Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cukorbetegség, fogyás és hasnyálmirigyrák

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


Cukorbetegség, fogyás és hasnyálmirigyrák

Sok cukorbeteg ember számára a fogyás jó dolog. De, amikor a fogyás akaratlan, nem annyira. A JAMA Oncology orvosi folyóiratban megjelent új tanulmány azt jelzi, hogy az újonnan kifejlődött cukorbetegségben szenvedők, akik szintén fogynak, nagy kockázatot vállalnak a hasnyálmirigyrák szempontjából.

Összefüggés van a cukorbetegség és a hasnyálmirigyrák között

A tanulmány 159 025 ember egészségügyi nyilvántartását vizsgálta 30 év alatt. Körülbelül 70% (112 818) olyan nő volt, aki részt vett az ápolók egészségügyi vizsgálatában (NHS), amely 1976-ban kezdődött a nők súlyos krónikus betegségeinek kockázati tényezőinek kiterjedt vizsgálatára. A férfiak 30% -ánál az egészségi állapot hasonlóan nagy vizsgálata 1986-ban indult el a teljes nőstény NHS kiegészítéseként. A nők átlagos életkora körülbelül 60 év volt, a férfiaké pedig 65 év. A kutatók kizárták azokat az alanyokat, akiknél cukorbetegség vagy rák volt a kiinduláskor (a nőknél 1978, a férfiaknál 1988).

 

A vizsgálati időszak alatt a kutatók 1116 hasnyálmirigyrákos esetet azonosítottak az összes alany között. Ezután megállapították, hogy a közelmúltban kezdődő cukorbetegségben (diagnózis négy éven belül), akik 1–8 kilót vesztettek, több mint háromszorosára nőtt a hasnyálmirigyrák kockázata azokhoz képest, akiknek nincs sem cukorbetegségük, sem fogyásuk. Ha az alanyok több mint 8 fontot vesztettek, a hasnyálmirigyrák kockázata hétszer akkora volt.

 

Az eredmények nem voltak különösebben meglepőek, mert már bebizonyosodott, hogy a közelmúltban kialakuló cukorbetegség a hasnyálmirigyrák magasabb kockázatával jár. Hasonlóképpen, a kutatók már felismerték, hogy a nem szándékos fogyás a hasnyálmirigyrákhoz is társul. A nem szándékos fogyás más rákos megbetegedésekkel is összefügg, valamint az egészségügyi problémák hosszú listájával, beleértve a lisztérzékenységet, a Crohn-kórt, a HIV / AIDS-et, a tuberkulózist, a szívelégtelenséget, a demenciát, a Parkinson-kórt és a depressziót.

 

A kutatók új tanulmánya megerősítette azokat a korábbi megállapításokat, amelyek szerint az újonnan kialakuló cukorbetegség hasnyálmirigy-rákkal társul, és a súlycsökkenés is, de a megállapításaikban újdonság, hogy a kettő kombinációja különösen veszélyesnek tűnik. Mint Peter Campbell, az American Cancer Society PhD professzora a MedPage Today internetes orvosi hírszolgálatnak elmondta: "Az újszerűbb megállapítás itt az, hogy ha mindkét kockázati tényező együtt van, akkor a kockázat még nagyobb." Az új tanulmány relevanciája tehát a hasnyálmirigyrák szűrésével kapcsolatos. A hasnyálmirigyrák a betegség egyik halálosabb formája. Bár agresszív kezeléssel gyógyítható, ha korán felfedezik, a diagnózisban részesült tíz emberből körülbelül nyolcnak van már előrehaladott, gyógyíthatatlan esete. Most, hogy a kutatók megértették, hogy az újonnan kialakuló cukorbetegség és a nem szándékos fogyás kombinációja különösen veszélyes, az orvosoknak tisztában kell lenniük azzal, hogy egyes betegeik indokolttá tehetik a hasnyálmirigyrák szűrését.

 

Nem ajánlott minden felnőtten hasnyálmirigyrák-szűrést végezni, de az segítene, ha a szakemberek azonosíthatnák a magas kockázatú betegeket. Dr. Campbell fogalmazott: „Bár ez a megállapítás nem meglepő, aláhúzza annak fontosságát, hogy a klinikusok tisztában legyenek e két kockázati tényező együttes jelentőségével. A jövőben fontos lesz megnézni, hogy ez a kombinált kockázati tényező hasznos-e annak megállapításához, hogy egyes betegek megfelelő jelöltek lehetnek-e további nyomon követési munkára a hasnyálmirigyrák diagnózisához. " Ahogy a tanulmány szerzői kifejtették megállapításaikról: „Ebben a populációban az azonosított kockázatok hasonlóak voltak azokhoz a családokéhoz, amelyek kórtörténetében hasnyálmirigyrák volt, és örökletes genetikai mutációk voltak a hasnyálmirigyrákra hajlamosító génekben. Az ilyen családok tagjai 50-55 éves kor után hasnyálmirigyrák-megfigyelésen esnek át a speciális klinikákon, és az adatok azt mutatják, hogy a korábbi stádiumú diagnózisra és hosszabb a betegek túlélése megfigyeléssel.”




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Passzív dohányzás

Passzív dohányzásról akkor beszélünk, amikor egy egyébként nem dohányzó személynek a... Tovább

Diabetes renalis

Hibás veseműködés miatt kialakuló cukorvizelés. Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: inzulin, Kutatás