7 cukorbetegség mítosz, amiket nem szabadna elhinned
A 2-es típusú cukorbetegség egyre több embert érint. A népesség több mint 9%-a szenved 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben, az orvosok pedig közel 5 000 embernél állapítanak meg cukorbetegséget minden egyes nap. Annak ellenére, hogy ilyen gyakori probléma, még mindig számos tévhit és mítosz terjed szájról szájra erről a betegségről. Az alábbiakban ezeket szeretnénk tisztázni.
1. Tévhit: Minden túlsúlyos embernél kialakul a cukorbetegség
Fontos már az elején tisztázni: az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség mind az inzulinnal állnak kapcsolatban, de két különböző betegségről van szó. Az 1-es típusú cukorbetegek szervezete nem termel inzulint, míg a 2-es típusúaké képtelen azt hatékonyan felhasználni. Ugyan a 2-es típusú cukorbetegek nagy része túlsúlyos, valójában a túlsúlyos emberek csupán egyharmada szenved cukorbetegségben.
2. Tévhit: A cukorbetegeknek édességeket kell maguknál tartaniuk
Az 1-es típusú cukorbetegekre ez valóban igaz – az alacsony vércukorszint akár életveszélyes is lehet. A 2-es típus esetén azonban a szedett gyógyszerektől függ. Akár 1-es, akár 2-es típussal van dolga van az embernek, nem javasolt hosszabb ideig halogatni az ételfogyasztást, ezért akár egy 15 grammnyi szénhidrátot tartalmazó kis édesség is sokat számíthat.