Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cikkek, hírek, érdekességek a cukorbetegség és az egészséges élet világából: Édes élet - cukor nélkül

Diabetes Portál



Édes élet - cukor nélkül

Nagy csapás a sorstól a cukorbetegség. Se torta, se fagyi, se csoki... Vagy mégis? Szerencsére ma már a cukorbetegeknek, a diétázóknak és a fogyni vágyóknak sem kell kitörölniük étlapjukról az édességeket, ez a különféle édesítőszereknek köszönhető. A választék nagy, eligazodni viszont nehéz.

Cukorbetegen sem kell lemondanunk a süteményekről

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

 

A cukorbetegek kényszerűségből, a fogyókúrázók szükségszerűségből számolják az elfogyasztott élelmiszerek szénhidrát- és energiatartalmát. 1 gramm szénhidrát elfogyasztása egyenlő 1 kJ (azaz 4,1 kcal) energiabevitellel. Ezért a diétára szorulóknál fontos az elfogyasztott élelmiszer alkotóelemeinek és élettani hatásának ismerete.
 

Diabetikus készítmények


A cukorbetegek számára ma már sokféle diabetikus termék (kenyerek, tejtermékek, kompótok, dzsemek, üdítőitalok, cukrászsütemények) áll rendelkezésre. Ezekre a készítményekre általában jellemző, hogy bennük a cukrot teljesen vagy részben cukorpótlóval és intenzív édesítőszerrel helyettesítik, illetve úgy változtatják meg a termék összetevőit, hogy végül a szénhidráttartalma kisebb, mint a hagyományosé. A diabetikus készítmények nem képezhetik a cukorbeteg étrendjének alapját, azok fogyasztása csak változatosságként ajánlható.

Cukorpótló édesítőszerek

A cukorpótlók részt vesznek az anyagcserében, esetleg növelhetik is az inzulinigényt, ezért a cukorbeteg számára ajánlható mennyiség napi 30 g-ban van meghatározva, ezt a mennyiséget is csak más szénhidrátforrás rovására fogyaszthatja.

 

Étrendi tanácsok 2-es típusú cukorbetegeknek. Tápanyagtáblázat, mely segítségével könnyedén összeállítható az étrend! Katt ide!


Az édesítőszerek két csoportját különböztetjük meg: energiát adók és energiamentesek.

Energiát adó édesítőszerek:

  • szacharóz (répacukor)
  • glükóz (szőlőcukor), a leggyorsabban felszívódó (sport)
  • fruktóz (gyümölcscukor), energiatartalma valamivel alacsonyabb a répacukorénál, de 22%-kal édesebb, így édesítésre  kevesebbet kell felhasználni - ezt cukorbetegek is fogyaszthatják, feldolgozásához nincs szükség inzulinra, de a napi megengedett szénhidrátmennyiségbe beszámítandó
  • szorbit (cukoralkohol), fele olyan édes, mint a répacukor, de helyettesíteni tudja a cukor szerkezetét az édesipari technológiákban, cukorbetegek fogyaszthatják, a napi engedélyezett szénhidrátmennyiségen belül, maximum 30 grammot - kitűnően bírja a sütést, főzést, hűtést


Ezek a cukorhelyettesítők ugyanannyi energiát szolgáltatnak, mint a répacukor (ezért energiaszegény étrendbe nem illeszthetők be), és bár lassabban emelik a vércukrot, végső soron szőlőcukorrá alakulnak a szervezetben. Éppen ezért szénhidrátnak tekintendők, és a naponta engedélyezett szénhidrát- és energiafelvételbe beszámítandók. Szorbitból és fruktózból naponta összesen 30 g fogyasztható. Tudnunk kell, hogy a szorbit hashajtó hatású, a fruktóz pedig nagyobb mennyiségben fogyasztva emeli az egyik vérzsírnak, a trigliceridnek a szintjét.

Energiamentes édesítőszerek:

  • szacharin – 300-szor édesebb a cukornál; közel száz éve ismerjük, nátriumsóját használjuk, sütésnél fémes mellékíze van, savas közegben pedig elbomlik
  • ciklamát – 30–40-szer édesebb a cukornál, káliumsóját használjuk; főzésnél, sütésnél hosszú távon nagy hőt kibír; alkalmazásának akadálya, hogy drága
  • aspartám – 200-szor édesebb a cukornál, fehérje alapú, fenilalanint tartalmú édesítőszer


Vannak olyan magyar termékek, amelyeknél felhasználják a szerek szinergizmusát (az ízek keverve felerősítik egymást): aspartám és aceszulfám K, vagy szacharin és ciklamát keverékével.

Sok folyékony édesítőszer is van a forgalomban, ezek a felsorolt alapanyagok valamilyen arányú keverékei. (A legáltalánosabb a 10:1 arányú ciklamát-szacharin keverék.) A édesítő porok többnyire 99,8% szorbit-0,2% szacharin keverékek.

Mit mond a törvény?

 
Az élelmiszertörvény szerint a különleges táplálkozási igényeket kielégítő, az általános fogyasztásra használt élelmiszerektől különböző élelmiszerek csak engedéllyel állíthatók elő.

Energiaszegénynek akkor nevezhető egy élelmiszer, ha 31%-kal kevesebb energiát tartalmaz, mint az általános fogyasztásra használt azonos élelmiszer.

Diabetikusnak akkor nevezhető, ha 30%-kal kevesebb szénhidrátot tartalmaz, mint az általános fogyasztásra használt azonos élelmiszer, és hozzáadott répacukrot nem tartalmaz.

Cukormentesnek csak akkor nevezhető egy élelmiszer, ha az adott élelmiszerben a mono- és diszacharidok koncentrációja nem több, mint 0,5 g/100 g. Másik élelmiszercukrot nem tartalmaz.

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Amilin

A hasnyálmirigy béta-sejtjeiben keletkező hormon, amely csökkenti a gyomor-ürülés... Tovább

Pikkelysömör

Gyakran családi halmozódású bőrbetegség, melyet a bőr egyes jól körülhatárolt... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: egészséges életmód, étkezés, diéta