Az amiloid fehérje olyan láncreakciót indíthat meg, amely elpusztítja a kulcsfontosságú inzulintermelő sejteket. A Nature Immunology szaklapban publikáló dublini kutatók azt állítják, hogy a későbbiekben kifejlesztett gyógyszerek ezt a folyamatot vehetik majd célba.
Az amiloid fehérje számos más betegséggel, főként az Alzheimer-kórral kapcsolatban is felmerül. A 2-es típus a cukorbetegség leggyakoribb formája, amely általában felnőttkorban alakul ki. Nagy-Britanniában a lakosság 5 százalékát érinti, a társadalombiztosítás összes kiadásának 10 százalékát fordítja a betegség és szövődményeinek kezelésére. A rendellenesség akkor alakul ki, amikor a szervezet nem képes elegendő inzulint termelni a vércukorszint szabályozásához, és a termelt inzulinnal szemben pedig ellenállóvá válik.
Az inzulin a hasnyálmirigy béta-sejtjeiben termelődik, és a kutatók néhány évvel ezelőtt az amiloid fehérje "lerakódásait" mutatták ki néhány 2-es típusú diabéteszben szenvedő beteg hasnyálmirigyszövetében. Azt feltételezték, hogy az amiloid közvetlenül mérgezi a sejteket, a legújabb kutatások azonban további magyarázattal szolgáltak. Kiderült, hogy a makrofág immunsejtek (falósejtek), amelyek eredetileg a sejttörmelék eltávolítását végzik, rendellenes módon reagáltak, amikor amiloidot fogyasztottak. Ez a "dühös falósejtek" becenevű sejtek aktivitását váltotta ki, amelyek viszont gyulladást okozó fehérjéket szabadítottak fel. Az így kialakult gyulladás aztán elpusztítja a létfontosságú béta-sejteket, az inzulintermelő képesség pedig lecsökken.
A kutatók azt remélik, hogy a felfedezés hatására új kutatások indulnak meg, amelyek a betegség mechanizmusát célozzák.
Forrás: HáziPatika.com