Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Diabetes:fő a rendszeresség!

Diabetes Portál


Szerző: Rékka


Diabetes: fő a rendszeresség!

A diabeteses emberek lényegében az egészséges emberhez hasonló életesélyekkel rendelkeznek, ha sikerül cukoranyagcseréjüket normális szinten tartaniuk. Ez nemcsak az előírt étrendtől és a megfelelő gyógyszeradagolás betartásától függ.

Diabetes

A diabetes korszerű kezelése

 

A diabetes korszerű kezeléséhez ma már nem elegendő az orvosi előírás. Divatos kifejezéssel élve szükségszerűvé vált a betegek "edukálása". Diabeteses emberek esetében ez azt jelenti, hogy meg kell tanítani őket saját vércukor-szintjüket mérni, és értékelni (ebben a törlés nélküli készülékek és tesztcsíkok nagy segítséget jelentenek), önmaguknak inzulint beadni, diétájukat összeállítani, kalóriát számolni stb..

 

 

Diabetes: az étrend fontossága


Ha nem tartják be az étrendi és más előírásokat a hiper- és a hipoglikémiás kómán kívül különböző szövődmények is kialakulhatnak: a környéki idegek gyulladása és szemideggyulladás, érelmeszesedés, szürkehályog és vesekárosodás. Ez nem jelenti azt, hogy egy diabatases ember állandó betegségtudattal éljen, de éljen úgy, hogy ne kelljen szembesülnie betegsége súlyosságával, vagy szövődményeivel. Például, nem tűnik "nagy ügynek", de akár életet is menthet, egy rosszullét esetén előkerülő "cukorbeteg csomag" (cukorbeteg kártya, vércukormérő, gondozási napló, a vércukorszint-esés elhárítását szolgáló szénhidrát, gyorshatású inzulint tartalmazó toll, glukagon). Vércukormérő jelenleg csak inzulinnal kezelt cukorbetegnek írható fel receptre, és csak nekik támogatja a társadalombiztosítás a tesztcsíkot. A tablettával kezeltek természetesen megvehetik, teljes áron. Viszont ők nem változtatják maguk gyógyszereik adagját, ezért gyakori vércukormérésre nincsen annyira szükség.

 

 

Diabetes és a mozgás!


Tornára, testedzésre a teljesen egészségeseknek is szüksége van, de a cukorbetegnek még fontosabb valamilyen fizikai tevékenységet folytatni. A fizikai terhelés anyagcsere-stabilizáló és inzulint "megtakarító" hatású. A testmozgást be kell építeni a mindennapokba. Ez a gyerekekre fokozottan érvényes, nem szabad őket felmenteni az iskolai testnevelés alól. Legalább napi 1-2 óra fizikai tevékenység ajánlott. Ugyanúgy mozoghatnak, sportolhatnak - akár versenyszerűen -, mint kortársaik. Meg kell ismerniük a testmozgás szervezetükre gyakorolt hatását és meg kell tanulniuk a rendszeres vércukormérést a mozgás előtt, a mozgás befejezése után 1 órával, esetleg hosszabb testmozgás esetén közben is.

 

 

Diabetes: a pályaválasztás szempontjai

 

Van néhány olyan foglalkozás, amit rendeletek tiltanak, és akad olyan is, amely nem, vagy csak igen különleges esetben javasolható cukorbetegeknek. Nem vesznek fel cukorbeteget hivatásos gépkocsi- vagy mozdonyvezetőnek, pilótának, légikísérőnek, mivel a munkavégzés közbeni esetleges rosszullét súlyos következményekkel járhat önmagára és a rábízott emberekre egyaránt. Nem szokták tanácsolni például az édesipari foglalkozásokat az édesség okozta csábítások miatt. A vegyipar bizonyos munkahelyi ártalmai a máj vagy a vese károsodásához vezethetnek, amelyek fokozzák a cukorbetegség szövődményeinek kockázatát. A hidegben végzett munka rontja a végtagok keringését. A három műszakos szakmák, az egyenetlenül nehéz fizikai munkával járó foglalkozások terhelése nehezíti a cukorbeteg számára szükséges életmódot. A túl szennyes környezetben végzendő feladatok is kerülendők. Sok cukorbeteg fiatal választ egészségügyi szakmát.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Cataracta

Szürke hályog, amelynek keletkezésében a magas vércukorszint szerepet játszik, ezért... Tovább

Inzulin

   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, inzulin