Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

stressz; szorongás; fülzúgás stressz; fülcsengés okai; fülzúgás ellen

Diabetes Portál


Szerző: NA


A stressz hangjai? – így okozhat fülzúgást a mindennapi stressz

A fülzúgás nagyon gyakori jelenség és súlyosan befolyásolhatja az életminőségét. A fülzúgás megértése fontos, és az, hogy miért növeli a stressz és a szorongás ennek a mértékét, valamint azt is tudni kell, hogy számos kezelési lehetőség létezik.

Fülzúgás okai

Mi az a fülzúgás?

A fülzúgás az egyik vagy mindkét fülben jelentkező hang, amit akkor is hallunk, amikor nincs külső zaj. Hogy pontosan hogyan hangzik a fülzúgás, az egyénenként eltérő. A leggyakoribb fülzúgásleírások közé tartozik a magas csengés, a zümmögő hang, a zümmögő zaj, a sípszerű vagy akár a kabócaszerű hang. Nagyon ritka esetekben az emberek zenét vagy emberi hangokat hallanak.  
Míg a fülzúgás gyakrabban fordul elő a halláskárosodásban szenvedőknél, a normál hallásúaknak sem ritka dolog. Sokan annyira megszokják a fülzúgásukat, hogy az nem befolyásolja az életüket és a hétköznapjaik részévé válik. Mások számára azonban a fülcsengés annyira tolakodó lehet, hogy kihat az alvásukra, kapcsolataikra, munkájukra és társadalmi életükre.

Mi okozza a fülzúgást?

A fülzúgás oka még mindig ismeretlen, és nem értik, hogy miért csak néhány embernél van jelen. Ez nem betegség, hanem egy ok-okozat jelenség, tehát egy problémának a melléktünete.   

Néhány probléma, amely fülzúgást okoz: 

•    Halláskárosodás
•    Hangos zajban való rendszeres munka
•    Középfül fertőzések
•    Fejsérülések 
•    Élethelyzetek okozta stressz vagy szorongás 

Miért okoz a stressz és a szorongás fülzúgást? 

A fülzúgás oka lehet többek között a stressz és a szorongás. Vannak, akik azt észlelik, hogy a fülzúgás erősödik egy stresszes esemény vagy az életüket megváltoztató esemény után.  Az emberek körülbelül 80 százalékának a fülzúgása alábbhagy, vagy már nem olyan észrevehető, miután a stresszes esemény vagy időszak elmúlt. Másoknál azonban a fülzúgás megmarad, és az idő múlásával gyakran fokozódik.  
A fülzúgás okozta szenvedés mértéke attól függ, hogy a limbikus és az autonóm rendszer aktiválva van-e. Ez azt jelenti, hogy ha az agy fenyegetésnek tekinti a fülzúgást, akkor természetesen a fülzúgásra fog összpontosítani. Ilyenkor a fülcsengés öntudatlanul megnövekszik. 

Hogyan lehet megbirkózni a fülzúgással és csökkenteni a szorongást?

Jelenleg nincs olyan orvosi kezelés, amely meggyógyítaná a fülzúgást. De vannak különböző kezelési lehetőségek, amelyek segíthetnek kezelni a fülzúgás az intenzitását a kapcsolódó stressz csökkentésével. 
Ha azt észleled, hogy fülzúgásod a közelmúltban megnövekedett, vagy hirtelen megjelent, esetleg befolyásolja alvás-, munka- és társasági képességedet, keresd fel háziorvosodat. A háziorvos audiológushoz vagy fül-orr-gégészhez és bizonyos esetekben fogorvoshoz küldi be.
Az audiológus teljes körű diagnosztikai vizsgálatot végez, és megállapítja, hogy van-e halláskárosodásod és vannak-e olyan mögöttes egészségügyi problémák, amelyek további vizsgálatot igényelnek fül-orr-gégész szakorvos által. A fül-orr-gégészeti szakorvos megvizsgálja a fülcsengést, és további orvosi vizsgálatot, például MRI-t kérhet. Ha háziorvosod azt gyanítja, hogy állkapocs problémád van, javasolni fogják, hogy keresd fel fogorvosodat.

•    Keress hallási megoldásokat

Ha halláskárosodást diagnosztizáltak akkor a hallókészülékek hasznosak lehetnek. Ezek felerősítik a környezeti hangokat is, és segítenek elfedni a fülzúgást azáltal, hogy lehetővé teszik az agy számára, hogy figyelmét ezekre a hangokra összpontosítsa a fülcsengés helyett. 

•    Hangterápia

A fülzúgás csendes környezetben leginkább észrevehető, és gyakran zavarja az éjszakai alvást. Ha különféle hangokat hallgatsz, amikor cseng a füled – legyen szó relax alkalmazásról vagy akár a háttérben hallgatható rádióról - az segíthet elfedni a fülzúgást, és arra irányíthatja az agyat, hogy a hozzáadott környezeti hangokra összpontosítson, és ne a fülcsengésre. 
Ha viszont nem segít a fülzúgásodon semmi, akkor erősen ajánlott egy fülzúgás tanácsadására szakosodott pszichológust felkeresni.
A pszichológus a kognitív viselkedésterápiát fogja használni, hogy megtanítsa neked, hogyan kell megbirkózni a fülcsengéssel úgy, hogy a negatív gondolkodást pozitívabb gondolkodással helyettesítsd. A tanácsadás a többi vázolt kezelési stratégiával együtt is alkalmazható, sőt: napjainkban egy terapeuta vagy pszichológus rengeteget tud segíteni a mindennapi stresszen.

•    Pihenés

A relaxáció fontos része a fülzúgás okozta szorongás csökkentésének. A relaxációval csökkentheted a stressz szintjét. Ennek során a fülzúgás hangereje csökken, és kevésbé lesz észrevehető. A relaxációs módszerek közé tartozik az izomlazítás, a vizualizációs gyakorlatok vagy akár a meditáció. Próbáld ki mindegyiket, és nézd meg, melyik működik a számodra! 

•    Életmódváltások

Az alvási szokások, az étrend és a testmozgás javítása szintén segít csökkenteni a fülzúgással kapcsolatos szorongást . Az étrendi változtatások különösen akkor segíthetnek, ha azt gyanítod, hogy bizonyos ételválasztások fokozzák a fülzúgásodat. 
Kutatások bizonyították, hogy a koffein nincs hatással bizonyítottan a fülzúgásra, így ha csak nem érzed úgy, hogy fogyasztás közben fokozódik a fülcsengésed, továbbra is élvezheted a napi csésze kávédat. A napi testmozgás segít abban, hogy jobban érezd magad, jobban aludj és jobb közérzetet érj el, ezáltal segít csökkenteni a fülzúgás okozta szorongást. 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Humán inzulinok

Géntechnikával előállított, az emberi inzulinnal azonos molekulaszerkezetű és hatású... Tovább

Dermatóma

A test meghatározott zónája, melynek teljes területéről egyazon gerincvelői csigolya... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
címkék: Kutatás