élni, de érdemes tudni néhány érdekességet, ha egy ismerősünket, barátunkat most diagnosztizálták diabétesszel!

Diabetes Portál



4 meglepő tény a cukorbetegségről, amiket érdemes tudnod

A cukorbetegség több mint 1,1 millió embert érint Magyarországon, így jó eséllyel érinti az egyik szülődet, testvéredet, gyermekedet, munkatársadat, barátodat, szomszédodat vagy valaki mást, akit ismersz. A cukorbetegség előfordulása ellenére valószínűleg van néhány meglepő tény, amelyet nem tudsz, mutatjuk az információkat, amiket érdemes megismerned. 

NA

1. tény: A cukorbetegséget nem csak a túl sok cukor fogyasztása okozza

A cukros ételekkel és feldolgozott élelmiszerekkel teli étrend növeli az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek és más betegségek kockázatát, de a túl sok cukor fogyasztása nem a cukorbetegség fő oka. A cukros ételek és a cukorbetegség közötti kapcsolat nem olyan egyszerű, mint gondolnád.
A 2-es típusú cukorbetegség , a cukorbetegség leggyakoribb formája, amikor a szervezet nem reagál az általa termelt inzulin mennyiségére. Idővel szervezeted nem tud elegendő inzulint előállítani a normál vércukorszint fenntartásához. Az ilyen típusú cukorbetegség fő kockázati tényezője az elhízás vagy túlsúly. 
Az 1-es típusú cukorbetegség  egy autoimmun betegség, amely általában gyermekeknél vagy tinédzsereknél alakul ki. A hasnyálmirigy nem tud inzulint termelni, és ez az inzulinhiány azt jelenti, hogy a glükóz a vérben marad, és nem tud bejutni a szervezet sejtjeibe, ahol energiához van szükség. A családban előforduló cukorbetegség szerepet játszhat az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásában. Bár az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek továbbra is ügyelniük kell arra, hogy mennyi cukrot esznek, a cukor nem okoz 1-es típusú cukorbetegséget.

2. tény: A cukorbetegek ehetnek édességet

Az édességek és desszertek nem korlátozottak, de egy szelet születésnapi torta elfogyasztása némi tervezést igényelhet.  Tehát tévhit, hogy a cukorbetegek soha nem ehetnek cukrot, de a cukortartalmú ételek fogyasztása körültekintően és az étkezés megtervezésével jár.
A sütemények és más édességek szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek növelik a vércukorszintet. A szénhidrátok számolása minden étkezés alkalmával elengedhetetlen része a normál vércukorszint fenntartásának. Segít a cukorbetegeknek abban is, hogy meghatározzák, mennyi inzulint kell bevenniük.

3. tény: A terhességi cukorbetegség nem jelenti azt, hogy a baba cukorbeteg lesz

A terhes nők körülbelül 9%-ka lesz inzulinrezisztens a terhesség alatt, és terhességi cukorbetegség alakul ki. Nem a te vagy a babád hibája, ha terhességi cukorbetegséget diagnosztizáltak nálad és ez nem jelenti azt, hogy a baba cukorbeteg lesz. A cukorbetegség kezelésében azonban fontos, hogy orvosoddal dolgozz együtt. A magas vércukorszint miatt a baba hasnyálmirigye extra inzulint termelhet. Ez veszélyeztetheti a babát a magas születési súly, az alacsony vércukorszint és a légzési problémák, valamint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség későbbi esélyével. A legtöbb embernél ez a típusú cukorbetegség megszűnik, amikor a terhesség véget ér.

4. tény: A cukorbetegség sok érzelmet okozhat

Gyakran előfordul, hogy a cukorbetegek dühösek, depressziósak vagy szoronganak. Végtére is, megterhelő lehet, ha naponta többször kell megmérni a vércukorszintedet, figyelemmel kísérni, mit eszel és minden egyes nap inzulin injekciót be vagy gyógyszert szedni. Próbálj meg őszintén és nyíltan beszélni arról, hogy mit érzel a körülötted lévőkkel.
Ha azt látod, hogy egy szeretted, aki cukorbeteg ilyen érzelmek bármelyikét tapasztalja, ne feledd, hogy ezek természetes érzelmek. Legyél figyelmes és tanulj annyit, amennyit csak lehet, így tudsz támogatást és bátorítást kínálni.
Ezenkívül ne feledd, hogy a cukorbetegség progresszív állapot. A cukorbetegség kezelése egy egész életen át tartó folyamat, amivel természetesen meg lehet tanulni együtt élni, de mindenképp megértőnek kell lennünk azzal, akinél most diagnosztizálták a diabéteszt. 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Ankilózis

Ízületi merevség. Valamelyik izület mozgásbeszűkülése vagy elmerevedése baleset vagy... Tovább

Langerhans-szigetek

A hasnyálmirigyben lévő ún. belsőelválasztású hormonokat termelő sejtcsoportok. Az... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség