Forrás: HáziPatika.com
Hogyan étkezzünk helyesen télen?
Az évszakok váltakozásával együtt testünk működése is átalakul, amely a környezeti hőmérsékletnek, szélnek, páratartalomnak, éjszakák és nappalok hosszeltérésének köszönhető. Mit együnk télen?
Grapefruit és forraltbor
Az emberi szervezet fantasztikus működésének köszönhető, hogy nagyon jól tud alkalmazkodni a környezeti hőmérséklet változásaihoz. A nyári rekkenő hőségben megsokszorozódik a hőleadás, jóval több hűsítő folyadékra van szükség, hiszen a szervezetet meg kell védeni a felhevüléstől. Ilyenkor nagyon jól tud esni minden olyan ital és gyümölcs, amelynek savanykás-kesernyés íze van. Nem véletlenül, hiszen ez az a két íz, amely kifejezetten hűtő érzetet kelt, gondoljunk a grapefruitra vagy a cukor nélküli langyos zöldteára. Nyáron szinte nem is kívánjuk a főtt ételt, legkedveltebb levesféleség a hideg gyümölcsleves. Az sem véletlen, hogy ilyenkor egy cézársalátának jobban tudunk örülni, mint egy marhapörköltnek, desszert gyanánt pedig inkább fagylaltot eszünk palacsinta helyett. Ehhez képest télen mintha minden megfordulna. Nem a hideg levesre vágyunk, hanem a forró, melegítő ételekre. Milyen jól tud esni egy bögre kakaó vajas-mézes kaláccsal egy fagyos téli vasárnap reggelen! Ebédre egy tányér babgulyás, majd túrós csusza tepertővel. Késő délután pedig egy pohár forraltbor szinte megszépíti az elmúlás rideg hónapjait. Lássuk, miről is van szó!
A hideg hatása a szervezetre
Mi történik, ha fázunk? Egy idő után vacogni kezdünk, amely nem más, mint egy védelmi reakció. Arról van szó ugyanis, hogy a hideg hatására a bőr alatti erek összehúzódnak, a vérellátás csökken, az izmokban görcsös összehúzódások jelentkeznek, az arc izmai kialakítják a vacogást. Ha nem védekezünk kellőképpen, akkor ebből az állapotból súlyos szövetkárosodás alakul ki: a végtagok, ujjak, orr, stb. sejtjei visszafordíthatatlanul károsodnak, elhalnak, megfagynak, legsúlyosabb esetben beáll a halál. Ne fessük az ördögöt a falra, hanem inkább kanyarodjuk vissza ahhoz, milyen környezeti és egyéb faktorok tudják tetézni a hideg érzetet illetve a szervezet lehűlését:
1. Dohányzás: köztudott, hogy a nikotinnak érösszehúzó hatása van, így télen a kéz ujjaiban gyakran jelentkezik teljes kontrakció (összehúzódás), amely heves fájdalommal társul. 2. Szabadban történő testmozgás, mivel több hőt adunk le a szaporább légzéssel. 3. Magaslaton, hegyekben: mivel ritkább a levegő, kevesebb oxigént tudunk egy légvételre bejuttatni a keringésbe, ezért reflexesen szaporábban lélegzünk, következményesen több hőt adunk le. 4. Szél: hatására a hőérzet megváltozik, amely gyorsítja a lehűlést. 5. Fáradtság: jelentősen csökkenti a hidegtűrő képességet, ezáltal gyorsítja a lehűlést. 6. Éhség: a szervezet a saját tartalékait kezdi felélni, amely igen nagy energia veszteséget jelent. 7. Folyadékhiány: mivel a hideg hatására több folyadékot vesztünk.
Hogyan védekezzünk a hideggel szemben?
Első és legfontosabb dolog, hogy mire beköszönt a tél, legyen erős szervezetünk védekező rendszere.
Ehhez nem kell mást tenni csak: 1. változatosan étkezni, ezt legegyszerűbben úgy érhetjük el, hogy figyeljük az ételek színét és lehetőség szerint minden nap együnk legalább hatféle színt: fehéret (párolt hal, joghurt, kefír, túró, csirkemell, rizs, stb.), sárgát (pl. húsleves, tojás, narancs, mandarin, méz, stb.), pirosat (pl. paradicsom, pirospaprika, kaviár, lazac, stb.), kéket-lilát (szilva, szőlő, szederlekvár, stb.), zöldet (pl. sóskát, borsót, zöldbabot, brokkolit, stb.), barnát (pl. kenyeret, mandulát, mogyorót, kakaót, stb.). 2. kerülni a cukrozott ételek fogyasztását. Ugyanis a sütemények és egyéb cukrozott édességek, ételek hatására az immunsejtek száma megváltozik, gyulladásos faktorok szabadulnak fel, melyek hatására megsokszorozódik a felső légúti betegségek kialakulásának rizikója. Gyümölcsöket fogyasszunk desszert gyanánt. 3. zsírszegény ételeket fogyasztani. Nem mindegy az sem, hogy milyen zsiradék rejlik abban az ételben, amelyet elfogyasztunk, mivel számos vizsgálat bizonyította, hogy az úgynevezett omega-6 zsírsavak túlzott bevitele fokozza a gyulladásos faktorok termelődését, tehát hajlamosít a felső légúti, és egyéb fertőzés, gyulladás kialakulására. Tehát ne együnk annyi napraforgó olajjal készült ételt, hanem inkább a halakat fogyasszuk és főzzünk olíva olajjal. 4. legalább negyed kiló zöldségfélét és ugyanennyi gyümölcsöt fogyasztani: rengeteg vitamint, ásványi anyagot, folyadékot tartalmaznak, amelyek több szempontból is igen kedvező hatást fejtenek ki szervezetünkben. Soha ne feledkezzünk el erről! 5. probiotikus joghurtot fogyasztani: mivel rendkívül erős immunvédő hatást fejt ki. Nem csak a tápcsatornát védi a kórokozók bekerülésével szemben, hanem az egész szervezet immunvédelmét is jelentősen erősíti.
Hogyan táplálkozzunk télen?
Természetesen a fent leírtakat érdemes a téli hideg napokon is szem előtt tartani. Emellett ügyeljünk arra, hogy szervezetünknek melegítésre van szüksége, nem pedig hűtésre. Ezért a nyári étkezéssel ellentétben ne a savanyú-keserű ízeket keressük, hanem a sósakat, édeseket. Például zöld saláta helyett levest vagy főzeléket, édes mandarint, banánt, kevés mandulát vagy földi mogyorót fogyasszunk. Fagylalt helyett kevés aszalt datolyát, fügét válasszunk desszertnek.