Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cukormentes étrend: Amit a cukormentes étrendről tudni kell

Diabetes Portál


Szerző: CZs


Amit a cukormentes étrendről tudni kell

A legtöbben sokkal több cukrot fogyasztunk, mint amennyire szükségünk lenne. Szerencsére egyre többen igyekeznek csökkenteni a szervezetükbe bevitt cukormennyiséget, és vannak olyan határozott emberek is, akik végleg szeretnék kizárni a cukrokat az életükből. Az egészséges életmód jegyében az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a cukormentes étrend, azonban van néhány fontos dolog, amit érdemes észben tartaniuk azoknak, akik ezzel a módszerrel szeretnének lefogyni, vagy általánosságban egészségesebb életmódot folytatni.  

Cukormentes étrend

Habár első hallásra egy kétségtelenül pozitív döntésnek hangzik, ha valaki nem megfelelően áll át a cukormentes életmódra, akkor azzal akár veszélybe is sodorhatja saját egészségét. A következőkben ezekről a fontos tudnivalókról lesz szó!


1. Ne siesd el

Az egyik legfontosabb dolog, amit észben kell tartanod, ha változtatni szeretnél az étrendeden, az az, hogy semmiképpen nem szabad elsietni. Ha jelenleg rendszeresen sok cukrot fogyasztasz, akkor fokozatosan, lassan kell átállnod a cukormentes étrendre.

 

Első körben érdemes elhagyni a leggyakoribb cukorforrásokat, mint például a süteményeket, tortákat és egyéb pékárukat. Az édességektől és a cukros italoktól nehezebb lehet megválni, de szintén érdemes az elsők között lemondani róluk.

 

Szép lassan elkezdheted csökkenteni a teához és/vagy a kávéhoz hozzáadott cukrot. Azzal, hogy fokozatosan csökkented a cukormennyiséget, szép lassan hozzászoksz az ízhez, és nem fogod annyira kívánni a hiányzó cukrot.

 

2. Figyelj oda a termékcímkékre

Miután sikerült lemondanod a legegyértelműbb cukorforrásokról, érdemes elkezdened odafigyelni más termékekre is, amik cukrokat tartalmazhatnak. Érdemes megvizsgálni a termékek csomagolásán feltüntetett értékeket, hogy kiderítsd, mivel mennyi cukrot viszel be a szervezetedbe.

A cukornak számos neve van, ráadásul sok szirupban és koncentrátumban is megtalálható. A leggyakrabban az alábbi nevek egyikén találkozhatsz vele:
•    Nádcukor
•    Barnacukor
•    Kukoricaszirup vagy magas fruktóztartalmú kukoricaszirup
•    Invertcukor
•    Maláta
•    Kókuszcukor
•    Juharszirup
•    Agavé szirup
•    Rizsszirup
•    Alma- vagy szőlőlé-koncentrátum
•    Méz
•    Demerara
•    Panela (vagy piloncillo)
•    Turbinado
•    Muscovado

 

Fontos továbbá észben tartani, hogy az „-óz” végződésű hozzávalók mind valamilyen cukrot jelentenek, például: szacharóz, glükóz, fruktóz és laktóz.

 

A cukrok temérdek néven, számos termékben megtalálhatók. Ha szeretnéd tartani magadat cukormentes étrendedhez, akkor fontos, hogy figyelmesen elolvasd a termékek címkéit. Ha valamiről nem tudod, hogy micsoda, érdemes gyorsan rákeresni a telefonodon.

 

3. Óvakodj az egyszerű szénhidrátoktól

Sok cukormentes étrend javasolja, hogy mondj le az olyan egyszerű szénhidrátokról, mint a fehérliszt, a fehér tészta és a fehér rizs. Az indok az, hogy a szervezet képes gyorsan lebontani ezeket a szénhidrátokat cukrokká, ami hirtelen fellendíti a vércukorszintet.

 

Az egyszerű szénhidrátokat érdemes teljes kiőrlésű alternatívákra cserélni.

 

4. Kerüld a mesterséges cukrokat

A mesterséges cukrokat sok vita övezi. Ezek a készítmények általában még a valódi cukroknál is édesebbek, ráadásul nem tartalmaznak kalóriákat.

 

Szóval mi velük a probléma? Az, hogy mesterséges cukrok fogyasztásakor a szervezeted tévedésből azt hiheti, hogy valódi cukrokat kap. Ettől könnyen visszatérhet a cukorvágyad, és nehezebb lehet tartanod magadat cukormentes étrendedhez. Éppen ezért ha szeretnél eltávolodni a cukroktól, akkor ne fogyassz olyan mesterséges ízesítőszereket, mint például a stevia.

 

Visszatérve a boltban vásárolt élelmiszerekre, fokozottan figyelj oda az olyan termékekre, amiket alacsony cukortartalommal, kalóriaszegényként vagy „diétás” jelzővel próbálnak eladni. Ezek a termékek különféle vegyi anyagokat tartalmazhatnak, amelyeket ízesítéshez használnak – ide tartozik például az aszpartám, a szukralóz, a szacharin, az aceszulfám-K (más néven aceszulfám kálium) és a neotám is.

 

5. Tartózkodj a cukros italoktól

Ha valamiben, akkor az édesített italokban rengeteg hozzáadott cukrot találhatsz. Ilyenek a szénsavas üdítők, a különleges kávék, az édesített ták és a gyümölcslevek is. Persze ez nem jelenti azt, hogy ez után csak vizet ihatsz – a fentebb leírt fokozatos módszerrel szép lassan hozzászoktathatod magadat a cukor nélküli kávéhoz és gyógyteákhoz is.

 

6. Válts természetes élelmiszerekre

Ha már az egészséges életmód jegyében kezdesz eltávolodni a cukroktól, érdemes szép lassan átállni a természetes élelmiszerekre is, hiszen a feldolgozott élelmiszerek gyakran tartalmaznak cukrokat és édesítőszereket.

 

Természetes élelmiszerek alatt a gyümölcsöket, zöldségeket, zsírmentes húsokat, halakat, feldolgozatlan gabonákat és hüvelyeseket, illetve diókat és magvakat értünk. Vannak, akik ezek mellé egy kevés tejterméket is meghagynak az étrendjükben, például egy kevés tejet, sajtot és joghurtot.

 

7. Tervezd meg étkezéseidet

Egy étrendet megtartani nagyon nehéz, ha nincs egy terved hozzá, amit követhetnél. Ha például megéhezel, sokkal valószínűbb, hogy valamilyen cukros édességhez folyamodsz majd, ha nincs kéznél valamilyen egészséges alternatíva.

 

Sokan rászánnak egy napot a héten, és ekkor mind a bevásárlást, mind az ételek előkészítését letudják egy kalap alatt. Így biztosítják maguknak, hogy mindig legyen otthon valami egészséges azokra az alkalmakra, amikor megéheznek.

 

8. Próbálj ki új fűszereket

Az ember ízlelőbimbói rögtön lázadni kezdenek, amint megérzik a cukor hiányát. Szerencsére rengeteg finom, édeskés fűszernövény közül válogathatsz, amikkel mind ételeidben, mint pedig italaidban helyettesítheted a cukrokat.

 

Gyakori választás például a fahéj, a szerecsendió, a kardamom és a vanília. Próbáld ki őket kávéban, zabkásához vagy joghurtban!
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diabéteszes neuropátia

A cukorbetegség egyik késői szövődménye. Az idegrendszer változatos megjelenésű... Tovább

Csontritkulás

A csont tömegének hosszú ideig tartó, gyakran tünetmentes csökkenése a szervetlen (ásványi)... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, cukorbetegség megelőzése, étkezés, diéta