Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Derékfájás! Mikor forduljon orvoshoz derékfájdalmával?

Diabetes Portál



Derékfájás! Forduljak orvoshoz?

Öt felnőttből négynél legalább egyszer kialakult kifejezett derékfájdalom élete során. A derékfájdalom nagymértékben befolyásolhatja a mindennapi életvitelt, az egyik leggyakoribb oka az orvos - beteg találkozásoknak és a táppénznek. A derékfájdalom legtöbb formája azonban helyes testtartással és mozgáskultúrával megelőzhető vagy elodázható, illetve a kialakult panaszok mérsékelhetők és elősegíthető a gyógyulás. Szerencsére csak ritkán van szükség a derékfájás műtéti kezelésére.

derékfájás

 

A derékfájás okai és típusai

 


A derékfájdalom leggyakoribb okai a túlnyújtott ("meghúzódott") hátizmok és gerincízületi szalagok, valamint a túlságosan összenyomott porckorongok és a túl kemény, görcsös gerinckörnyéki izmok (izomspazmus), melyek nem megfelelő emelés, cipekedés vagy egy hirtelen rossz mozdulat következtében alakulnak ki.

 

Az alábbi állapotok a derékfájdalmak leggyakoribb okozói.

 

Gerincsérv.

 

Gerincsérvről, pontosabb megfogalmazásban porckorong-sérvről akkor beszélünk, ha a porckorong elveszti tartását és hátrafelé kitüremkedik (esetleg külső burka el is szakad és a belsejében levő, lágy gumihoz hasonló anyag kinyomódik belőle), ahol közvetlen nyomás alá helyezi a gerinc belsejéből, a gerinccsatornából kilépő idegeket.

Isiász.

Ez az állapot akkor alakul ki, ha a gerincsérv az ülőideget (nervusz iszkiádikusz) nyomja. Éles, a farpofákba és a láb hátulsó felszínére sugárzó fájdalom jellemzi.

Gerinccsatorna szűkület.

Gerinccsatorna szűkületről akkor beszélünk, ha a gerincvelőt és az idegeket körülvevő, a csigolyák által képzett csontos csatorna beszűkült. Ennek oka a csigolyák csontállományának túlnövekedése, ami egy idő után szintén nyomhatja a gerincvelőt és az idegeket.

Csigolyabántalom (szpondilózis) és csigolyaízületi gyulladás (szpondilartrózis).

Ezek az állapotok a gerinc "elhasználódása" miatt alakulnak ki, tehát általában az öregedés velejárói. Vannak, akiknél idős korban sem érik el azt a mértéket, hogy tüneteket okozzanak.

Szpondilolisztézis.

Ez az állapot akkor alakul ki, ha az egyik csigolya teste és íve elválik egymástól, ami miatt a gerinc egy része fokozatosan elcsúszik a másik részéhez képest.

 

Az alábbiakban néhány ritka, de súlyos deréktáji panaszt okozó betegséget sorolunk fel:

 

  • Kauda ekvina (lófarok - a gerincvelő alatti idegköteg) szindróma. Súlyos állapot, amely a lábak gyengeségével, a törzs alsó része és a combok zsibbadásával ("lovaglónadrág"), illetve a vizelet és a székletürítés szabályozásának zavarával jár.
  • Daganat a gerincvelőben. A gerincvelői daganat nyomhatja az idegeket és ezáltal fájdalmat okoz.
  • A gerinc szöveteinek fertőzése. A derékfájdalomhoz társuló láz, melegségérzés gerincfertőzés tünetei lehetnek.
  • Sérülés. A csontok, szalagok, illetve izmok baleset miatti sérülései, több, a gerincet érintő műtét mind krónikus (idült) deréktáji fájdalom kialakulásához vezethetnek. A krónikus fájdalom kezelése néha nagyon nehéz.

 

Mikor forduljunk orvoshoz a derékfájással?


Az egyszerű, vagyis idegrendszeri zavarral (zsibbadás, hangyamászás-érzés, érzéskiesés, vizelet és székletürítési zavar) nem járó derékfájdalom a legtöbb esetben otthoni kezelésre is javul.

Mielőtt orvoshoz fordulna, legalább 24 órán át feküdjön folyamatosan kemény rugózású (vagy szivacsú) fekvőhelyen, csak a WC-re menjen ki! A legtöbb egyszerű derékfájás már ettől jelentősen javul.

Ha nem szűnik meg teljesen, előfordulhat, hogy egy-két hét fekvésre van szüksége a fájdalom teljes megszűnéséhez. Ebben az időszakban a nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerek (pl. aszpirin, ibuprofen) segít a fájdalom és az izommerevség enyhítésében.

Panaszmentessé válása után csak fokozatosan kezdje újra terhelni a derekát: egy-két napig csak függőleges törzs mellett mozogjon, ne emeljen, ne cipeljen, ne hajoljon le semmiért, csak függőleges derékkal guggoljon le! Ezután hagyja el a fájdalomcsillapítókat és néhány hétig ússzon (ha jó fizikai állapotban van, napi 1000 métert, ha nem, amennyit bír) vagy végezzen speciális gerinctornát (ezzel kapcsolatban kérjen felvilágosítást). Ha derékfájása nem múlik el két hét fekvés után sem, illetve a fájdalom hamar kiújul, forduljon orvoshoz!

 

Mivel a hátfájás ritkán komolyabb betegség tünete is lehet, ezért azonnal forduljon orvoshoz, ha hátfájdalma:

 

  • folyamatosan fennáll, intenzív, különösen fekvő helyzetben, vagy éjszaka;
  • az egyik vagy mindkét lábba kisugárzik;
  • az egyik vagy mindkét láb gyengeségét, zsibbadását, érzéskiesését okozza (akár csak kis bőrterületen is);
  •  széklet- illetve vizeletürítési panaszokat okoz;
  •  hasi fájdalommal, vagy pulzáló érzéssel, illetve lázzal társul;
  •  esés, vagy a hátat ért ütést követően alakul ki, és a fájdalom intenzív;
  • korábban már volt daganatos megbetegedése, illetve derékfájdalma indokolatlan fogyással társul;
  • csontritkulása van;
  • rendszeresen szteroidot kap (szájon át vagy injekcióban).

 

 

Hogyen kezelhető a derékfájás? Tanácsok és orvosi eljárások


A derékfájósok számához képest csak kevés embernek van műtétre szüksége, a legtöbb esetben néhány hetes otthoni kezeléssel, fokozott elővigyázatossággal, esetleg gyógyszeres kezeléssel javulhat.

Ha derékfájdalom miatt keres fel orvost, akkor az valószínűleg megnézi a hátát, megvizsgálja, hogyan tud ülni, állni, járni és hogyan tudja megemelni lábait. Ellenőrizheti a reflexeit reflexkalapács segítségével. Ha feltételezi, hogy Önnél daganat, törés, fertőzés vagy más betegség áll a derékfájdalom hátterében, az orvos az alábbi vizsgálatok egyikét javasolhatja:

  • Röntgenvizsgálat. Röngtenvizsgálattal megtekinthető a csontok egymáshoz való viszonya, hogy van-e Önnél degeneratív ízületi betegség vagy csonttörés. Nem mutatja ki ugyanakkor a gerincvelő, az izmok, a kötőszövetek, az idegek vagy a porckorongok rendellenességeit (legfeljebb, ha azok különösen súlyosak).
  • Mágneses rezonancia vizsgálat (MRI), vagy computer tomográfiás vizsgálat (CT). Ezekkel a képalkotó vizsgálatokkal a porckorong-sérv, a csontok, ízületek, inak, idegek, szalagok és erek rendellenességei is kimutathatók.
  • Csont scan (szken). Orvosa csont szken vizsgálat segítségével csontdaganatot vagy kompressziós (összeroppanásos) törést kereshet. Az eljárás során kis mennyiségű radioaktív anyagot (tracer - trészer) adnak vénásan, amely aztán a csontokban felhalmozódva kimutathatóvá teszi a csontok rendellenességeit.
  •  Idegvizsgálat, elektromiográfia. A vizsgálat során az idegek és az izmok működési rendellenességei deríthetők ki, például az ideg nyomódása, amit gerincsérv vagy gerinccsatorna szűkület eredményezhet.



A derékfájdalom legtöbb formája néhány hetes otthoni kezeléssel és fokozott elővigyázatossággal javulhat. Ha a kezelésben orvos is részt vesz, a fentebb leírtakat fájdalomcsillapító és vázizomlazító gyógyszer egészíti ki. Hosszú távon fontos a megfelelő testtartás és a helyes emelési, teherhordási technikák elsajátítása.

Masszázs, vérkeringést fokozó vagy fájdalomcsillapító krémek, súlyfürdő (a fejénél rögzített páciens függőleges helyzetben, súllyal a lábán vízbe merül), víz alatti torna, úszás, nagyrészt a talajon, vízszintes testhelyzetben végezhető gerinctorna szintén segíthet.
Konzervatív (nem műtéti) kezelések

Fizikoterápia és torna. A terapeuta konkrét gyakorlatokat tanít meg, amelyek erősítik a gerinc izmait és javítják tartást. A tornagyakorlatok rendszeres végzésével a fájdalom kiújulása megelőzhető.

Vényköteles gyógyszerek. Orvosa lehet, hogy erősebb nem szteroid gyulladás gátlót, vagy izomlazítót ír fel. Ezeket addig szedje, ameddig azt orvosa előírja.

Szteroid injekció. Ha a fájdalom más beavatkozás segítségével nem enyhíthető, illetve a fájdalom lesugárzik a lábba, orvosa szteroid (pl. kortizon) injekciót javasolhat a gerincvelő körüli térbe. A szteroid csökkenti az ideggyökök körülötti gyulladást és ezzel javítja annak vérellátását.

Elektromos stimulálás (TENS). A bőrön keresztüli elektromos idegingerlés gyenge elektromos áramot juttat a szervezetbe, ezáltal ingerelve az idegeket. A beavatkozás megszakíthatja a fájdalomjelzéseket, így megakadályozza, hogy ezek elérjék az agyat. Bár biztonságos és fájdalommentes, a TENS nem mindenki számára megfelelő. Általánosságban akut (heveny) fájdalomban hatékonyabb, mint krónikus fájdalom esetén és gyakran más kezelési formákkal kiegészítve működik jól. A TENS jó alternatíva, ha Ön nem tud fájdalomcsillapító gyógyszereket szedni.

Kábító fájdalomcsillapítók. Ezek a gyógyszerek (pl. a gyenge hatású kodein vagy hidrokodon) csak rövid ideig használhatók, orvosi ellenőrzés mellett.

Egyéb kezelések. Ide tartoznak az injekcióval a gerinc mellé beadott lidokain (érzéstelenítő) vagy kábító fájdalomcsillapítók.

 

 

Műtéti eljárások derékfájás esetében


A derékfájósok számához képest csak kevés embernek van derékfájdalma miatt műtétre szüksége. A műtétet általában a gerincsérv talaján kialakuló panaszok kezelésére tartják fenn, nincs hatékony műtét az izom illetve kötőszövet eredetű fájdalmak kezelésére.

Ha Önnek az ágyéki ideg nyomódása miatt konzervatív kezelésre tartósan nem javuló fájdalma, izomgyengesége, esetleg széklet- illetve vizeletürítési zavara van, akkor indokolt a sürgős a műtét. A porckorong-sérv műtétek az alábbiak lehetnek.

Diszkektómia.

Ez az egyik leggyakoribb gerincműtét, lényege a porckorong belső állományának (vagy legalábbis a porckorong tokján kitüremkedett részének) eltávolítása. Mivel a porckorong belső állománya nem termelődik újra (legfeljebb a műtét során bennmaradt rész türemkedik ki újra), ez hosszú időre, szerencsés esetben pedig véglegesen megszünteti az érintett ideg nyomódását.

Fúzió.

A műtét célja, hogy a beteg porckorongot határoló két csigolyát csavarokkal és rudakkal egymáshoz rögzítsék, illetve a porckorong belsejének eltávolítása után ide behelyezett speciális implantátumokkal a csigolyákat összecsontosítását elősegítsék. Ezáltal megakadályozzák az érintett csigolyák közötti fájdalmas mozgást és egyszer s mindenkorra elejét veszik a porckorong-sérv kiújulásának. Labilis csigolyák illetve csigolyaelcsúszás és porckorongsérv kiújulás esetén jön szóba.

Laminectomia vagy laminotomia.

Ezen eljárások során a csigolya ívének egy részét eltávolítják. Az eljárás csak speciális esetekben alkalmazható, amikor a panaszokat nem elsősorban porckorongsérv, hanem a gerinccsatorna átmérőjének csökkenése okozza.

Intradiszkusz elektrotermo terápia.

Ennek során az orvos tűn keresztül katétert vezet be a porckorongba, és ezt 20 percen keresztül magas hőmérsékletre hevítik. A hő összezsugorítja a porckorong tokját, aminek következtében csökken az elődomborodás, és ezáltal az idegek nyomása. Nem teljesen tisztázott még az eljárás hatékonysága.

Forrás: WEBBeteg




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

C-peptid

Béta sejtekben termelődő inzulin véráramlásba kerülésekor az inzulin... Tovább

Salgó polc

Több mint ötven éve használják világszerte ezt a polcos állványrendszert, a salgó... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: bulvár, színes hír