Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Miben más a fogamzásgátlás ha cukorbeteg a nő?

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Hazay Máté


Miben más a fogamzásgátlás ha cukorbeteg a nő?

A cukorbetegség (diabétesz) lényege, hogy a táplálékból felszívódó szénhidrátokat a szervezet már nem tudja hatékonyan kezelni, azaz a vérkeringésből a normálisnál nehezebben, lassabban épülnek be a „cukorraktárakba”. 

fogamzásgátlás cukorbeteg

Ennek többféle oka lehet, például megszűnhet a cukorbeépülést segítő hormon (inzulin) termelődése, ekkor I-es típusú diabéteszről beszélünk, ez főleg a fiatalabbakra jellemző. A másik fő ok, ha a cukorraktárak (elsősorban a zsírszövet) már nem reagálnak a termelődő inzulin jelzéseire, ilyen esetben alakul ki a II-es típusú cukorbetegség ami főleg a középkorú és idősebb korosztályra jellemző.

Az általános szempontokon túl a cukorbetegség típusa, súlyossága és fennállási ideje, esetleges szövődmények jelenléte is fontos tényezők az optimális és biztonságos védekezés kiválasztásánál. 

 

Fogamzásgátlás cukorbetegen - Kombinált fogamzásgátló módszerek (tabletta és hüvelygyűrű)

Régebbi, magasabb hormontartalmú készítményeknél előfordult, hogy rontották a cukorraktárak inzulinra való fogékonyságát, ezért súlyosbították a fennálló cukorbetegséget. A modern, alacsony hormontartalmú fogamzásgátlók már nem befolyásolják a cukorháztartást, használatuk során nem kell magasabb vércukorszintekkel számolni. Diabeteses páciensnek mégsem javasoljuk szívesen ezt a módszert, mert a bevezetőben leírt, magas cukorszint miatt kialakuló hosszútávú károsodásokat a tabletta etinil-ösztradiol összetevője kismértékben felgyorsíthatja.  Nagyon szigorú feltételeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy diabéteszes páciens kombinált fogamzásgátló tablettát szedhessen vagy hüvelygyűrűt használhasson, ezek az alábbiak:

- a páciens legyen fiatal (ideális esetben 25 év alatti)  
- cukorbetegsége ne tartson régóta, legyen jól beállítva 
- ne legyen cukorbetegség okozta szövődménye 
- ne legyen magasvérnyomása (140/90 Hgmm felett) 
- ne dohányozzon 
- ne legyen túlsúlyos (a BMI, azaz a testtömeg-index maradjon 25 kg/m2 alatt)

 

Fogamzásgátlás cukorbetegen - Csak progeszteron-tartalmú fogamzásgátló tabletta

Léteznek olyan speciális hormonalapú fogamzásgátlók, amelyek csak sárgatest-hormont tartalmaznak. Összetevőik között nem szerepel a mesterséges tüszőhormon, azaz az etinil-ösztadiol, ami a fent leírtak miatt cukorbetegség esetén problémás lehet. Előírásszerű használat mellett ugyanolyan jó védelmet biztosítanak, mint a kombinált fogamzásgátlók. Ezeket a tablettákat bátran használhatják diabéteszes páciensek is. Hátrányuk, hogy a havivérzés kevésbé lehet szabályos, mint a kombinált szereknél.

 

Fogamzásgátlás cukorbetegen - Spirál

A méhen belüli fogamzásgátló eszköz, közismertebb nevén a „spirál” a már megtermékenyült petesejtek megtapadását, beágyazódását gátolja. Kizárólag méhen belül hat, nem befolyásolja a cukoranyagcserét és nincs hatással a cukorbetegség esetleges szövődményeire sem. Szintén bátran javasolható módszer diabéteszes hölgyeknek, főleg ha már korábban szültek gyermeket. A spirál viselése nem igényel napi odafigyelést, rendszeres ellenőrzés mellett 5 évig biztosít megfelelő védelmet.

 

Fogamzásgátlás cukorbetegen - Hormontartalmú spirál

A fenti két módszer egyesítéséből jön létre az úgynevezett „hormontartalmú spirál”. Egy olyan méhen belüli műanyag fogamzásgátló eszközről van szó, aminek a belsejéből naponta egy kevés sárgatest-hormon is felszabadul, ami főleg a spirál környezetében a méhnyálkahártyán hat.  Diabéteszes pácienseknek ideális választás – főleg  a már szült hölgyeknél - , mert egyesíti a spirál megbízhatóságát a helyileg ható hormonok kényelmével. Használatával jelentősen csökken, vagy akár teljesen meg is szűnik a havivérzés mennyisége, mérséklődnek a menstruációs görcsök is. Fontos szempont még, hogy a hormontartalmú spirálok gátolják a méhre és petefészkekre terjedő úgynevezett felszálló fertőzések kialakulását, amire diabéteszes hölgyek sajnos hajlamosabbak az átlagnál. Gumióvszer Szintén javasolható cukorbetegeknek. Technikai problémák miatt megbízhatósága kisebb, mint a fenti módszereké, de egyedül a gumióvszer biztosít elegendő védelmet a nemi úton terjedő fertőzésekkel szemben. 

Forrás: webbeteg.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Anaerob

Anaerob mozgásról akkor beszélünk, amikor az izommunkához szükséges energia... Tovább

DCCT

Diabetes Control and Complication Trial, az Amerikai Egyesült Államokban 8 éven keresztül,... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség