Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Internetes teszt segíthet a cukorbetegség kockázatának előrejelzésében

Diabetes Portál



Internetes teszt segíthet a cukorbetegség kockázatának előrejelzésében

Az edinburghi Nottingham Egyetem kutatói egy egyszerűen használható internetes tesztet dolgoztak ki annak előrejelzésére, hogy a következő tíz évben mekkora eséllyel fejlődhet ki valakinél a cukorbetegség kettes típusa. A tesztet egyelőre nem alkalmazzák a klinikai gyakorlatban, a szerzők azonban tanulmányuk eredményeire hivatkozva előnyösnek tartanák a bevezetését.

Internetes teszt-cukorbetegség

A cukorbeteg teszt

A cukorbeteg teszt internetes oldalán bárki számára elérhető kérdőív laboratóriumi tesztek elvégzése nélkül segít felbecsülni annak valószínűségét, hogy a jövőben mekkora eséllyel fejlődhet ki nálunk a 2-es típusú cukorbetegség. A diabétesz ezen típusa jellemzően a negyven év feletti, elhízott felnőtteknél alakul ki, de az újabb felmérések adatai szerint a cukorbetegség világszerte mind több gyermeket és tizenéves fiatalt is érint. A nem-inzulinfüggő cukorbetegségnek is nevezett kórkép fennállásakor a hasnyálmirigy normál mennyiségű inzulint termel ugyan, de a sejtek érzéketlenné válnak vele szemben.

A cukorbetegség előfordulása az egész világon emelkedő tendenciát mutat, elsősorban az idősek növekvő száma, a helytelen táplálkozás és az elhízás fokozott terjedése miatt (bővebben lásd korábbi cikkeinket: 2025-re minden második családban lehet egy cukorbeteg, Az elhízás járványos méreteket öltött a világon). Emiatt vált igazán fontossá, hogy a cukorbetegséget időben felismerjék, jelenleg azonban nem létezik olyan széleskörben elfogadott tesztrendszer, amely a mindennapi orvosi gyakorlatban is alkalmazható lenne. Ezen a helyzeten próbál javítani az a kockázatbecslő alkalmazás, amelyet Julia Hippisley-Cox és munkatársai fejlesztettek ki, majd összesen 3,7 millió személy háziorvosi adatainak elemzésével vizsgálták a megbízhatóságát.

 

A cukorbeteg teszt eredményei


A British Medical Journal hasábjain megjelent tanulmányban először 2,5 millió, 25 és 79 év közötti személy adatait tekintették át, akik Angliában és Walesben 1998 és 2008 márciusa között keresték fel háziorvosukat akár a rutin orvosi vizsgálatok, akár valamely betegség panaszai miatt. A vizsgálat kezdetekor a résztvevők egyikénél sem volt jelen a cukorbetegség kettes típusa.

A kutatók először átvizsgálták a háziorvosok számítógépein tárolt adatokat, és azonosították, hogy a tízéves periódus alatt hány személynél jelent meg cukorbetegség. Miután számba vették a diabétesz megjelenését elősegítő összes tényezőt, azt találták, hogy a cukorbetegség megjelenésének kockázata a férfiaknál és a nőknél is egyaránt kapcsolatban áll az életkorral, a nemmel, a származással, a testtömegindexszel, a dohányzással, a cukorbetegség családban történő korábbi előfordulásával, a szociális helyzettel, illetve a szívbetegségek jelenlétével. A kutatócsoport két jellemző példát emelt ki, ahol ez az összefüggés több esetben is kifejezett különbségeket mutatott a betegek egyes csoportjaiban. Ilyen volt többek között az etnikai hovatartozás: kiderült például, hogy a bangladesi férfiaknál négyszer gyakoribb a betegség előfordulása, mint a fehér résztvevőknél, a pakisztániaknál pedig kétszeresnek mutatkozott ugyanez a különbség. A szociális helyzet és a betegségkockázat között szintén egyértelmű kapcsolat mutatkozott: azok a nők, akik a legszegényebb ötödbe tartoztak, kétszeres gyakorisággal betegedtek meg azokhoz képest, akiket adataik alapján a leggazdagabb ötödbe soroltak.

A kutatócsoport ezt követően újabb 1,2 millió személy bevonásával vizsgálta a tesztrendszer megbízhatóságát. Ennek során az előzőektől eltérő, de szintén a háziorvosok rendelésein megfordult betegek adatsorait vették alapul. Miután megvizsgálták, hogy mekkora az átfedés a teszt által előre megjósolt kockázat és a valóságban bekövetkezett betegségek gyakorisága között, kiderült, hogy a módszer igen pontosan jelzi előre a cukorbetegség várható megjelenésének valószínűségét. A kutatók akkor is hasonlóan jó eredményeket kaptak, amikor a teszt megbízhatóságát egy másik kockázatbecslő rendszer, a Cambridge risk score néven ismert algoritmus jóslataival vetették össze - olvasható a Medical News Today internetes híroldalán.

"A QDScore az első olyan kockázatbecslő teszt, amely az etnikai hovatartozást és a szociális helyzetet is figyelembe veszi a cukorbetegség következő tíz évben várható kockázatának becslésekor. További előny, hogy laboratóriumi vizsgálatok nélkül kapunk megbízható becsléseket, így a klinikai gyakorlatban és az egyszerű érdeklődők számára is egyaránt jól használható eszközről van szó" - írják a tanulmány szerzői.

A cukorbetegség kockázatát előre megjósoló tesztek Európában történő bevezetését már eddig is több betegszervezet javasolta, a QDScore pedig a kutatók szerint mindenben megfelel egy széleskörben is alkalmazható, pontos becslést adó tesztrendszer követelményeinek. A szerzők mindamellett további, a mostani eredmények megerősítésére alkalmas tanulmányok elvégzését is szorgalmazzák a közeljövőben.

Forrás: Origo.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Szulfanilureák

A legelterjedtebb vércukorcsökkentő tabletták csoportja, melyek fő hatása az inzulin... Tovább

Broca-index

Az ideális testtömeg meghatározásának egyik módszere. A centiméterben kifejezett... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség, bulvár, színes hír