Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Hatásos-e az influenza védőoltás, vagy nem? Holland orovosok szerint nem, a magyar ANTSZ szerint igen. Most kinek higgyünk?

Diabetes Portál



ÁNTSZ: az influenza elleni védőoltás bizonyítottan hatásos

 A holland orvosok szaklapja azt írta, nem támasztható alá tudományosan, hogy van értelme influenza ellen beoltani a 65 évnél idősebbeket és a különböző kockázati csoporthoz tartozókat.

Hatásos-e az influenza védőoltás, vagy nem? Holland orovosok szerint nem, a magyar ANTSZ szerint igen. Most kinek higgyünk?

Az ANTSZ az influenza védőoltásról

 

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) nem kíván reagálni külföldi lapokban megjelent állításokra, de álláspontja szerint az influenza elleni védekezés bizonyítottan leghatásosabb módja az oltás - közölte az ÁNTSZ.

 

A holland orvosok és gyógyszerészek közös szaklapja, a Geneesmiddelenbulletin októberi számában azt írta, nem támasztható alá tudományosan, hogy van értelme influenza ellen beoltani a 65 évnél idősebbeket és a különböző kockázati csoporthoz tartozókat.

 

Nem hatásos az influenza elleni védőőoltás a hollandok szerint

 

A folyóirat egyik cikke a vakcinák hatásáról a közelmúltban megjelent tanulmányokat áttekintve arra a következtetésre jutott, hogy a kutatások módszertana nem állja meg a helyét. Az influenza elleni oltás egészséges felnőttek esetében alig csökkenti a tüneteket, és nem mutatható ki, hogy fékezné a szövődményeket, mint például a tüdőgyulladást vagy csökkentené a vírus terjedését - írta a szerző.

 

Az ÁNTSZ a közleményében hangsúlyozta, nem kíván reagálni külföldi lapokban megjelent állításokra. "Ezt majd megteszik a hiteles nemzetközi szakmai szervezetek, mint például az Egészségügyi Világszervezet (WHO), illetve az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC)" - írták.

 

A magyar influenza oltóanyag hatásosságát vizsgálták!

 

Ugyanakkor az ÁNTSZ kiemelte: a magyar oltóanyag hatásosságát és eredményességét rendszeresen vizsgálják. Ez alapján pedig a magyar vakcina a gyakorlatban is hatásos, szaknyelven "eredményes" és biztonságos. Mint kifejtették: laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy a 2010/2011-es szezonban az átlagos lakosságban négyből három esetben (csaknem 75 százalékban), a krónikus betegek és a 65 évnél idősebbek között pedig tízből kilencben (átlagosan több mint 90 százalékban) előzte meg a betegséget az influenza elleni védőoltás.

 

Az ÁNTSZ ismét hangsúlyozta: az influenzaoltási kampány elkezdődött, a veszélyeztetett csoportok számára pedig mindenképpen ajánlják a vakcina beadását.

 

Ajánlott az influenza elleni védőoltás felvétele

 

Paller Judit országos tiszti főorvos kedden tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: mindenkinek, de a kockázati csoportokba tartozóknak különösen javasolt az influenza elleni védőoltást beadása. Közlése szerint a hat hónaposnál idősebb krónikus betegek, a várandós nők és a 65 éven felüliek számára az idén is 1,3 millió dózis ingyenes oltóanyag áll rendelkezésre.

 

A tiszti főorvos arról is beszélt: tavaly a 65 éven felüli lakosságnak csak mintegy 30 százaléka részesült valamilyen védőoltásban. E tekintetben az uniós tagállamok rangsorában a hátsó harmadban vagyunk. Mint mondta, az Európai Unió, valamint a WHO elvárása, hogy az országokban minél nagyobb legyen a lakosság "átoltottsága". A cél, hogy 2011-ben a 65 éven felüli lakosság legalább 75 százaléka be legyen oltva - tette hozzá.

 

Forrás: hirado.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Biomarker

Az egyén egy adott betegséggel szembeni fogékonyságát vagy egy adott expozíció... Tovább

Cukorbetegség

A cukorbetegség A cukorbetegség (diabetes mellitus vagy "diabétesz", magyarul... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: egészséges életmód