A hüvelyben előforduló három sarjadzógomba a Candida albicans, a Candida stellatoida és a Candida tropicalis. Ezek a gombák a hüvelyhámban találhatók, és szénhidrátokból táplálkoznak. (pl. a hüvelyhám keményítőjéből, a glikogénből.) A glikogént szőlőcukorra bontják, mely cukorbetegeknél fokozottan koncentrációban van jelen a szervezetben, így a hüvelyben is, igen jó életfeltételeket biztosítva a gombák számára. A tartósan eredményes kezelés érdekében jó ha tudjuk, hogy a candida fertőzés az egész bőrfelület fertőzése, így helyi hüvelykezeléssel csupán átmeneti eredményeket érhetünk el. Jobb, ha a kezelés célja a gombák elpusztításán túl a hüvely normális baktériumflórájának és savas vegyhatásának (pH 4,4-5,5) fenntartása. A javasolt kezelés tehát az alábbiakból áll:
- Rendszeres hüvelyöblítés híg tejsav vizes oldatával. (A patikában kapható híg tejsav hivatalos neve Acidum lacticum dilutum FoNo. Ebből egy evőkanállal kell egy liter testmeleg vízhez keverni, és praktikusan zuhanyozás alkalmával alapos hüvelyöblítést végezni mindaddig, amíg a panaszok fennállnak.
- Szájon át szedhető gombaellenes antibiotikumokat érdemes szedni, például havonta öt napig 2x1 Nizoral tabletta formájában.
- Indításként 12 napig napi 1 Canesten hüvelytablettát kell felhelyezni mélyen a hüvelybe, lefekvés után. A kezelést havonta érdemes megismételni, 3 napon át, lehetőleg a Nizoral abbagagyását követő két hét múlva.
- Miután minden tünet elmúlt, célszerű a hüvely tejsavbacillus-flóráját pótolni. Erre a célra legjobban az Ovulobact nevű hüvelytabletta ajánlott, mely recept nélkül kapható.
- A baktériumflóra pótlása után időközönként (hetente 2 alkalommal) további tejsavas irrigálás (hüvelyöblítés) javasolt.
Jó tudni, hogy vannak olyan gyógyszerek, melyek provokálhatják a hüvely gombás betegségét. Ilyenek az antibiotikumok és bizonyos gyulladáscsökkentő és immundeprimáló gyógyszerek. Amennyiben valaki antibiotikum szedésére kényszerül, szűk spektrumú penicillinek a leginkább ajánlottak. Ezek ugyanis nem bántják a hüvelyflórát. Tartóssá váló vagy rendszeresen kiújuló panaszok esetén két dologra ügyeljünk:
- célszerű a diabétesz beállítását felülvizsgálni (minél jobb a beállítás, annál kisebb a valószínűsége a hüvelygyulladásnak)
- mivel a hüvely gombás fertőződése az egész bőrfelületről pótlódik, nem elegendő a helyi kezelés
Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a cukorbetegség kezelése
Forrás: HáziPatika.com