Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Egy tanulmányban ausztrál kutatók bizonyították, hogy azok a gyerekek, akik sok időt töltenek a szabad levegőn, kevésbé szenvednek myopiában, azaz rövidlátásban.

Diabetes Portál



Friss levegő - jobb látás

A szülőknek a friss levegő és a testmozgás mellett most újabb okuk van arra, hogy kiküldjék gyerekeiket játszani. Egy tanulmányban ausztrál kutatók bizonyították, hogy azok a gyerekek, akik sok időt töltenek a szabad levegőn, kevésbé szenvednek myopiában, azaz rövidlátásban.


"Az eredmények értelmében a hangsúly a szabad levegőn van, teljesen mindegy, hogy kirándulni megyünk, vagy sportolunk" - nyilatkozta Dr. Kathryn A. Rose. - "Mindkettő megvédi a gyermekünk szemét attól, hogy túlzottan megnövekedjen, ami a fő okozója a myopiának." A rövidlátás az elmúlt évtizedekben népbetegség lett. A magasabban iskolázott emberek több mint 80 százaléka szenved tőle. A Sydney Egyetem munkatársaként dolgozó Rose és kollégái az Ophthalmology című folyóiratban tették közzé eredményeiket. Az olyan tevékenységek, melyek során hosszú ideig közelről nézünk valamit (például olvasáskor), rövidlátást okozhatnak.

A kutatók megvizsgálták, hogy a myopia kialakulásának kockázatát hogyan befolyásolja a távolság, ahonnan bizonyos dolgokat megnézünk. A Sydney Myopia Tanulmányban 1765 hatévest és 2367 tizenkét évest vizsgáltak meg. A hatéveseknek mindössze 1,5 százaléka volt rövidlátó, míg az idősebb korosztálynak már a 12,8 százaléka. Mindkét korcsoport átlagosan 2,3 órát töltött naponta a szabad levegőn.


A kisebb gyerekek esetében nem mutatkozott kapcsolat a myopia gyakorisága és a szabadban töltött idő között, és az sem számít, hogy mennyi időt töltenek közelre nézést igénylő feladatokkal. A 12 éves korosztály esetében viszont azoknak, akik minden nap több mint 2,8 órát töltöttek odakinn, kisebb valószínűséggel romlott el a látásuk. Azok, akik 1,6 óránál kevesebbet vannak odakinn, ellenben több, mint 3,1 órán át foglalkoznak közelre nézést igénylő feladatokkal, 2-3-szor nagyobb eséllyel lesznek rövidlátók. "Azt még nem sikerült tisztázni, hogy a szabadban töltött idő miképp védi meg a szemet" - mondta el Rose. "Valószínűleg az lehet az ok, hogy odakinn sokkal több a fény, mint az épületen belül. Állatkísérletek kimutatták, hogy a fény hatására dopamin választódik ki a retinában. A dopaminról pedig tudjuk, hogy megakadályozza a szem növekedését." A myopia oka ugyanis a szemgolyó megnyúlása.

A kutatók tanácsa a szülők felé: "Biztosítsanak kellő időt a gyermeknek arra, hogy a szabadban lehessen, mert bizonyíték van arra, hogy minél többet vannak odakinn, annál kisebb az esélye a myopia kialakulásának. Ez akkor is igaz, ha egyébként sok időt töltenek olvasással és tanulással is." Rose azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyermekeket védjék fejfedővel és naptejjel.

Forrás: www.hazipatika.com




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Humán leukocita antigének (HLA)

Fehérjék, amelyek a sejtek felületén elhelyezkedve segítik az immunrendszert a testazonos és... Tovább

Brittle diabetes

Labilis anyagcsereállapottal, állandó, váratlan vércukorszint emelkedésekkel és... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: egészséges életmód