Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A diabéteszes vesebetegségek. Hogyan károsítja a vesét a cukorbetegség? Veseszövődmények.

Diabetes Portál



A cukorbetegség veseszövődményei

A több évtizede fennálló diabétesz a veséket is károsítja, sok esetben tönkre is teheti. Hogy miben is áll a cukorbetegség vesekárosító hatása? Vegyük sorra, mit kell tudnunk a diabéteszes vesebetegségekről.

A cukorbetegség veseszövődményei


Hogy mi a cukorbetegség, azzal az emberek többsége tisztában van, hisz majdnem mindenki családjában, környezetében él cukorbeteg. Az már kevéssé közismert, kik és miért tartoznak az 1-es, kik a 2-es típusú diabéteszes betegek közé, és egyáltalán mit jelent ez a felosztás, s még kevésbé ismertek a cukorbetegség szövődményei, köztük a vese megbetegedése.

2005-re 500 000 diabéteszes beteget tartanak nyilván hazánkban! A cukorbetegek számának növekedésében persze nagy szerepet játszik az a tény is, hogy a gondozás, a kezelés fejlődése miatt egyre idősebb kort érnek meg a diabétesszel élők. Ezzel együtt jóval többen érik el azt a kort is, mikor a cukorbetegség késői szövődményei kialakulnak.

 


A cukros vese története

 


Orvosi közlések már a XVIII. században említést tesznek a diabétesz mellett fellépő vesebajról. A hivatalos, orvosi neve latinul nephropathia diabetica, magyarosabban diabéteszes nefropátia. Első leírója 1794-ben Contunnius volt. A cukorbetegség során a vesebetegségre először az albuminuria utal. Ez nem más mint egy speciális fehérje, az albumin vizelettel történő ürítése. Később magas vérnyomás alakul ki, és a veseműködés fokozatos romlása következik be. A cukorbetegeknél több évtizedes fennállás után 30-40 százalékban alakulnak ki vesetünetek.


Miért pont a vese?



A diabéteszes vesekárosodás jelentőségét jelzi, hogy napjainkban a fejlett társadalmakban ez az egyik leggyakoribb oka a végstádiumú veseelégtelenségnek.

A magas vércukorszint a veséket, a szem ideghártyáját, illetve a szemlencsét jobban károsítja, mint egyéb szerveinket. Míg a legtöbb emberi szövet-sejtféleség cukorfelvétele inzulintól függő, a fenti szerveknél ez az inzulin által nem szabályozott, csak a vér glükóz-szintjétől függő folyamat. A magas szöveti cukorkoncentráció bonyolult és még csak részleteiben ismert biokémiai folyamatokon keresztül alakítja át ezen szervek szerkezetét, és így működésüket jelentősen befolyásolja.

A vese legkisebb működési egységei a glomerulusok jellegzetes szövettani átalakulása végső soron veseelégtelenséget okozhat. Elsődlegesen a glomerulusokat - tehát a legkisebb szűrő egységeket - ellátó kis erek károsodnak. Természetesen ez egy hosszú folyamat végeredménye, melynek lefolyását szerencsére jelentősen, és egyre nagyobb sikerrel tudja az orvos és főleg a beteg megfelelő életvitellel befolyásolni. A diabéteszes cukoranyagcsere és közvetve a kezelés, a gondozás egyik objektív mérője a HbA1c (hemoglobin a1c) szint a vérben. Jól beállított cukoranyag-cseréjűnek tarható az a páciens, akinél ez a HbA1c-érték 7 százalékos. Ilyen értékű, válogatott betegeknél a nefropátia valószínűsége a korábban említett 30-40 százalékhoz képest már csak 9 százalék.



A veseszövődmény is örökletes



A genetikai tényezők is szerepet játszanak abban, hogy melyik diabéteszesnél alakul ki, és milyen gyorsan romló a veseszövődmény.

A pima indiánoknál, akiknél különösen gyakori a cukorbetegség, megvizsgálták és bizonyították, hogy valóban van örökletes tényezője a cukorbeteg vese kialakulásának. A diabéteszes, de nem nefropátiás - tehát nem vesebeteg - pima indián szülőknél a vesebetegség esélye a cukorbeteg utódnál 14%-os, ha a szülők egyike vesebeteg, akkor 22,9%, ha pedig mindkét szülő érintett, akkor a rizikó 45,9%. Ugyancsak genetikai hajlamra utal az a tény is, hogy a cukorbeteg férfiaknál közel ötször olyan gyakori a veseszövődmény.



Lassan romló kiválasztás



A klinikai tünetek alapján több stádium különíthető el. Kezdetben a vese kóros állapota nem okoz érezhető tüneteket, csak vizsgálatokkal mutatható ki. Ebben a legfontosabb szűrővizsgálat, amit minden diabéteszesnél rendszeresen, rutinszerűen néznek, a vizelet albuminszintjének mérése. Ez a vizeletben kis mennyiségben normálisan is jelenlevő fehérje viszonylag pontosan jelzi a vesebetegség előrehaladottságát, míg napi 30 milligramm alatt ez normális, 30 és 300 milligramm/nap ürítésnél enyhe, közepes, 300 milligramm felett már súlyos a vesekárosodásról beszélhetünk. Természetesen a nagyobb mennyiségű albuminürítéshez már társulnak egyéb tünetek is. Először a vérnyomás kezd emelkedni, majd a romló vesefunkciók miatt megjelennek a krónikus veseelégtelenség jelei is, ilyen esetekben minél előbb fel kell készülni a legoptimálisabb vesepótló-, illetve művese-kezelésre.

A folyamat szinte megállíthatatlan, viszont megfelelő kezeléssel, életvitellel jelentősen lassítható. Az orvos legfontosabb feladata az optimális és viszonylag egyenletes vércukorszint elérése az 1-es típusú betegeknél inzulinnal és diétával, a 2-es típusú diabéteszeseknél diétával, gyógyszerrel és/vagy inzulinnal. Ehhez egyre korszerűbb inzulinadagolók, inzulinkészítmények, valamint antidiabetikumok - 2-es típusú diabétesz kezelésére használt gyógyszerek állnak a rendelkezésre. A fehérjeürítést és a magas vérnyomást is mérsékelheti a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egy csoportja, az ACE-, azaz angiotenzin-konvertáló enzim gátló orvosságok.



Kétszeres diéta



A diéta szerepét diabéteszeseknél nem lehet kellően hangsúlyozni. Nemcsak a cukoranyagcsere szabályozható megfelelő étkezéssel. Az alacsony só fogyasztás vérnyomáscsökkentő hatású. A fehérjeürítés negatív hatásai, a glomerulus-károsodás lassítható fehérjeszegény étrenddel, alacsony foszforbevitellel. A javasolt fehérjefogyasztás testtömeg-kilogrammonként és naponta 0,8 gramm. Ennél jelentősen kisebb fehérjebevitel már káros is lehet hosszútávon, hiszen az alapvető életfolyamatokhoz nélkülözhetetlen aminosavakból (fehérjéket felépítő egységek) hiány alakulhat ki. A túlzott zsírfogyasztás, úgymint a triglicerid és a koleszterin bizonyítottan gyorsítja vesebetegség progresszióját. A dohányzás különösen kerülendő, a veseerekre bizonyítottan negatív hatású a nikotin. A mértékkel naponta maximum 1-2 dl mennyiségben megivott minőségi vörösbor fogyasztása jó hatású lehet, egyéb alkohol azonban kerülendő.



Mikor szükséges művese-kezelés?



Nem diabéteszes, veseelégtelen betegekhez képest jelentősen előbb kell kezdeni a vesepótló kezeléseket diabéteszes nefropátia esetén. A sok szempontból jóval szabadabb életet biztosító CAPD (azaz hashártyán keresztül történő művese-kezelés) a rendszeres, de otthoni hasűri folyadékcserével pótolja a veseműködést. Ha valakinél ez a lehetőség nem jön szóba, akkor a hemodialízis, azaz a rendszeresen kórházban heti 2-3 alkalommal több órán át végzett művese-kezelés tarja fenn szervezet ion- és folyadék-egyensúlyát, méregmentesített állapotát. A diabéteszes veseelégtelenség során végzett vesetranszplantációval érhető el jelentős javulás. Egyre több esetben tudják elvégezni hazánkban is a vese és a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek közös átültetését. Sikeres esetben nem csak a veseelégtelenség gyógyul, hanem a korábban inzulinra szoruló beteg elhagyhatja a rendszeres terápiát. Ennek az ára az élethosszig szedendő immunszuppresszív kezelés, ami megakadályozza az idegen szervek kilökődését. Ilyen szerek szedése mellett a fertőzésveszély jelentősen megnő. A jövőben a transzplantáció és az immunkezelés kockázatának csökkentésével talán megoldható a diabétesz teljes gyógyítása, megelőzve minden késői, az életminőséget jelentősen rontó szövődményt, köztük a nefropátiát is.

Forrás: HáziPatika.com




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Aceton

    Ún. ketontest, amely súlyos inzulin hiányos állapotban felszaporodik a vérben.... Tovább

Biotin

A biotin a B-vitaminok közé tartozik. Tréfásan „H-vitaminként” is nevezik a hajra, bőrre... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség