Jelenleg az itthon elérhető legmodernebb inzulinkezelés az úgynevezett analóg inzulinokkal való kezelés, amely szabadabb életvitelt biztosít használóinak, mint a már 15 évvel ezelőtt is használt úgynevezett humán inzulinok. További előnye, hogy a kórosan alacsony vércukorszint (hipoglikémia) kockázata kisebb, mint humán inzulin mellett.
A Magyar Közlönyben megjelent rendeletmódosítás szerint amennyiben a korszerűbb inzulinkezelést kapó beteg vércukorszintje, anyagcsere-állapota nem éri el a kívánt célt, azaz a rendszeres negyedéves méréseken egy éven belül kétszer rossz eredményt produkál, visszaállítanák a kevésbé korszerűbb humán inzulinos kezelésre, vagy az analóg inzulinnal folytatott kezelést a továbbiakban csak 50 százalékos támogatásban részesítik.
Egy cukorbeteg vércukorszintje ugyanis nagyban függ attól, hogy túlsúlyos-e, mit és mennyit étkezik, illetve mennyit mozog. A jó eredmény eléréséért tehát a betegek is sokat tehetnek.
"A rendeletmódosítás célja részben az, hogy azok a betegek kapják a korszerűbb, s következésképpen drágább inzulint, akik esetében a kezelés célja, a tartósan jó anyagcserehelyzet elérése teljesül. Ez esetben ugyanis az Országos Egészségügyi Pénztár továbbra is száz százalékban támogatja az analóg inzulint" - mondta el dr. Jermendy György, a Szakmai Kollégium belgyógyászat tagozatának elnöke az [origo]-nak.
A humán inzulinkészítmények az emberben termelődő inzulinnal megegyező szerkezetűek, míg az analóg inzulinok kicsit más szerkezetű, módosított molekulák. Az inzulinanalógoknak a módosításoknak köszönhetően kedvezőbb a felszívódásuk, a hatásprofiljuk és/vagy az ürülésük, mint a bőr alá beadott humán inzulinoknak. (Az emberben termelődő változat hatása ugyanis csak akkor tökéletes, ha az emberben termelődik, mesterségesen beadva nem.)