Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Influenza járvány, influenza elleni védőoltás, új vírus törzsek

Diabetes Portál



Már mindenhol kérhető az influenza elleni védőoltás

Már mindenhol elérhető a patikákban és a háziorvosi rendelőkben az influenza elleni idei védőoltás: a gyógyszertári forgalomban kapható oltásokért és ezek beadásáért egyaránt ezerötszáz forintot kell fizetni, az influenza szempontjából veszélyeztetett személyek pedig ingyenesen juthatnak az oltáshoz. Az ingyenes oltásokból egymillió-háromszázezer darabot osztottak szét országszerte, de az is előfordulhat, hogy idén ez kevésnek bizonyul majd.

Influenza elleni oltás

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

Újfajta influenza vírustörzsek

 

Mint ismert, idén az influenza elleni oltóanyagban található háromféle elölt vírustörzs mindegyikén változtatni kellett, az oltás pedig azoknak is fokozottan javasolt, akik nem tartoznak a veszélyeztetett csoportba: ennek oka, hogy az idei járványt okozó újfajta vírustörzsekkel szemben védtelen a szervezetünk.

 

 

Mikor érdemes beadatni az influenza elleni védőoltást?


Az influenzás megbetegedések elleni védőoltást a várható járvány előtt egy-három hónappal ajánlatos beadatni, vagyis épp ezekben a hetekben, október-november környékén. Az influenza szempontjából veszélyeztetett csoport tagjai - például a 60 év felettiek és a krónikus betegségben szenvedők, bővebben lásd később - továbbra is ingyen kapják az oltást, a többieknek nagyjából 1500 forintot (75%-os térítési díjat) kell fizetniük a patikákban beszerezhető vakcinákért és még ugyanennyit a beadásért, vagyis összesen 3000 forintot. A szakemberek szerint az idei szezonban az aktív népesség legalább felének tanácsos lenne beoltatnia magát, bár Magyarországon az eddigi tapasztalat szerint még a veszélyeztetett csoportból is csak minden harmadik ember kéri a vakcinát. Az országban október folyamán 1 millió 300 ezer vakcinát osztottak szét ingyen: idén előfordulhat, hogy ez a készlet kevésnek bizonyul, feltéve, hogy sikeres lesz az oltásra való lakossági felhívás és a szokásosnál többen kérik majd az oltást a szezon elején - mondta Dr. Falus Ferenc országos tisztifőorvos az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal sajtótájékoztatóján.

 

 

Az influenza elleni oltóanyag pótlása


Amennyiben idén elfogyna az ingyenes oltóanyag, akkor öt hét alatt oldható meg a vakcina utángyártása: a tavalyi szezonban összesen 1,1 millió oltóanyag fogyott, ami egyaránt tartalmazta az ingyenes és a patikákban beszerezhető térítésköteles vakcinákat (a patikákban tavaly körülbelül hatvanezer vakcinát értékesítettek). A vakcina beadását követő hetedik napon alakul ki az 50%-os, 21 nap múlva pedig a teljeskörű védettség: a legjobb, ha minél hamarabb beoltatjuk magunkat, és nem várjuk meg, amíg hazánkba is elér az idei járvány. Az újfajta vírustörzsek közül Angliában, a skandináv országokban és egyes adatok szerint már Ukrajnában is észlelték az idén feltehetően járványt okozó "A" típusú vírustörzseket, Magyarországon azonban az eddig vizsgált 17 mintából még egyikben sem mutattak ki influenzavírust.

 

 

Anyagi szempontból is megéri influenza ellen oltani


Falus Ferenc új felmérésük eredményeire hivatkozva elmondta, hogy anyagi szempontból és a ritka esetben halálos szövődmények miatt is egyformán megéri beoltatni a lakosság egy részét. A tavalyi, 2008 első és hetedik hete között lezajlott járvány során nagyjából 250 000-en betegedtek meg, ami azt jelenti, hogy nem volt kiugróan jelentős a járvány, a szövődményes esetek száma 12 500 körül volt, kórházba pedig 250-1000 ember került az influenza különféle szövődményei miatt (az influenzajárványok lefolyását hazánkban a 40. hét végétől a 20. hét elejéig követik nyomon). Az influenzás betegek egyharmada tartozott a 19-34 éves korosztályba, 24 százalékuk 9 évnél fiatalabb gyermek volt, és mindössze 4 százalékot tettek ki a 60 éven felüliek: Falus Ferenc szerint a tavalyi szezonban is elsősorban azokat érintette a vírus, akiknek még "nem volt tapasztalatuk" a betegség kapcsán és emellett védőoltásban sem részesültek.

 

 

Az influenza járvány költségei


A járvány költségei az ÁNTSZ számításai szerint tavaly összesen 3,5 milliárd forintot tettek ki: 1,3 milliárd forintba került az ingyenes védőoltások biztosítása, 2,2 milliárd pedig úgynevezett társadalmi költségnek minősült (ide tartoznak például a lakossági gyógyszerköltségek, illetve az egészségügyi ellátás költségei). A megelőzésre fordított összeg egyértelműen hasznosnak ítélhető, ugyanis ha nem érhető el az ingyenes vakcina, akkor a becslések szerint körülbelül hatszor annyi megbetegedés történt volna a tavalyi szezonban: az ingyenes vakcinára fordított összeg később nagyjából 4-6-szoros megtérülést jelent - hangsúlyozta Falus Ferenc. Az anyagi költségmegtakarításon kívül további előny, hogy akik a szezonális fertőződés ellen védettséget élveznek, azok egy esetleges világméretű járvány (pandémia) kitörése esetén is védettebbek lehetnek a mutálódott vírustörzsekkel szemben (a világjárványt egy újfajta hibridvírus válthatja ki, amely a humán influenzához hasonló gyorsasággal terjedne, annál azonban veszélyesebb lesz; részletesebben lásd korábbi anyagunkat: Eddig kevésbé ismert madárinfluenza vírustörzs okozhatja a világjárványt). Az oltás tehát kétszeres előnnyel járhat, így korántsem mindegy, hogy a lakosság 10, avagy 70%-a van-e beoltva - tette hozzá a tisztifőorvos.

 

 

Ki kapjon influenza elleni oltást?

 

Idén az influenza elleni oltóanyagban található háromféle elölt vírustörzs mindegyikén változtatni kellett. A mostani szezonban fokozottabb lesz a járványveszély, ugyanis az új, megváltozott vírustörzsekkel szemben még nem alakulhatott ki bennünk védettség, hiszen szervezetünk eddig nem találkozott ezekkel a vírusokkal. Mivel így az egészséges, fiatal és középkorú felnőttekből álló populáció is a szokásosnál nagyobb arányban fertőződhet meg, fontos, hogy ne a csak a fokozottan veszélyeztetett csoport tagjai kapják meg az oltást, hanem az egyébként nem veszélyeztetett felnőttek is.

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

Forrás: egeszseg.origo.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Norbi Update Módszer

A Norbi Update Életmód Rendszer   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról... Tovább

Hiperglikémia

Magas vércukorszint. Magasnak számít az a vércukorszint, ha az éhgyomri vagy étkezések... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: egészséges életmód