1. Válassz ki egy számodra élvezetes mozgásformát
Sokan ott követik el a hibát, hogy nem olyan sportot választanak mozgás céljára, amit élveznének, hanem egyéb tényezők játsszák a főszerepet a döntésben. Számít az edzésforma hatékonysága, az hogy milyen tapasztalatai vannak az adott személynek a sportággal kapcsolatban, a felszerelés, a költségek, a sportolási hely elérhetősége, és akár az is, hogy mennyire népszerű. Ha pedig kimondottan csapatsportról lenne szó, akkor még nehezebb a dolog, hiszen akkor már alkalmazkodni kell több emberhez is.
Ennek ellenére azt mondjuk, mégis válassz olyan sportágat, amit élvezettel csinálsz, de egy kicsit több nehézségbe telik a megszervezése. Igen például a futás is nagyon hasznos, de sokaknak egyszerűen nem jön be, ha „cél nélkül” fut. Természetesen a futás egy tökéletes módja a rendszeres mozgásnak, de ha te valami másra vágysz, akkor próbáld ki azt, még ha több nehézséggel is jár a dolog megszervezése. Inkább kevesebb alkalommal juss el a mozgáshoz, de akkor tényleg élvezettel mozoghatsz és hidd el ez sokat számít.
Annyiféle mozgásforma van a világon, biztos te is észrevetted, hogy minden egyes sportágat különböző intenzitással végzel, a szerint, hogy mennyire élvezetes számodra. Ha eddig nem találtál semmit, amit szívesen csináltál volna, akkor keress tovább, számos lehetőség közül választhatsz.
2. Beszélj az orvosoddal!
Ez elég egyértelműnek tűnik, sokan mégis kihagyják. Aki valamilyen kezelés alatt áll, vagy valamilyen betegségben szenved, mint például a cukorbetegség, az mielőtt bármibe is belekezdene, kérje ki orvosa véleményét. Ha nincsenek erős tünetek akkor biztos rábólint a szakember is, te pedig tényleg abban a tudatban kezdhetsz neki a mozgásnak, hogy biztonságban vagy és nem kell attól félned, hogy ártasz magadnak vele.
Ez cukorbetegek esetében az inzulin miatt fontos, mert a különböző adagokat a szerint kell adagolni, hogy mekkora a vércukorszint. A mozgás segít a vércukorszint csökkentésében, az ingadozások normalizálódásában, így az inzulin adagok is másképp alakulnak.
3. Mérd a vércukorszinted
Legyél tisztában azzal, hogy egy-egy mozgás mennyire segít nálad a vércukorszint csökkentésében. A vércukorszint ugyanis mindenkinél más mértékben reagál a mozgásra. 2-es típusú cukorbetegeknél igen jelentős változásokat érhetsz el. Kövesd nyomon az átalakulást!
4. Legyen nálad vércukorszint emelő
A mozgás alapvetően egészséges és előnyökkel járó dolog. Cukorbetegek esetében azonban előfordulhat, hogy egy-egy hosszabb edzés után a vércukorszint túlságosan leesik. Lehet szó akár hipoglémiáról is. Ez leginkább akkor szokott előfordulni, ha aznap nem ettél eleget, így a vércukorszint amúgy alacsonyabb szinten van. Így a mozgás hatására rosszul lehetsz. Ezt elkerülendő, mindig rendesen egyél, illetve legyen nálad valamilyen gyors vércukorszint emelő. Ilyen lehet valamilyen gyümölcslé, szőlőcukor, vagy keksz.
5. Fokozatosság
Ha olyan mozgásformát választottál, amit élvezel csinálni, vagy nagy terveid vannak, akkor nagyon nehéz betartani a fokozatosság elvét. Ez egyszerűen azért fontos, mert a szervezetet nem szabad hirtelen leterhelni, ezzel többet ártasz, mint használsz. Főleg akkor, ha rendszertelen időközönként többször nekikezdesz az edzéseknek. A rendszeresség és a fokozatosság elvét betartva tudod csak igazán hatékonyan kihasználni a mozgás nyújtotta előnyöket.
6. Hidratálj folyamatosan!
Érdemes a nap folyamán körülbelül 3 liter folyadékot magadhoz venni, hogy rendesen működjön a szervezeted. Aki sportol, annak ugyebár nagyobb a folyadékigénye is. Érdemes testmozgás előtt, alatt és után is innod vizet vagy más folyadékot, hogy folyamatosan hidratáld a szervezetedet. Ha szeretnéd színesíteni a “palettát”, érdemes megkóstolnod a Sió Light termékcsalád gyümölcsitalait, melyek nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, ezért cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják.
7. Legyen motivációd
Alapvetően az emberben hatalmas motivációs erők bújnak meg, ezeket csak felszínre kell hoznod. Az egyik legnagyobb tudatalatti motiváció, az ha valóban szeretsz mozogni, ha elnyerte a tetszésed egy sportág. Tudatosítsd magadban, hogy miért csinálod. Az sem baj, ha a fő cél egy kis alakformálás, vagy az hogy megszabadulj néhány plusz kilótól. Tévhit az a tanács mi szerint állandóan ez a cél lebegjen a szemed előtt, mert így nem fogod tudni élvezni a mozgást. Ne kemény munkának, hanem szórakoztató játéknak fogd fel, mint gyerekként. Mindazonáltal mindenkinek vannak nehéz napjai, ilyenkor pedig jól jön, ha tudod motiválni magad a folytatásra.
8. Praktikus felszerelés
Egyes sportokhoz szükséges van valamilyen felszerelésre, de minden egyes sport esetében szükséged van valamilyen ruházatra. Néhány sport így sokkal költségesebbnek számít, mint a többi. Akármilyen sportágat is választottál figyelj arra, hogy praktikus, kényelmes, a sportolást elősegítő felszerelést és ruházatot válassz. Ha nem a nagy márkák valamennyikéből választasz, akkor olcsóbban is megúszhatod, de akkor is figyelj oda, hogy minden egyes darab segítse elő a mozgást, ne pedig hátráltassa. Esetleg az anyagi befektetés is lehet elég erős motiváció. Mindenesetre próbáld meg a lehető legtöbbet kihozni az adott anyagi feltételekből, hogy minél hatékonyabban tudj a mozgásra koncentrálni.