A stressz fogalma és alapvető gyógyítása
Prof. Balázs Csaba, endokrinológus specialitásai a pajzsmirigy eredetű szemtünetek, az immun és endokrin rendszer kölcsönhatásainak vizsgálata és kezelése, a stressz szerepe az immun-allergiás és endokrin betegségekben. A betegek gyógyításában alapvető fontosságúnak tartja a holisztikus szemléletet. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az u.n. homeosztázis (pl hőmérséklet) megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, egy egysúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.
A stressz szervi tünetei
A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet. Franz Alexander, aki a pszichoszomatikus orvoslás megalapítójaként tett szert világhírnévre 7 klasszikus pszichoszomatikus betegséget sorol fel:
- Peptikus fekély-gyomor-nyombélfekély: gyulladásos elváltozások a bélben
- Colitis ulcerosa, Crohn-betegség (idült, fekélyes vastagbél-gyulladás)
- Magas vérnyomás
- Neurodermatitisz (krónikus, erős viszketéssel járó bőrbetegség)
- Asthma bronchiale (krónikus légúti gyulladás)
- Rheumatoid arthritis (izületi gyulladás)
- Tirotoxikózis (pajzsmirigy hipertireózis) - Pajzsmirigy túltengés