Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
Kedvezőbb kezelési előnyök
A diabetes mellitus gyógyszeres terápiájában a támogatási rendszer korszerűsítése és hozzáigazítása a szakmai irányelvekhez szükségessé vált, hiszen erre átfogó szakmai és finanszírozási megfontolásból évek óta nem került sor. A megelőzés szemlélete nem érvényesült a finanszírozási előírásokban, inkább a betegség későbbi stádiumaiban lévők – vagyis a már hosszabb ideje cukorbetegek – kaptak kedvezőbb kezelési előnyöket, akiknél a korszerűbb készítmények előnyös hatása kevésbé érvényesülhetett.
Fontos a korai kezelés
Ha a korszerűbb készítményeket korábban vezetik be, az a betegek élethosszúságának és életminőségének javulását eredményezheti. Az új finanszírozási szabályok fontos alapelve a korai agresszív kezelés hangsúlyozása, illetve az orvosok figyelmének felkeltése a hatásosság mellett a költségek minimalizálására. A korábbi ajánlások is egyetértenek abban, hogy az életmódváltozás (mozgás és diéta) a frissen felfedezett diabétesz kezelésének első lépése, enyhébb esetekben ez önmagában is képes helyreállítani a szénhidrát-anyagcsere egyensúlyát; ezért a gyógyszeres kezelés támogatása mellett az új indikációs pontok felhívják a figyelmet a prevenció és a helyes életmód jelentőségére is.
A 2-es típusú cukorbetegek
Összességében a 2-es típusú cukorbetegek többsége 2008. januártól alacsonyabb összeget fog a patikában fizetni a vércukorcsökkentő készítményekért, mint korábban, illetve számos beteg részére már korai stádiumban elérhetővé válik az inzulin. A belgyógyász és diabetológus szakorvosok számára a változás leginkább új terápiás lehetőségeket fog eredményezni azzal, hogy a finanszírozó elvárja az életmód-terápia hangsúlyozását, a költségtudatos készítményválasztást és a rendszeres kontrollvizsgálatokat. A háziorvosok számára kedvező, hogy az ajánlások első vonalában megjelenő hatóanyagok a korábbinál nagyobb támogatást kapnak, áraik csökkennek; tehát betegeiknek kedvezőbb térítési díjak mellett rendelhetnek bizonyítottan hatásos készítményeket. Ugyanakkor a háziorvosokkal szemben a korábbiaknál intenzívebb az elvárás, hogy a bizonyos készítmények esetében a szakmai ajánlásoknak megfelelő rendszerességgel küldjék el 2-es típusú betegeiket szakorvosi kontrollvizsgálatra, ahol mérlegelni lehet a 2008. január 1-jétől támogatással elérhető korai inzulinterápia lehetőségét.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
A változások részletezve
- 1. A szakmailag elavultnak tekinthető buformin (Adebit), glipizid (Minidiab) és glibenclamid (Gilemal, Glucobene, Maninil) hatóanyag-tartalmú készítmények társadalombiztosítási támogatása 2008. április 1-jétől megszűnik, azzal a céllal, hogy a 2-es típusú cukorbetegeket korszerűbb készítményekkel kezeljék.
- A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében az életmód-változtatás ellenére fennálló kóros vércukor anyagcsere-háztartás rendezésére a háziorvosoknak továbbra is lehetőséges a szakmai irányelvek alapján elsőként választandó metformin (Adimet, Gluformin, Meforal, Meglucon, Merckformin, Metfogamma, Metformin 1a Pharma, Stadamet) és a kombinációban is hatékony szulfonilurák (mint a glimepirid Amagen, Amaryl, Dialosa, Glempid, Glibezid, Glimepirid 1a Pharma, Glimepirid Hexal, Glimepirid Pliva, Glimepirid-Ratiopharm, Glimewin, Glindia, Gliprex, Limeral, Melyd, Sintecal), valamint a gliclazid (Diaprel MR, Diaprel, Gluctam) alkalmazása egységes normatív 55%-os társadalombiztosítási támogatás mellett.
- Amennyiben az említett hatékony és kombinációban is alkalmazható készítményekkel való kezelés ellenére a betegek vércukorháztartását nem sikerült rendezni, jogos igény a szakorvosi kompetencia bevonása (az orális készítményekhez és az inzulinok jelentős részéhez diabetológiai szakrendelés szakorvosa vagy belgyógyász szakorvos adhat ki javaslatot).
- A hatékony glitazon (Avandia, Avandamet, Avanglim) származékok – alkalmazásának előretörése miatt – megfelelő indikáció esetén szakorvosi javaslatra 2008. január 1-jétől a korábbi 50% helyett 70%-os társadalombiztosítási támogatásban részesülnek azzal a céllal, hogy a betegek kedvezőbb térítési díj ellenére jussanak a készítményekhez. (A recepten az Eü.tér.köt. ikszelendő be.)
- Az akarbóz (Glucobay) tartalmú készítmények a betegek számára 50%-os támogatással, szakorvosi javaslat mellett rendelhetők, azért, hogy a betegek gyógyszeres kezelését a szakmai ajánlások szerint állítsák be, és azok a betegek részesüljenek akarbóz terápiában, akik számára az a legtöbb egészségnyereséget hozza. 2008. április 1-jéig a készítmények normatív támogatása is megmarad a zökkenőmentes felkészülés és átállás érdekében.
- A nateglinid és repaglinid (Starlix, NovoNorm) hatóanyag-tartalmú készítmények továbbra is szakorvosi javaslat esetén megfelelő indikációkban 50%-os támogatással rendelhetők. (A recepten az Eü.tér.köt. ikszelendő be.)
- A humán kristályos (gyors, elhúzódó, kevert) inzulin (Actrapid, Humulin R, Humulin N, Humulin M3, Insulatard) terápiában áttörés, hogy az eddigi jogszabályokban megjelenített elavult és célszerűtlen adminisztratív gátak megszűntek, 2008. január 1-jétől lehetséges az individuális inzulinterápia beállítása már a betegség korai stádiumában. Az inzulinkezelésre szorulók részére – függetlenül a beadás módjától, az adagolás gyakoriságától, a készítmény jellegétől – egységesen 100%-os támogatással rendelhetők humán inzulinkészítmények szakorvosi javaslatra. A változások eredményeképpen az eddig nem támogatott korai inzulinterápia (napi egyszeri elhúzódó hatású humán inzulinadagolás) is 100%-os támogatást kap. Ez vonatkozik mind az ampullás, mind a patronos kiszerelésre. (A 100%-os támogatás inzulinokra vonatkozó 300 Ft-os dobozdíja nem változott.)
- Az ultragyors hatású analóg inzulinok (Apidra, Humalog, NovoRapid), illetve az ultra hosszú hatású Lantus, Levemir intezifikált alkalmazásában (napi 3 vagy többszöri inzulinkezelés) jelentős változás nem történt, szakorvosi javaslatra továbbra is 100%-os támogatással rendelhetők.
- Az eddig nem támogatott, ultra hosszú hatású analóg inzulinok (Lantus, Levemir) tablettával kombinált napi egyszeri korai inzulinkezelése 2008. január 1-jétől szakorvosi javaslat esetén 50%-os támogatással érhető el a betegek számára. (A recepten az Eü.tér.köt ikszelendő be.)
- A kevert analóg inzulinok (Humalog Mix25 és 50, NovoMix 30) továbbra is megfelelő indikáció esetén szakorvosi javaslatra rendelhetők (a recepten az Eü.tér.köt. ikszelendő be), azonban a támogatás mértéke 100%-ról 90%-ra csökkent (az eredeti javaslat szerint 70%-ra csökkent volna, ezt sikerült kissé felemeltetni), azzal a céllal, hogy a gyors és elhúzódó hatású inzulinokkal való intenzifikált kezelés legyen elsődleges a cukorbetegség inzulinos kezelésében.
Pen készülék, vércukormérő, tesztcsík
Pen készülék jelenleg csak intenzív kezelés alatt álló betegeknek írható fel. Itt ellentmondás van a gyógyszer és segédeszköz felírhatósága között. A cégek dolgoznak azon, hogy harmonizáljon az inzulin és a pen felírhatósága. Ez nyilván időt vesz igénybe, addig viszont a rendeletet be kell tartani.
A vércukormérő készülékek közül a D-Cont Personal inzulin kezelésre szoruló cukorbetegség esetén 50 % támogatással írható fel.
Tesztcsíkok támogatása nem változott, a Personal Aktív Test és a C-Test 50db/doboz 85 %-os . A többi reagens csík esetében maradt a Fix támogatás /2.372.- ft/doboz/.
Felírhatóság: napi kétszeri inzulinozás esetén 2 doboz, napi háromszori inzulinozás esetén 6 doboz, intenzifikált, regisztráltan napi minimum négyszeri inzulinozás esetén 9 doboz rendelhető negyedévenként.
/ Lapzártáig az OEP által nem tisztázott, hogy azok a betegek részére, akik napi egyszeri inzulinkezelésre szorulnak felírható-e reagens csík. /
A gyakorló orvosok most ismerkednek a rendelet szövegével, kérjük betegeinket, legyenek elnézőek a kezdeti periódusban, mert mindenkinek – orvosnak, betegnek egyaránt – meg kell tanulni, hogy 2008. január 1-jétől milyen előírásoknak kell eleget tenni az orális antidiabetikumok és az inzulinok rendelése esetében.
Több hónapos harc eredménye
Az új rendelet több hónapos harc eredménye amelyet a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége és a Magyar Diabetes Társaság folytatott az OEP és Eü-i Minisztérium képviselőivel. Sok levelezés, tárgyalás, TV kampány volt szükséges ahhoz, hogy ezek az eredmények megszülessenek. Megmaradt az intenzív inzulinkezeltek részére a 100 %-os támogatás a korszerű analógok esetében, a tablettás kezelések többségében támogatás növekedés következett be, kivéve a Glucobay-t, a premix inzulinok esetében sikerült megakadályozni, hogy 100 %-ról 70 %-ra csökkenjen a támogatás, az új támogatás mértéke 90%!
Fontos: Az új rendszer több terápiás lehetőséget biztosít a szakemberek számára, így több beteg kaphat támogatással korszerűbb kezelést!