Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cikkek, hírek és információk a cukorbetegség és az egészséges élet világából, nem csak cukorbetegeknek, Kövér gyerekek - Gyermekkori elhízás

Diabetes Portál



Kövér gyerekek - Gyermekkori elhízás

A kövérség, orvosi nevén obesitas, kóros állapot, ami minden életkorban odafigyelést, kezelést érdemel. Az elhízott kisgyermek plusz kilói miatt ügyetlenebbül mozog, később az iskolában csúfolják is emiatt, így egyre kevesebbet fog mozogni, ami csak az újabb kilók felszedésének kedvez. Lelki sérülései miatt visszahúzódóvá, vagy éppenséggel agresszívvá, nehezen kezelhetővé válik, és mivel társai közt kevés sikerélményhez jut, legfőbb öröme az evés marad.

A gyermekkori elhízásnak következménye lehet a cukorbetegség

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!

 

Így aztán a kör bezárul, és a kilók csak tovább szaporodnak. És ami kezdetben még csak szépséghibának indult, felnõttkorra, de néha már serdülõkorra is egyéb kóros eltérések kiindulópontja lehet: a kövérséget gyakran kíséri magas vérnyomás, megzavart cukoranyagcsere, melybõl késõbb valódi cukorbetegség fejlõdhet ki, de a zsíranyagcsere is károsodik, és így a szív- és érbetegségek kockázata lényegesen megnövekszik.Gyermekkori elhízás

A nagy súly terhe alatt az ízületek is károsodhatnak, és súlyos esetben a máj mûködése is romlik elzsírosodása miatt. Tehát komoly problémával állunk szemben, amivel mindenképpen foglalkozni kell.

 

Hajlam és életmód


Az elhízás hátterében sokszor genetikai tényezõk, azaz kövérségre hajlamosító családi adottságok állnak. A túlsúlyos gyermeknek igen gyakran egyik vagy mindkét szülõje, nagyszülei is kövérek. Az öröklött hajlam mellett azonban igen nagy szerepe van a táplálkozásnak és a mozgásszegény életmódnak is, végeredményben a táplálékfelvétel és az energiafelhasználás közötti egyensúly felbomlásáról van szó.

Kórházunk endokrin rendelését nagyszámú kövér gyermek keresi fel. A szülõk elsõ kérdése általában az, hogy hormonbetege gyermekük. Valódi hormonbetegség csak igen ritkán mutatható ki, erre akkor kell gondolnunk, ha a kövér gyermek (aki általában magasabb is kortársainál) alacsony termetû.

 

Vizsgálat


A rendelésen elõször is felvesszük az anamnézist: elbeszélgetünk a szülõvel a családról: van - e túlsúlyos, cukorbeteg, magas vérnyomásos, infarktuson átesett közeli rokon. Majd a gyermek születésének körülményeirõl, korábbi betegségeirõl, esetleges koponyasérülésérõl kérünk adatokat. Alaposan kikérdezzük a gyermek táplálkozási szokásait, beleértve azt is, hogy általában milyen folyadékot fogyaszt. Sok családban ugyanis szomjoltónak nem is ismerik a vizet, és a sok cukros itallal (tea, kóla, üdítõk) a gyermekek szinte észrevétlenül veszik fel a szervezet számára szükségtelen kalóriákat.

 

Hibák a gyermekek étkeztetésében


A gyermekek többsége manapság napköziben ebédel. Gyakori hiba a táplálkozásban, ha az iskolából hazatérõ kicsi otthon még egy ebédet kap, mondván, hogy a menzán úgyis rosszul fõznek. Némely gyerek a kapott zsebpénzbõl gondoskodik önmagáról, és ilyenkor persze az egészséges fõzelékek, saláták, száraz húsok, gyümölcsök helyett inkább az édességek, csipszek, hamburgerek kerülnek terítékre. Sokszor derül ki az is, hogy a tanulás, különórák mellett mozgásra, sportra nem jut idõ, vagy azt tvnézéssel, komputeres játékokkal töltik.

A vizsgálat a testméretek pontos felvételébõl, fizikális vizsgálatból, vérnyomásmérésbõl áll, kiegészítve laboratóriumi vizsgálatokkal (amit éhgyomorra kell elvégezni). Amennyiben az eredmények nem megnyugtatóak, további vizsgálatokat javasolunk, amilyen például a 24 órás vérnyomás monitorozás, vércukorterhelés, esetleges hormonvizsgálatok, stb.

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

Forrás: vital.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Koleszterin

Ún. szteránvázas vegyület, amely a szervezet egyik fontos zsír jellegű alkotóeleme. Részben... Tovább

Rinofaringitisz

Az orrnyálkahártya és a garat együttes gyulladása. A gyermekeknél oly gyakori heveny forma... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
címkék: egészséges életmód, cukorbetegség megelőzése, étkezés, diéta