A magyar specialitás: kürtőskalács
A köztudat és a szájhagyomány szerint Székelyföldről származik, eredetileg a székelyek ünnepi süteménye volt, esküvőkre, keresztelőkre, fontos vendég fogadására készítették. A kenyérsütés után visszamaradt, még forrón izzó parazsat kivették a kályha tetejére, vagy a kemence elé, és ott a fahengerre feltekert tésztát - amit kristálycukorba hempergettek - addig forgatták a parázs fölött, amíg a cukor rá nem karamellizálódott a tésztára. A fényes karamell-réteg adta meg a kalács zamatát. Majd az elkészült kalácsot darabolt dióval szórták meg.
Az EU a kürtős kalácsot nem ismerte el hungarikumként, mivel Szlovákia bejegyeztette saját nemzeti termékeként „szakolcai kürtőskalács” (Skalicky trdelník) néven.
Mit tartalmaz a diabetikus kürtőskalács?
Magyarország első számú diabetikus kürtőskalácsot gyártó cége a Kardos Kürtős Kalács. Az ötletük ezzel a kürtőskaláccsal formabontó volt, hiszen így lehetőségük nyílt a cukorbetegeknek és diétázóknak is eme finomság fogyasztására, aminek valljuk be, elég nehéz ellenállni.
Természetesen egy édességről, egy süteményről van szó. Az első diabetikus kalács a nyírfacukor mellett teljes kiőrlésű liszttel készül, ezzel csökkentve a szénhidrátok felszívódásának sebességét. Ez nem jelenti azt, hogy meg lehet enni belőle 4-5-öt, hiszen a mértékletesség itt is fontos!
A diabetikus kürtőskalácsokat nem forgatják cukorba, mint a többi, hagyományos kürtőskalácsot, hiszen a nyírfacukor nem karamellizálódik, másrészről pedig a cukorbetegek és egészségesen táplálkozók napi szénhidrátbevitelét jócskán meghaladná.
Diabetikus kürtőskalács tápanyag tartalma
1 db kalács 7 gramm nyírfacukrot tartalmaz
- Energia (Kcal) 335, 4 Kcal
- Fehérje (g) 8, 67 g
- Zsír (g) 5, 89 g
- Szénhidrát (g) 71, 28 g
Forrás: kardoskurtoskalacs.hu