Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A kulcs pedig az, hogy megfelelően változatos étrendet - fogyókúra tervet készíts magadnak, illetve kerüld el a fogyókúrázók szokásos hibáit.

Diabetes Portál



Egészséges fogyókúra és étrend tippek 2.rész

Egy tanulmány azt állapította meg, hogy nem az a fontos, melyik diéta programot választod, ha az kalória beviteled csökkenésével jár együtt, és egészséges a szívednek is (vagyis szegény a telített zsírsavakban és koleszterinben). Más szóval, az a diéta a jó, amit be tudsz tartani, és nem feltétlenül az, ami éppen a legnépszerűbb.

Fogyókúra és étrend

Egészséges fogyókúra 1. számú tipp – ne kövesd el a szokásos hibákat

 


A fogyókúrák, de legfőképpen az igen felkapottak, vagy éppen a mindent megoldó pirulás módszerek és diéta tervek, sok esetben azért vannak kudarcra ítélve, mert:
•    Megvonási tüneteid vannak. Azok a diéták, amelyek tápanyagok egész csoportját iktatják ki az étrendedből, úgy mint a szénhidrát, vagy zsír, egész egyszerűen nem gyakorlatiasak, nem is beszélve arról, hogy mennyire egészségtelenek. A kulcs a mérsékletesség. Teljes tápanyagcsoportok elhagyása az étrendedből nem teszi lehetővé, hogy egészséges és kiegyensúlyozott fogyókúrát folytass és tápanyag egyensúlytalanságok kialakulásához vezet.
•    Ha lefogysz, nem tudod megtartani a súlyodat. Azok a diéták, amelyek szigorúan visszafogják a kalóriabevitelt, illetve bizonyos ételfajták fogyasztását korlátozzák vagy készenkapható ételekre építenek, talán hatásosak lehetnek rövidtávon. Azonban, amint eléred a kívánt testsúlyt, nem tudod, hogy hogyan is tartsd azt meg, és a kilogrammok bizony hamar visszajönnek.
•    A diéta után úgy tűnik, mintha gyorsabban jönnének vissza a kilók. Amikor drasztikusan csökkented a táplálékfelvételedet, az anyagcseréd átmenetileg lelassul. Azonban amint a normális kerékvágásba visszatérsz étkezéseidet illetően, egészen odáig kilogrammokat szedsz fel, amíg az anyagcseréd vissza nem áll, íme még egy jó érv arra, hogy az éhezésre, vagy a böjtölésre épülő diéták nem válnak be.
•    Nem tartod be a diétádat, és elmegy a kedved attól, hogy újból próbálkozz. Az, hogy egyszer kétszer engedsz a csábításnak, még nem jelenti azt, hogy minden igyekezeted kárba veszett. Az egészséges táplálkozás nem egy napról szól. Egy kis botlás nem nullázza le minden addigi eredményedet. Azok a diéták, amelyek túlságosan sok megvonást írnak elő, csalásra csábítanak, mivel amikor úgy érzed, hogy valami hiányzik szervezetednek, könnyen rossz útra léphetsz.
•    A pénz folyik ki a kezeid közül, a kilóktól azonban csak nem szabadulsz meg. A speciális shake-ek, ételek és programok sok esetben igen költségesek, és kevésbé praktikusak, a hosszútávon megtartott egészséges testsúlyért vívott küzdelmedben.
•    Elszigeteltnek érzed magadat, aki képtelen a grillpartikat élvezni. Praktikus, egészséges étrend stratégia nélkül, elveszettnek érezheted magadat, amikor étterembe mész vacsorázni, vagy amikor esküvők, grillpartik vendége vagy. Mit tegyek, ha a felszolgált étel nem illeszkedik a speciális diétámba?
•    A reklámban két hónap alatt 15 kilót fogytak, én pedig alig pár dekát. Nagyszabású ígéretekből rengeteg van, de a legtöbbjük egyáltalán nem reális. Sajnos a fogyás nem könnyű, és bárki, aki ennek a benyomását kelti, csak a károdra van. Ne tűzz ki magad elé elérhetetlen célokat!

 

 

Egészséges fogyókúra 2. számú tipp – hagyj fel az érzelmi indíttatású evésekkel

 

 


Nem csak akkor eszünk, amikor éhséget érzünk. Ha ez lenne a helyzet, akkor senki nem lenne túlsúlyos. Túl gyakran a stressz oldását és vigaszt keresünk az evésben. Amikor pedig ez bekövetkezik, egyre több súly rakódik ránk.
Nem szabad lebecsülnünk milyen fontos lépés az, hogy az érzelmi indíttatású evéseket kiiktassuk életünkből. Máris egészen más a helyzet, ha megtanuljuk felismerni azokat a kiváltó okokat, amelyek a túlevéshez vezetnek nálunk, és ezt kordában tartjuk legalábbis azzal, hogy ilyenkor egészségesebb ételt választunk.
Kezdésképpen vedd számba azt, hogy mikor és hogyan eszel. Valóban csak akkor eszel, amikor éhes vagy, vagy gyakran nyúlsz egy snackért tévézés közben? Akkor eszel, amikor stressz ér, esetleg unatkozol? Amikor magányos vagy? Vagy ezzel jutalmazod meg magadat?
Amint azonosítottad azokat az érzelmi állapotokat, amelyek evésre ösztönöznek, fokozatosan megváltoztathatod ezeket a szokásokat, és hozzáállásodat, amelyek eddig derékba törték fogyókúrádat.
Az érzelmi indíttatású evési kényszer leküzdése
•    Ha egy hosszú nap végén az evésbe menekülsz. Keress inkább egyéb nyugtató elfoglaltságokat, hogy megjutalmazd magad és relaxálj. Kapcsolódj ki egy könyvvel, egy csésze gőzölgő gyógyteával, merülj el egy forró fürdőben vagy állj meg pár percre kiélvezni egy csodálatos kilátást a szabadban.
•    Ha akkor eszel, amikor úgy érzed kevés az energiád, találj más délutáni élénkítőket. Próbáld ki használ-e ha sétálsz egyet, vagy energizáló zenét hallgatsz, néhány gyors nyújtózkodást végzel, vagy egy kis ugrálókötelezést. Még egy alternatíva lehet egy gyors szundítás, ez azonban ne tartson 30 percnél tovább.
•    Ha akkor eszel, amikor magányos vagy, vagy unatkozol, menj inkább emberek közé, ahelyett, hogy a hűtőt nyitogatod. Hívj fel egy barátot, aki megnevettet, vidd el sétálni a kutyát, találj valami szabadidős elfoglaltságot, vagy egyszerűen csak mozdulj ki otthonról (a könyvtárba, a sétálóutcára, vagy egy üzletbe – bárhová ahol emberek vannak).
•    A stressz és idegesség az ami a fogyásod útjába áll? A stressz miatti evés általános probléma. Ahelyett, hogy egy nagy evéssel gyógyítod magadat, keress és tanulj meg valóban hatékony technikákat a stressz és idegesség oldására.

 

 

Egészséges fogyókúra 3. számú tipp - hangolódj rá az evésre

 

 


Egy felgyorsult világban élünk, ahol az étkezésekre nem fordítunk figyelmet. Eszünk rohanás közben, az asztalunknál a munkahelyünkön, vagy a TV képernyője előtt. Ennek eredményeképpen pedig sokkal többet fogyasztunk el, mint ami szükséges lenne, gyakran észre sem véve ezt, sőt nem is élvezve azt, amit eszünk.
Fontos, hogy ellenállj ennek a tendenciának és ésszel egyél: figyelj arra, amit eszel, élvezz ki minden falatot, és válassz olyan ételeket, amelyek nemcsak táplálóak, de ízletesek is. Az átgondolt étkezés segít a fogyásban, és az eredmények megtartásában is.
Átgondolt étkezések és fogyási tippek
•    Figyelj az ételre, amikor eszel. Légy tudatában a környezetednek. Egyél lassan, élvezve az étel minden ízét, zamatát. Ha kalandoznak a gondolataid, térj vissza gondolatban az ételre, koncentrálj annak ízére, és állagára.
•    Kerüld el a zavaró tényezőket, amikor eszel. Próbálj nem enni akkor, amikor dolgozol, vagy tévézel, illetve olvasás, vezetés és számítógépezés közben sem tanácsos enni. Ilyenkor ugyanis nagyon könnyen túlesszük magunkat.
•    Rágd meg alaposan az ételt. Igyekezz minden falatot 30-szor megrágni, mielőtt lenyeled. Ezzel elnyújtod az evés örömét, és több időt hagysz magadnak a falatok kiélvezésére.
•    Próbáld kicsit kizökkenteni magadat, ne rutinszerűen egyél, azért hogy az evésre fókuszálhass. Inkább evőpálcikát használj és ne villát, vagy vedd az evőeszközt az ügyetlen kezedbe, hogy jobban kelljen figyelned az étkezésre.
•    Hagyd abba az evést még mielőtt eltelítődsz. Időbe telik az, hogy a jelzés: már eleget ettél, eljusson az agyadig. Ne engedj a csábításnak, inkább mindig hagyjál valamit a tányérodon. Az igaz, hogy Afrikában éhező gyerekek vannak, de a Te súlygyarapodásod nem fog rajtuk segíteni.

 

A cikk folytatódik.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Ketonúria

lásd: acetonúria Tovább

ARB (angiotezin receptor blokkoló szerek)

Fontos vérnyomáscsökkentő készítmények, amelyek védik a vesét és egyre fontosabb... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: egészséges életmód, bulvár, színes hír