Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A kulcs pedig az, hogy megfelelően változatos étrendet - fogyókúra tervet készíts magadnak, illetve kerüld el a fogyókúrázók szokásos hibáit.

Diabetes Portál



Egészséges fogyókúra és étrend tippek 1.rész

A rohanó étkezési szokásokra, és mega adagokra épülő kultúránkban még az egészséges súly megtartása is eléggé embert próbáló vállalkozás – nem is beszélve egy fogyókúra véghezviteléről.

Fogyókúra és étrend

Ami tovább nehezíti a feladatot, az az, hogy a csábító és szédítő fogyókúra hóbortok és tűzoltás jellegű megoldások rengetegében, végső soron a bukás elkerülhetetlen. Ha valaha fogyókúráztál már és kudarcba fulladt, talán meg is győzted magadat, hogy a fogyás kivitelezhetetlen, és egyik diéta sem válik be Nálad. És bizonyos értelemben igazad is van, a hagyományos fogyókúráknak nincs sok eredménye– legalábbis nem hosszú távon.
Azonban számos olyan apró, de hatékony változás létezik, amelyek segítségével igenis hosszútávon megtartható súlycsökkenés érhető el. A kulcs pedig az, hogy megfelelően változatos étrendet - fogyókúra tervet készíts magadnak, illetve kerüld el a fogyókúrázók szokásos hibáit, vagyis végeredményben tanuld meg, hogyan alakíthatsz ki egy egészségesebb hozzáállást, felfogást a táplálkozásoddal kapcsolatosan.

 

 

A sikeres, egészséges fogyás titka



A testsúlyod folyamatosan változik, de a képlet elég egyszerű: ha több kalóriát fogyasztasz el, mint amit elégetsz, akkor súlygyarapodással kell számolnod. Ha kevesebb kalóriát viszel be táplálkozásoddal, mint amit elégetsz, akkor pedig fogyás következik be.
Mivel 3,500 kalória úgy fél kilogrammnyi zsírt jelent, ha minden nap 500 kalóriával csökkented a kalória beviteledet, megközelítőleg 0,5 kg-ot fogsz fogyni egy hét alatt. Elég egyszerűen hangzik, vagy nem? Szóval miért is olyan nehéz a fogyás?
Sokszor a fogyást sokkal komplikáltabbnak állítjuk be, mint kellene, és extrém diétákkal próbálkozunk, amely az éhezés miatt megőrjít bennünket, és egészségtelen életmódbeli változásokkal jár együtt, melyek végső soron meghiúsítják minden igyekezetünket, megmérgezik az étkezéshez való hozzáállásunkat, eleve sikertelenségre kárhoztatva bennünket. Hidd el, létezik jobb módszer is. Úgy is fogyhatsz, hogy közben nem érzed szörnyen magadat. Úgy, hogy minden nap megfontolt döntéseket hozunk az elfogyasztott élelmiszerekkel kapcsolatosan és új étkezési szokásokat alakítunk ki, amelyek ráadásul jóllakottságot is eredményeznek - mindeközben pedig a fogyókúránk sikeres lesz.

 

 

Hogyan kezdjünk hozz az egészséges fogyáshoz

 

 


Nincsen olyan megoldás, ami mindenki számára ugyanazt az eredményt hozná, vagyis az állandó, egészséges testsúlyt - a következő alapelvek azonban mindenképpen elegendőek kiindulásképpen:

•    Gondolkodj életmódbeli változásokban, és ne egy rövidtávú diétában. A szinten tartott, egészséges testsúly nem érhető el egy tűzoltás jellegű fogyókúra segítségével. Ehelyett, a fogyókúrához való hozzáállásodat változtasd úgy, hogy egy folyamatos, életmódbeli változást szeretnél, az egészséges életmód melletti elkötelezettséged jegyében. Számos népszerű diéta adhat lökést a a fogyókúrád sikeréhez, de hosszútávon az életmódváltás, és a jól összeállított étrend lehet csak a megoldás.
•    Keress támogatókat. Sokat jelent az, ha támogatják a törekvéseidet. A fogyókúrás TV show-k is mind a csapatszellem hatását kívánják kiaknázni a fogyás sikerre vitelében. Találd hát meg Te is a támogatóidat – akár családod, akár barátaid körében, vagy akár csatlakozz egy fogyókúrás csoporthoz, és ez talán megszerzi számodra azt a bátorítást, amelyre szükséged van.
•    Csak lassan és kitartóan, és máris nyerésre állsz. Ne akarj többet fogyni heti 0,5-1 kg-nál, hogy fogyásod egészséges legyen. Ha túl gyorsan fogysz le, annak meglesz az ára mind a testeden, mind pedig a fejedben - a kiszáradás és betegség érzetét kelti benned és lomhává tesz. Amikor ugyanis gyorsan szabadulsz meg pár kilogrammnyi súlytól, akkor nagyrészt vizet, és izomtömeget adsz le, és nem zsírt.
•    Tűzz ki olyan célokat, amelyek motiválnak. A rövidtávú célok, mint pl. hogy bele szeretnél férni a bikinimbe a nyáron, általában nem olyan hatásosak, mint az olyan célkitűzések, hogy magabiztosabbnak akarod érezni magadat, vagy egészségesebb szeretnél lenni a gyermekeid kedvéért. Amikor a frusztráció és a csábítás a tetőfokára hág, csak gondolj azokra az előnyökre, amelyek azzal járnak, ha vékonyabb és egészségesebb leszel.
•    Vess be olyan eszközöket, amelyek segítenek az eredményeid nyomonkövetésében. Vezess étkezési naplót, és rendszeresen állj rá a mérlegre, hogy minden egyes elért kilogrammban, vagy centiméterekben mérhető siker egyértelmű legyen számodra. Ha nyomon követed a sikereidet, feketén fehéren látni fogod az eredményeidet, ami segít a motivációd fenntartásában.

Ne feledd, némi kísérletezés mindenképpen szükséges ahhoz, hogy megtalálhasd a saját, tested igényeinek megfelelő egyedi diétádat. Fontos, hogy meglegyen a sikerélményed annak érdekében, hogy hosszútávon tudd alkalmazni a szükséges életmódbeli változtatásokat. Ha az egyik diéta nem válik be, akkor próbálj ki egy másikat. A fontos az, hogy találd meg azt a típusút, amelyik Nálad működik.

 

 

A kalória beviteled csökkentése elősegíti a fogyást – a diéta fajtája nem lényeges

 

 
Egy tanulmány azt állapította meg, hogy nem az a fontos, melyik diéta programot választod, ha az kalória beviteled csökkenésével jár együtt, és egészséges a szívednek is (vagyis szegény a telített zsírsavakban és koleszterinben). Más szóval, az a diéta a jó, amit be tudsz tartani, és nem feltétlenül az, ami éppen a legnépszerűbb.

 

A cikk folytatása következik...




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Autonóm neuropátia

A szervek beidegzését végző idegrostok károsodása. Tovább

Buformin

lásd:biguanidok   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: egészséges életmód, bulvár, színes hír