Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
Így aztán a kör bezárul, és a kilók csak tovább szaporodnak. És ami kezdetben még csak szépséghibának indult, felnõttkorra, de néha már serdülõkorra is egyéb kóros eltérések kiindulópontja lehet: a kövérséget gyakran kíséri magas vérnyomás, megzavart cukoranyagcsere, melybõl késõbb valódi cukorbetegség fejlõdhet ki, de a zsíranyagcsere is károsodik, és így a szív- és érbetegségek kockázata lényegesen megnövekszik.Gyermekkori elhízás
A nagy súly terhe alatt az ízületek is károsodhatnak, és súlyos esetben a máj mûködése is romlik elzsírosodása miatt. Tehát komoly problémával állunk szemben, amivel mindenképpen foglalkozni kell.
Hajlam és életmód
Az elhízás hátterében sokszor genetikai tényezõk, azaz kövérségre hajlamosító családi adottságok állnak. A túlsúlyos gyermeknek igen gyakran egyik vagy mindkét szülõje, nagyszülei is kövérek. Az öröklött hajlam mellett azonban igen nagy szerepe van a táplálkozásnak és a mozgásszegény életmódnak is, végeredményben a táplálékfelvétel és az energiafelhasználás közötti egyensúly felbomlásáról van szó.
Kórházunk endokrin rendelését nagyszámú kövér gyermek keresi fel. A szülõk elsõ kérdése általában az, hogy hormonbetege gyermekük. Valódi hormonbetegség csak igen ritkán mutatható ki, erre akkor kell gondolnunk, ha a kövér gyermek (aki általában magasabb is kortársainál) alacsony termetû.
Vizsgálat
A rendelésen elõször is felvesszük az anamnézist: elbeszélgetünk a szülõvel a családról: van - e túlsúlyos, cukorbeteg, magas vérnyomásos, infarktuson átesett közeli rokon. Majd a gyermek születésének körülményeirõl, korábbi betegségeirõl, esetleges koponyasérülésérõl kérünk adatokat. Alaposan kikérdezzük a gyermek táplálkozási szokásait, beleértve azt is, hogy általában milyen folyadékot fogyaszt. Sok családban ugyanis szomjoltónak nem is ismerik a vizet, és a sok cukros itallal (tea, kóla, üdítõk) a gyermekek szinte észrevétlenül veszik fel a szervezet számára szükségtelen kalóriákat.
Hibák a gyermekek étkeztetésében
A gyermekek többsége manapság napköziben ebédel. Gyakori hiba a táplálkozásban, ha az iskolából hazatérõ kicsi otthon még egy ebédet kap, mondván, hogy a menzán úgyis rosszul fõznek. Némely gyerek a kapott zsebpénzbõl gondoskodik önmagáról, és ilyenkor persze az egészséges fõzelékek, saláták, száraz húsok, gyümölcsök helyett inkább az édességek, csipszek, hamburgerek kerülnek terítékre. Sokszor derül ki az is, hogy a tanulás, különórák mellett mozgásra, sportra nem jut idõ, vagy azt tvnézéssel, komputeres játékokkal töltik.
A vizsgálat a testméretek pontos felvételébõl, fizikális vizsgálatból, vérnyomásmérésbõl áll, kiegészítve laboratóriumi vizsgálatokkal (amit éhgyomorra kell elvégezni). Amennyiben az eredmények nem megnyugtatóak, további vizsgálatokat javasolunk, amilyen például a 24 órás vérnyomás monitorozás, vércukorterhelés, esetleges hormonvizsgálatok, stb.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Forrás: vital.hu