Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Egészséges mosoly cukorbetegséggel is lehetséges! Tudj meg mindent a megelőzésről és kezelésről.

Diabetes Portál


Szerző: NA


Egészséges mosoly cukorbetegséggel is: lehetséges?

A cukorbetegség egy összetett, krónikus betegség, amely számos szövődménnyel járhat, beleértve a szájüregi egészséget is. A cukorbetegek esetében különösen fontos a szájápolás és a fogászati ellenőrzések rendszeressége, mivel náluk fokozottan fennáll a különböző fogászati betegségek kialakulásának kockázata. Ezek közül néhány, amelyek súlyosabb esetben szájsebészeti beavatkozást is igényelhetnek, a fogínybetegségek, a fogszuvasodás és a szájüregi fertőzések.

fogproblémák cukorbetegeknek

Fogínybetegségek (Periodontális betegségek)

 

A cukorbetegek egyik leggyakoribb fogászati problémája a fogínybetegség, amely lehet enyhébb ínygyulladás (gingivitis) vagy súlyosabb ínysorvadás (parodontitis). A magas vércukorszint kedvez a baktériumok szaporodásának, ami gyulladást és fertőzést okozhat az ínyben. Az ínygyulladás kezdetben enyhe, duzzadt, vörös ínnyel és vérzéssel jár. Ha nem kezelik időben, az állapot súlyosbodhat és parodontitissé alakulhat, ami már a fogakat tartó csontszövet pusztulásával jár. A parodontitis kezelésének elhanyagolása esetén a fogak meglazulhatnak és végül kihullhatnak.


Szájsebészeti beavatkozásra akkor lehet szükség, ha a parodontitis előrehaladott állapotban van. Ilyen esetekben a fogorvos ínytasakműtétet (flap surgery) végezhet, amely során a gyulladt szöveteket eltávolítják és a mélyebb ínytasakokat kitisztítják. Súlyos csontpusztulás esetén csontpótló műtétre is sor kerülhet, hogy helyreállítsák a fogakat tartó csontszövetet.


Fogszuvasodás


A cukorbetegeknél a magas vércukorszint növeli a szájüregben lévő cukor szintjét is, ami elősegíti a baktériumok szaporodását és a savképződést. Ez a sav támadja meg a fogzománcot, ami fogszuvasodáshoz vezethet. A szuvasodás kezdetben fehér foltok formájában jelenik meg a fogzománcon, majd ezek idővel lyukakká alakulnak. Kezeletlen esetekben a szuvasodás elérheti a fog belső rétegeit, ami fájdalmat, fertőzést és akár fogvesztést is okozhat.


A KG Dental egy olyan professzionális szájsebészeti rendelő Mosonmagyaróváron, amely kiváló szakmai hátterével és modern technológiájával nyújt magas színvonalú fogászati ellátást cukorbetegek számára is.


Szájüregi fertőzések


A cukorbetegeknél gyakrabban alakulnak ki szájüregi fertőzések, mivel az immunrendszerük gyengébb. A candidiasis, más néven szájpenész, gyakori gombás fertőzés a cukorbetegeknél. Ez fehér, túrószerű lerakódásokat okoz a nyelven, az ínyen és a szájnyálkahártyán, amit fájdalom és kellemetlen érzés kísér. A candidiasis kezelése gombaellenes gyógyszerekkel történik, de súlyos esetben szájsebészeti beavatkozás is szükségessé válhat a fertőzött szövetek eltávolítása érdekében.


Megelőzés és kezelés


A cukorbetegek számára különösen fontos a megfelelő szájhigiénia fenntartása és a rendszeres fogászati ellenőrzések. Íme néhány tanács a fogászati problémák megelőzésére és kezelésére:


1.    Rendszeres fogmosás és fogselyem használat: Naponta legalább kétszer mosson fogat fluoridos fogkrémmel és használjon fogselymet, hogy eltávolítsa a fogak közé ragadt ételmaradékokat és plakkot.
2.    Rendszeres fogászati ellenőrzés: Látogassa meg fogorvosát legalább félévente, hogy időben felismerjék és kezeljék a fogászati problémákat.
3.    Vércukorszint szabályozása: A vércukorszint megfelelő szabályozása csökkenti a szájüregi fertőzések és gyulladások kockázatát.
4.    Egészséges étrend: Kerülje a túlzott cukorfogyasztást és fogyasszon kiegyensúlyozott étrendet, amely gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban.
5.    Dohányzás mellőzése: A dohányzás növeli a fogínybetegségek és a szájüregi rák kockázatát, ezért kerülje a dohányzást.
6.    Hidratálás: Igyon elegendő vizet, hogy elkerülje a szájszárazságot, amely elősegítheti a baktériumok szaporodását.


A cukorbetegeknek fontos figyelni a fogaik egészségére


A cukorbetegek számára kiemelten fontos a szájüregi egészség megőrzése, mivel náluk nagyobb a kockázata a különböző fogászati betegségek kialakulásának. A megfelelő szájhigiénia, a rendszeres fogászati ellenőrzések és a vércukorszint szabályozása kulcsfontosságúak a fogászati problémák megelőzésében és kezelésében. Ha bármilyen fogászati problémát észlel, ne halogassa a fogorvosi vizitet, mivel a korai kezelés megelőzheti a súlyosabb szövődményeket és a szájsebészeti beavatkozásokat.
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Belső elválasztású mirigyek

Olyan mirigyes szervek (pl. pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, petefészek, mellékvese, here,... Tovább

Nefropátia

lásd: diabéteszes nefropátia   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, 3-as típusú cukorbetegség