Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegség kezelése, a tűszúrás megelőzhető, igaz történet

Diabetes Portál



Félek a tűtől!!

Igaz történet. Félelem a tűszúrástól.

A tűszúrás megelőzhető

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

Félelem a tűszúrástól

 

Azt már nem , Doktornő! Én nem fogom magam szúrni, inkább nem eszem! Igérem most már odafigyelek mindenre! Próbáljuk meg mégegyszer! -csattan fel betegem hangja, miután immár harmadszor ellenőrizzük a vércukrait, és láss csodát, a leleten ismételten ott éktelenkedik a 10 mmol/l éhomi érték, hogy a 90 perces-ről már ne is beszéljek!!
Amikor a testsúlyáról kérdezem, arcpironkodás mellett vallja be, nem változott, hozzátéve- pedig alig eszem!
-    De tetszik látni, most jót mértünk- mondja a rendelésen mért 7,8 mmol/l-re ami étkezés után 5 órával történt- s mutatja ujj begyét,  amiből még most is egy csepp vér buggyan ki.
Most aztán nekem is fel van adva  a labda! Rámosolygok és türelmesen igyekszem meggyőzni: már régóta kezeljük cukorbetegségét egy maréknyi tablettával, kimeritve a teljes tárházat,  és nem jók az eredményei- nincs több tabletta amit még adni tudnék, csak az inzulin: legalább este egy kicsit! A hemoglobin A1 C is magas- az mi? kérdez vissza megszeppenve-  három hónapos átlagos érték.- Hm. -Elkezdem magyarázni: a cukorbetegség egy életen át kezelést igényel, csak az első években tudjuk karban tartani tablettával, nem büntetés az inzulin bevezetése, csak egy másik fajta kezelési mód: kivülről pótoljuk azt, amit a szervezet már nem képes előállitani, és  mindezt azért, hogy ne emelkedje az egekig vércukra étkezés után sem,  és megelőzzük  rettegett  szövődményeit, a  szem, a vese, az ér elváltozásokat, hogy kézzel foghatóbb legyek,  még a vesepótló kezelést is megemlitem. Közben egyre kisebbre húzza össze magát, gondolom mindez végig fut a szeme előtt, igy inkább abbahagyom, még mielőtt valami terminatornak lát maga előtt….
Tetszik látni, most is megszúrtuk, hogy megnézzük mennyi a vércukra, ez fájt?- igen!
2-1 a beteg javára, megint vesztésre állok.

 

 

Saját tapasztalataim


Közben elkalandoznak a gondolataim: eszembe jut, a műtéteim után nekem is szúrnom kellett magam a véralvadás gátlóval. A nővér nem sokat  teketóriázott, megfogta a fecskendőt, és rezzenéstelen arcal belém nyomta a tartalmát… még a könnyem is kicsordult, csipett, égett a helye pár másodpercig.Aztán következő nap kezembe nyomta a fecskendőt, és mosolyogva közölte, ha nem szúrom meg magam, nem mehetek haza: én bátortalanul megfogtam az egész szörnyetegnek tartott eszközt, és barátságos pontot kerestem a hasamon, majd kipécézve egyet, remegve közelitettem felé, és minden bátorságomat összeszedve magamba szúrtam- jé ez nem is fájt- na de aztán amint belenyomtam a folyadékot, felszisszentem, megint csipett!! Nem mondom, hogy kedvesen néztem szegény nővérre, pedig nem tehetett semmiről, ez az én érdekem, hiszen én nem akarok thrombosist! Hat héten át naponta én is hadakoztam magammal,   le kellett küzdenem a félelmemet, ahogy saját magamba szúrok, legyőzve a fizikai  akadályt, amit  a bőröm jelentett, és érezni ahogy a tű áthatol a bőrömön. Be kell valljam, ez az elején nem volt könnyű. Most ugyanzet várom el a betegemtől: szembeállitok valami ősi viszolygást -  az ésszerűséggel. Nem úgy vagyunk összerakva, hogy magunknak fájdalmat, sebet, sérülést  okozzunk.
Rápillantok  a betegemre, aki ijedten sandít rám,  most mi következik, és akkor eszembe jut, hiába magyarázok tű nagyságról, átmérőről, ez sok így egyszerre,  van itt egy ilyen valahol  egy dobozban. Előhalászom és diadalittasan szétszedem, lehúzom a kupakot, és mutatom: hát erről beszélek, ezzel kéne nap mint nap szúrnia magát. Első pillantban nem is látja az egész végét, látom gyanusan méregeti, aztán közli a végitéletet: ez nem is  tünik olyan szörnyűnek . Érzem, nyert ügyem van, most aztán nem eresztem. Már csak egy kicsi rábeszélés, és
döntünk: elkezdjük a az esti inzulin adagolását, az elsőt már ma este. Fogom a pen-t, megmutatom minden rejtelmét, s amikor kezébe veszi ezt az ügyes- ördögi kis szerkezetet, látom barátkoznak, már nem ellenségek.
Eltelik hátom-négy hét, és betegem örömmel mutatja leleteit, csökkentek vércukor értékei. Szégyenlősen hajtja le fejét, mikor megkérdezem, megszokta-e a mindennapi szúrást?
- Doktornő, tényleg nem fáj, nem is hittem volna! -Aztán bevallja, rosszabb az ujjbegy szúrás a vércukorméréshez. És mutatja az ujjait , amik olyanok mintha sűndisznót fogott volna meg.
Megrökönyödve nézem, és csak annyit teszek hozzá, nem kell olyan gyakran nézni most már, csak négy-öt naponta, tetszik tudni, étkezés előtt és után másfél órával…
Folytatom rendelést, kicsit szomorúan, kicsit gyözelem ittasan. Ilyenkor látom, milyen nehéz dologra is adtam a fejem, és a „sikert” nekem sem adját könnyen, s ráadásul  csak évek
múlva.

 

 

A tűszúrás megelőzhető


Ne felejtsük ez kis történet már a betegség lefolyásában általában az utolsó kezelési mód bevezetéséről szól, de még ezt megelőzően van több lehetőségünk ezen helyzet késleltetésére. A kettes típusú diabétesz  természetéből adódóan, egy előrehaladó, az évek folyamán szövődményekkel övezett betegség, célunk hogy ezeket megelőzzük, s ha már valamelyik megjelent azt, lassitsuk. Mindebben természetesen  a betegnek  óriási szerepe van, hiszen a kezdetekben már javasolt diétát, életmód változtatásokat neki  kell betartani. Az orvosok  pedig számos tablettás lehetőséggel tudnak „játszani” az út végét jelentő inzulinig: az első,  a legtöbb esetben  egy metformin típusú szer. Ezzel a gyógyszeres terápiával és a diétával, rendszeres mozgással - szakmai nyelven - egyensúlyban tartható a szénhidrát háztartás.  Majd ezután a lehetőség után akár három különböző terápiával  is folytathatjuk  kezelést: lehet inzulin, lehet egy másik típusú szájon át szedhető antidiabetikum, ami kicsit fokozott munkára serkenti  az inzulin termelő sejteket (sulfanilurea),vagy egy harmadik választás,ami  a betegség egyik okára képes hatni: ez egy modern úgynevezett inzulinérzékenyítő gyógyszer (glitazon), ami azt jelenti, hogy a szervezet által  megtermelt inzulinra teszi érzékenyebbé azokat a  szerveket, szöveteket, amelyek fő szerepet játszanak a vércukorszint  szabályozásban.

 

A cukorbetegség tablettás kezelése


Nem kell tehát megijedni,ha valakinél kettes típusú cukorbetegséget diagnosztizál az orvosa. Számos tablettás megoldás létezik,de a különböző típusú tabletták sorrendisége más a betegség kezelése folyamán.Kérdezze nyugodtan diabetológus orvosát és háziorvosát hogyan is tudjuk lassítani a betegségének lefolyását az inzulinig.

dr. Filó Andrea

 

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 

 
 



Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diabéteszes angiopátia

lásd: angiopátia   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt... Tovább

Dietetika

Az orvostudománynak az az ága, amely a betegségek gyógyélelmezésével foglalkozik. A... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség