A szomjúságérzettel járó rosszullét hyperglikémia esetén
A diabéteszes kóma jelei hyperglikémia esetén
Az előzőekkel ellentétben hyperglikémia esetén a probléma abban van, hogy a vércukorszint túl magas értéket vesz fel. Ez valamivel lassabban következik be, mint a hipoglikémia, de itt is fontos a gyorsaság.
A jellemző tünetek: a szomjúságérzés, gyakori vizelési inger, hányinger, hányás, gyomorfájdalom, légszomj, pulzusszám emelkedése, acetonos illatú lehelet.
Nem nehéz észrevenni, hogy a tünetek egy része megegyezik, és éppen ezért nem is olyan egyszerű megkülönböztetni a két folyamatot. Pedig ez létfontosságú, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy valakinek túl alacsony, vagy túl magas a vércukorszintje. Az alapvető különbség az, hogy a hipoglikémiánál egy nagyon gyorsan bekövetkező rosszullétről van szó, ami inkább a remegésről és az elgyengülésről lehet a legjobban felismerni. A hypoglikémia pedig valamivel lassabb rosszullét, ami az erős szomjúságérzetről és a vizelési ingerről ismerhető fel. De természetesen akadnak támpontok is, például, ha valaki kihagyott egy étkezést, akkor szinte biztos, hogy hipoglikémia jelentkezik, míg ha túl sok szénhidrátot, vagy vércukorszint emelő ételt, italt fogyasztott valaki, akkor valószínűleg hyperglikémia alakult ki.