Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Hogyan előzzük meg a gyomorgörcsöket? Mit tegyünk és mit együnk gyomorgörcs ellen?

Diabetes Portál



Gyomorkínzó ételek

Mindenkinek vannak olyan ételei, melyeket - hiába kedvel - nehezen tud megemészteni. Van, akinél a tejtermékek, másoknál a fűszeres fogások okoznak problémát. Mit lehet tenni a gyomorgörcsök ellen, ha a kedvenceinkről sem akarunk lemondani?

Gyomorkínzó ételek

Minél stresszesebb az életmódunk, annál többször csípünk le időt azokból a tevékenységekből, melyeket időrablónak tartunk: kevesebbet alszunk, kutyafuttában kapunk be egy-két falat ételt; ráadásul az idegesség miatt sokan nem is tudnak enni. Ha pedig végre eszünk valamit, akkor hajlamosabbak vagyunk zsíros, fűszeres, tápanyagokban szegényebb ételekhez nyúlni. Ezek azonban - a korábban kihagyott étkezésekkel együtt - könnyen megterhelik a gyomrot.

Az alkalmankénti túlevés és az idegesség együtt gyomorfájást okozhatnak, az emésztőrendszer egyensúlya felborul. A gyomrot, illetve a beleket alkotó simaizmok könnyen befeszülhetnek, begörcsölhetnek, kellemetlenséget, sőt komoly fájdalmakat okozva.

 

Görcsök ellen: egészséges étrend és nyugalom!

 


A gyomorgörcsök elleni megoldás egyszerűnek tűnik: együnk rendszeresen, kisebb mennyiségeket és lehetőleg rostdús, egészséges fogásokat! Az étrendünk legyen kiegyensúlyozott, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag, változatos, a falatokat pedig alaposan rágjuk meg. A görcsöket azonban még így sem zárhatjuk ki teljesen: van, akinél a citrusgyümölcsök, másoknál az alkohol, a koffein vagy éppen az erős, csípős fűszerek váltanak ki gyomorfájást.

A nyugalom legalább olyan fontos. A stressz, az idegeskedés gyakran okoz étvágytalanságot, a gyomor "összerándulását", az étkezés okozta görcsöket pedig még rosszabbá teszi. Ezért lényeges, hogy - legalább naponta egy alkalommal - nyugodt körülmények között, asztal mellett ülve együnk. Ilyenkor tegyük félre a munkahelyi vagy családi gondokat és élvezzük ki a finom falatokat!

 

IBS és laktózérzékenység

 

 

Egyre többen szenvednek olyan krónikus görcsös hasi fájdalomtól, mely nem vezethető vissza szervi okokra. Egyes esetekben a fájdalmat és a görcsöket puffadás, hasi teltségérzés kíséri, valamint váltakozva kiszámíthatatlan hasmenés és megoldhatatlan székrekedés jelentkezik.A kettő együtt is fennállhat. Ez a tünetegyüttes - a nyilvánvaló fizikai ok hiányában tapasztalt fájdalom, görcs, puffadás és hasmenés, székrekedés - kapta az irritábilis bélszindróma (IBS) elnevezést.

Szintén görcsöket, hasfájást, hasmenést okoz, ha valaki nem tudja megemészteni a tejben lévő cukrokat. A laktózérzékenyeknél a kellemetlen tünetek a tejtermék elfogyasztása után nagyjából egy órával jelentkeznek. A problémákat általában meg lehet előzni, ha kerüljük a tejet, tejtermékeket, vagy kitapasztaljuk, mekkora a tolerálható mennyiség.

Forrás: HáziPatika.com




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Alfa-adrenerg receptor gátlók

A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egy csoportja. Ebbe a vegyületcsoportba tartoznak az... Tovább

Triglicerid

A vérzsírok egyik fajtája, ún. neurális zsír, amely 3 molekula zsírsavból és 1 molekula... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: