A B-sejt
Mindennek a kulcsa, egy ún. B-sejt, ami segíthet megelőzni mindkét betegség kialakulását. A kutatás során a B-sejt hatását is vizsgálták. A kutatás eredményei mindenképpen hasznosak a továbbiakra nézve, de még nem teljesen térképezték fel a folyamatokat, és a módszert aminek segítségével a problémát orvosolni tudnák.
Fogínyproblémák
A fogíny gyulladása komoly dolog, ami tényleg a fogak elvesztéséhez és más betegségek kialakulásához vezethet. A fogínyvérzés pedig az egyik első jele annak, hogy valami nincs rendben. A fogíny gyulladása a fogágyi betegségek kialakulását segíti elő, amit az új tanulmány segítségével megpróbálnak majd megelőzni a szakemberek. Addig azonban érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni, ha problémát észlelsz. A Móricz Dental egy barátságos szájsebészet Budapest szívében, ahol profi ellátát és barátságos hangulat várja a betegeket.
A B-sejtek kapcsolata a fogíny problémákkal
Egérkísérletek során manipulálták a B-sejtek immunválaszát, ami elvezett az eddig elért eredményekhez. A B-sejtek tulajdonképpen nyirokcsomók, de olyan ellenanyagot termelnek, amelyek megvédik a szervezetet a különböző gyulladásoktól. A kutatás során az egerek segítségével bizonyították a B-sejtekkel kapcsolatos előnyöket.
Az egérkísérlet
A kutatásban résztvevő egerek mind fogágy betegségben szenvedtek. Két csoportra osztották őket, hogy a megfigyelési eredményeket össze tudják majd vetni. Az egyik csoportnál a B-sejteket manipulálták, a másik csoportnál minden maradt úgy, ahogy volt. A B-sejtek manipulációja olyan módon zajlott, hogy az egerek egyik csoportja, ezáltal az immunválasz elmaradt.
Alacsony zsírtartalmú étrend mellett
Az egerek mindkét csoportja azonos étrendet kapott. Legelőször azokat az eredményeket hasonlították össze, amelyek abban a szakaszban keletkeztek, amikor az egerek alacsony zsírtartalmú ételeket kaptak. Ebben az esetben a kutatók nem figyeltek fel számottevő különbségre a két csoport között. Így hasonló arányban jelentkezett az esetleges fogvesztés, illetve a fogíny gyulladása. Mindkét csoport esetében elkerülte az egereket az elhízás és a cukorbetegség kialakulása.
De mi a helyzet, ha az étrenden változtatnak? Nos, a kutatók tudni szerették volna, hogy hogyan reagál mindkét csoport, ha nem alacsony zsírtartalmú ételeket kapnak az egerek, hanem zsírban gazdag táplálékot fogyasztanak. Annyit elárulhatunk, hogy a két csoport között bizony változások jelentek meg.
Magas zsírtartalmú étrend mellett
A magas zsírtartalom miatt megjelent az elhízás, és nagyrészt ezáltal kialakult a cukorbetegség is. Ez mellett fogíny gyulladás és fogvesztés is jellemző volt. Ám a betegségek kialakulása csak azt a csoportot érintette, amelyiknél semmilyen változtatást nem végeztek. A manipulált B-sejtekkel rendelkező egereknél ezek nem alakultak ki.
Az eredmények
Mindezekből a kutatók arra következtettek, hogy jó utón haladnak afelé, hogy olyan szintű manipulációt okozzanak a B-sejtekben, ami képes megelőzni a fogíny gyulladás, illetve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Az eredmények tesztelése, és további kutatása folyamatban van, ami a jövőben egy ígéretes módszer lehet ezeknek a betegségeknek a felszámolására