Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
A cukorbetegség tünetei
Az 1-es típusú cukorbetegségnél gyorsan megjelennek a jellegzetes diabeteszes tünetek, a megnövekedett vizeletmennyiség, az állandó szomjúságérzet, a fokozott étvágy ellenére bekövetkező súlyvesztés, a magas vércukorszint, a cukor megjelenése a vizeletben, illetve a kóma kialakulása. Gyakori tünete a nagymértékű szájszárazság, fáradékonyság, levertség, éhségérzet, látásromlás, fejfájás, éjszakai lábikragörcs, a bőrfelszín viszketegsége, a nőknél mindez hüvelyi viszketéssel is kiegészül, a hajlatokban - így a farpofák között, a combhajlatban és az emlők alatt -, a bőr kimaródása, a hüvelynyálkahártya vagy a hímvessző gyakori gyulladása, "hangyamászás", azaz kéz- és a láb zsibbadása jelentkezik.
Az inzulintermelő hasnyálmirigy-sejtek pusztulása miatt a hormon termelése rohamosan csökken, melyet csak külső bevitellel lehet pótolni, ezért hívják inzulindependens diabetesznek. Alacsony inzulinszint jellemzi, ezért azonnali kezelést igényel, inzulinterápia formájában. Kialakulásában autoimmun folyamatoknak tulajdonítanak szerepet (ilyenkor a szervezet önmaga ellen termel ellenanyagot), melyek a hasnyálmirigy-szigetsejtek pusztulásához vezetnek.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
A cukorbetegek legnagyobb része a II. típusú cukorbetegségben szenved. A betegség az ő esetükben lassan, lappangva alakul ki, hosszú ideig nem okoz panaszokat. Típusos esetben a betegek a kórisme pillanatában általában 45-65 év közöttiek, többségük elhízott, és rendszerint már a betegség szövődményei is jelentkeznek náluk. A tünetek hasonlóak az 1-es típusnál felsoroltakhoz, csak sokkal lassabb kialakulásúak. Ennél a típusnál nem az inzulin abszolút hiányáról, hanem az elhízás következtében kialakuló inzulinrezisztenciáról van szó, ennek következtében alakul ki a magas vércukorszint, akár megemelkedett inzulinszint mellett is. Hosszú távú kezelésénél ezért nincs szükség az azonnali inzulinterápia bevezetésére.
Az előző részben felsoroltak mellett jelentkezhet még altesti viszketés, gennyes bőrfertőzések kialakulása, nők esetén kezeléssel dacoló hüvelyi gombásodás. A lehelet lehet aromás (acetonos) illatú. Gyakori az elhúzódó sebgyógyulás és az ínybetegségek előfordulása is.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
A diabetesz stádiumai
A cukorbetegségre számos esetben csak laboratóriumi vizsgálat során derül fény. Nemegyszer egy gépjárművezetői vagy munkahelyi alkalmassági rutinvizsgálat során "lepleződik le" a normálistól kirívóan eltérő vércukorszint-érték.
A cukorbetegség legenyhébb, kezdeti stádiumára jellemző az emelkedett éhomi vércukorszint. Ebben az esetben az éhomi vércukorszint enyhe emelkedettséget mutat, 6,1-6,9 mmol/l, de a cukorterhelési vizsgálat 2 órás értéke normál tartományon belül marad. A csökkent glukóztolerancia (cukortűrő képesség) olyan anyagcsere-állapot, amely a normális és a diabeteszes között helyezkedik el. Az éhomi vércukorszint enyhén emelkedett lehet, 6,0-7,0 mmol/l, a cukorterhelési vizsgálat eredménye 7,8-11,0 mmol/l közé esik. Az esetek egy részében állandósul ez az anyagcserehelyzet, illetve 4-7%-ban átbillen cukorbetegségbe. Az állapot rizikófaktort jelent szív-és érrendszeri katasztrófa állapotokra.
A manifeszt diabetes mellitus (kialakult cukorbetegség) állapotában mind az éhomi vércukorszint (>7mmol/l), mind a 2 órás terhelés végeredménye (>11,1mmol/l) a kóros tartományban helyezkedik el.
Rizikótényezők
Vannak olyan népességcsoportok, akiknél nagyobb a diabetesz kialakulásának kockázata. Az elhízás szinte mindig kísérője a kettes típusú cukorbajnak. A mozgásszegény, stresszes életmódot élők veszélyeztetettebbek. Azokat is érdemes lenne szűrni, akik köszvénnyel bajlódnak. A terhesség során általában a 30 éven felüli, túlsúlyos kismamák számíthatnak arra, hogy csökkent glükóztűrő-képesség, terhességi cukorbetegség alakul ki náluk. Ha pedig egy fiatalasszony feltűnően nagy súlyú újszülöttet hoz a világra, ellenőrizni kell vércukorértékeit, és a következő terhessége alkalmával is fokozott figyelmet igényel. Bár a betegség nem tartozik a genetikailag kódolt betegségek közé, azért érdemes annak is odafigyelnie magára, akinek a családjában többször előfordult cukorbetegség, vagy a felmenői között volt, aki szenvedett ettől. Tapasztalatok szerint baleseti sokk, valamilyen műtéti beavatkozás, hosszú ideig tartó lelki megterhelés, stresszhatás is kiválthat cukorbetegséget. Az időskori cukorbetegséget különböző gyógyszerek is előidézhetik: például sokáig elhúzódó szteroidkezelés, vizelethajtók, fogamzásgátló tabletták. Érdekesség, hogy bizonyos rasszok esetében nagyobb a betegség előfordulásának esélye: például a színesbőrűek és a latin-amerikai származásúak között két-háromszoros a II-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
Megelőzés
A prevenció a célzott szűrővizsgálatok segítségével valósítható meg, a szakemberek az éhomi vércukorszint meghatározását javasolják. A diabétesz gyakorisága a 45. életév után meredeken emelkedik, ezért megfontolandó minden 45 évnél idősebb egyén szűrése. A szűrést háromévenként ajánlatos megismételni. A vizsgálat elvégzése fiatalabb korban is megfontolandó azon egyéneken, akik kövérek, elsőfokú rokonuk cukorbeteg, négy kg-nál nehezebb gyermeket szültek, terhességi diabéteszük volt, magasvérnyomás-betegségük van, emelkedettek a vérzsír-szintek, vagy az előzőekben csökkent cukortűrő képességet találtak.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
Forrás: hazipatika.com