Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Valójában hogyan is működik és mi mindent tud a folyamatos glukóz monitor?

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Fövényi József


Valójában hogyan is működik és mi mindent tud a folyamatos glukóz monitor?

  Az elmúlt év folyamán már két alkalommal is beszámoltunk az Abbott cég forradalmian új folyamatos szöveti glukóz monitorozó készülékéről, melynek kalibrálásához nem szükséges naponta ujjbegy-szúrással ellenőrizni a vércukrot. Egyik 31 éves 1-es típusú férfi betegemnek, Viktornak Madridból sikerült beszerezni két – egyenként 12 napig működő – szenzort és egy hozzá tartozó szkennert. Ez alkalommal részletes magyarázat és bőséges illusztráció kíséretében az egyik szenzorral végzett 12 napos vizsgálatsorozatát mutatom be. A végén kezdeném, a kéthetes szöveti glukóz monitorozás összegzésével. Az első két ábrán láthatók a 15 napon keresztül folyamatosan mért szöveti glukóz értékek, mellettük a napi vércukor átlagok, a napi szénhidrát fogyasztás, valamint a naponta adagolt gyorshatású étkezési és a hosszú hatású bázis inzulinok mennyisége.

glukoz,szenzor

Valójában hogyan is működik és mi mindent tud a folyamatos glukóz monitor?

Az 5. ábrán a vizsgálati perióduson belüli egy-egy napot illusztráló kockákban az átlag vércukor, a szkennelések száma (Viktor, érthető okokból folyamatosan kíváncsi volt az aktuális szöveti glukóz szintjére, ezért akár félóránként is szkennelt), valamint a hipoglikémia veszély mértéke. Utóbbi november 15-én volt a legnagyobb.

5. ábra

 

A görbék és táblázatok elemzésekor kérdések sorozatát tettem fel Viktornak, aki az alábbi válaszokat adta:

„A szénhidrát fogyasztást és az inzulint is a szkennerbe lehet felvinni. Ez konkrétan úgy működik, hogy ha a szkennerrel leolvasom a szenzort, akkor utána van lehetőség egyéb műveletek elvégzésére, és ilyenkor tudok inzulint vagy szénhidrát értéket bevinni a szkennerbe. Az inzulin bevitele után a szkenner azt is mutatja (megbecsüli), hogy még mennyi „aktív” inzulin van a szervezetben. Ez olyankor jó, ha pl. evés után 2 órával megmérem a vércukromat, akkor azt is meg tudom nézni, hogy körülbelül még hány egység inzulin van a szervezetemben abból, amit utoljára beadtam. (Ez pl. korrigálás esetén hasznos). Ha 8 órán keresztül nem olvasom le a szenzort, akkor az előző 8 óráról van egy olyan mérés sorozatom, ami 15 percenként csak 1 darab mérést tárol. Ennél többszöri szenzoros leolvasás pontosabb, mert ott az algoritmus az előző 5 perc mérési pontjait is tudja használni a vércukor érték kiszámolásához, de ez a görbén utólag már nem elérhető, valószínűleg a szenzor korlátozott memóriája miatt. A számítógépre csak akkor vittem át az adatokat, amikor a szenzor már lejárt, de lehetne közben is.”

Mindent egybevetve eddig nem remélt, fantasztikus lehetőségek sorozatát rejti magában a FreeStyle Libre folyamatos szöveti glukóz monitorozás alkalmazása. Ehelyütt is le kell szögezni, hogy pillanatnyilag sajnos csak 8 európai államban elérhető és mivel irányában extrém mértékű a kereslet, más országokban lakóknak nagyon nehéz hozzáférni. (Internetes megrendelési lehetőség nincs.) Az akárhányszor felhasználható szkenner plusz 2 szenzor ára 160 Euró, egy szenzort 20 Euróért lehet megvásárolni. Ha ezt egybevetjük a jelenleg Magyarországon elérhető és a naponta többszöri ujjszúrást igénylő Medtronic vagy Dexcom 4 hatnapos szenzor áraival (szenzoronként 12, ill. 23 ezer Ft), plusz a százezrekbe kerülő vevőkészülékekkel, érthető, miért olyan keresett az ujjszúrást nem igénylő FreeStyle Libre.

 



Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

C-teszt

D-Cont Cabrio és Personal vércukormérő készülékekhez használható, nagy vérigényű tesztcsík. Tovább

Anyagcsere

Az anyagcsere azon folyamatok összességére utal, ahogy a szervezet a bejövő táplálékot... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, egészséges életmód, étkezés, diéta, inzulin