Valójában hogyan is működik és mi mindent tud a folyamatos glukóz monitor?
Az 5. ábrán a vizsgálati perióduson belüli egy-egy napot illusztráló kockákban az átlag vércukor, a szkennelések száma (Viktor, érthető okokból folyamatosan kíváncsi volt az aktuális szöveti glukóz szintjére, ezért akár félóránként is szkennelt), valamint a hipoglikémia veszély mértéke. Utóbbi november 15-én volt a legnagyobb.
5. ábra
A görbék és táblázatok elemzésekor kérdések sorozatát tettem fel Viktornak, aki az alábbi válaszokat adta:
„A szénhidrát fogyasztást és az inzulint is a szkennerbe lehet felvinni. Ez konkrétan úgy működik, hogy ha a szkennerrel leolvasom a szenzort, akkor utána van lehetőség egyéb műveletek elvégzésére, és ilyenkor tudok inzulint vagy szénhidrát értéket bevinni a szkennerbe. Az inzulin bevitele után a szkenner azt is mutatja (megbecsüli), hogy még mennyi „aktív” inzulin van a szervezetben. Ez olyankor jó, ha pl. evés után 2 órával megmérem a vércukromat, akkor azt is meg tudom nézni, hogy körülbelül még hány egység inzulin van a szervezetemben abból, amit utoljára beadtam. (Ez pl. korrigálás esetén hasznos). Ha 8 órán keresztül nem olvasom le a szenzort, akkor az előző 8 óráról van egy olyan mérés sorozatom, ami 15 percenként csak 1 darab mérést tárol. Ennél többszöri szenzoros leolvasás pontosabb, mert ott az algoritmus az előző 5 perc mérési pontjait is tudja használni a vércukor érték kiszámolásához, de ez a görbén utólag már nem elérhető, valószínűleg a szenzor korlátozott memóriája miatt. A számítógépre csak akkor vittem át az adatokat, amikor a szenzor már lejárt, de lehetne közben is.”
Mindent egybevetve eddig nem remélt, fantasztikus lehetőségek sorozatát rejti magában a FreeStyle Libre folyamatos szöveti glukóz monitorozás alkalmazása. Ehelyütt is le kell szögezni, hogy pillanatnyilag sajnos csak 8 európai államban elérhető és mivel irányában extrém mértékű a kereslet, más országokban lakóknak nagyon nehéz hozzáférni. (Internetes megrendelési lehetőség nincs.) Az akárhányszor felhasználható szkenner plusz 2 szenzor ára 160 Euró, egy szenzort 20 Euróért lehet megvásárolni. Ha ezt egybevetjük a jelenleg Magyarországon elérhető és a naponta többszöri ujjszúrást igénylő Medtronic vagy Dexcom 4 hatnapos szenzor áraival (szenzoronként 12, ill. 23 ezer Ft), plusz a százezrekbe kerülő vevőkészülékekkel, érthető, miért olyan keresett az ujjszúrást nem igénylő FreeStyle Libre.