Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
A Nemzetközi Diabetes Szövetség miért tartja rendkívüli jelentőségűnek ADOPT vizsgálat megállapításait?
A fontosabb eredmények röviddel az előadásokat követően elérhetővé váltak az interneten és megjelentek igen tekintélyes, angol nyelvű szaklapban is. A 2-es típusú cukorbetegek gyógyszeres kezeléséről szolgáltatott számunkra új adatokat a vizsgálat, amelynek azért van komoly jelentősége, mert felépítése, kivitelezése, értékelése megfelelt napjaink követelményeinek, következésképpen a leszűrhető információk várhatóan rövid időn belül megtermékenyítik a mindennapos gyógyító gyakorlatunkat is.
Kapcsolódó fórum témánk itt: Kell-e nekem már az inzulin?
Újonnan felismert 2-e típusú cukorbetegeket vontak be a vizsgálatba, s azt regisztrálták, hogy a glibenclamid, a metformin vagy a rosiglitazon biztosít-e hosszabban tartó, megfelelő anyagcsere-egyensúlyt. Egyértelműen kiderült, hogy az adott vizsgálati elrendezésben, egyedüli gyógyszerként adva a rosiglitazonnal lehetett a betegek döntő hányadában a leghosszabban tartó anyagcsere-egyensúlyt elérni. A gyógyszer jó hatásában az inzulinrezisztencia csökkentése és a béta-sejtek megóvása egyaránt szerepet játszott.
Elsősorban a cukorbetegek melyik csoportjának kezelésében jelent javuló kilátásokat a rosiglitazon hatóanyagú készítmények szedése?
A rosiglitazon csak 2-es típusú cukorbetegeknek adható. Az ADOPT eredményei is arra mutattak rá, hogy a betegség korai fázisában – hiszen a bevontak valamennyien újonnan felismert betegek (betegségtartamuk legfeljebb 3 év), korábban csak diétával kezeltek voltak –, idősebb (50 életév felettiek) és nagyobb (110 cm-től) haskörfogatúak körében adható jó kezelési eséllyel.
Ez a gyógyszer kitolhatja az inzulinkezelésre való áttérés időpontját, egyszersmind esélyt ad bizonyos szövődmények elkerülésére?
– Az ADOPT eredményei azt igazolták, hogy a rosiglitazonal – önmagában adva – hosszabb perióduson keresztül érhető el jó anyagcserehelyzet, mint metforminnal vagy glibenclamiddal. Az ADOPT nem vizsgálta az inzulinra állás körülményeit, de becsülhető, hogy ha a beteg később kezdi a kombinált oralis kezelést, akkor a kórlefolyás során majd később szorul esetleg inzulinkezelésre is.
Általános szempont, hogy a hosszú időn át biztosított jó anyagcserehelyzet a diabétesz késői szövődményeinek kockázatát érdemben csökkenti. Az ADOPT vizsgálatban nem tanulmányozták a diabétesz specifikus szövődményeinek (retinopathia, neuroapthia, nephropathia) alakulását. A szív- és érrendszeri szövődmények jelentkezését regisztrálták, az előfordulás meglehetősen alacsony volt. A vizsgálatban nem figyelték meg azt, hogy rosiglitazon mellett – a metforminhoz viszonyítva – gyakoribb lett volna a szív- és érrendszeri szövődmény.
Ám a rosiglitazonnak is lehetnek mellékhatásai, felmerül például a csonttörések fokozott kockázata, erről mit lehet tudni?
Jól ismert, hogy minden hatékony gyógyszernek mellékhatásai is lehetnek. Ez alól nem kivétel a rosiglitazon sem. Az ADOPT eredményei a mellékhatások terén meglepetéssel nem szolgáltak: rosiglitazon mellett a vízvisszatartás és testsúlygyarapodás, metformin mellett a hasmenés, glibenclamid mellett pedig a hipoglikémia fordult elő a leggyakrabban. Kétségtelen azonban, hogy váratlan mellékhatásként rosiglitazon adásakor, nők körében bizonyos csonttörések gyakoribb előfordulását regisztrálták, ez az adat figyelmet és mindenképpen további vizsgálatokat igényel.
Mit jelent anyagilag a beteg számára az áttérés az újabb készítményre, s érdemes-e kombinálni a hagyományosabb tablettákkal?
Rosiglitazon választásakor az orvosnak tekintettel kell lennie a hazai alkalmazási előírásra. A készítményt ma kombinációs kezelés tagjaként (elsősorban metforminnal kombinálva) használjuk, s így aknázzuk ki az alkalmazásában rejlő előnyöket. A készítményt más orális antidiabetikummal (szulfonilurea-készítménynyel) is lehet együtt adni. Inzulinnal kezelt betegek esetében a rosiglitazon adása kontraindikált.
E sorok írásakor tárgyalják a 2007-ben várható gyógyszertámogatás mértékét, az egyes készítmények felírhatóságát. Az árra vonatkozó pontos adatot ezért megadni nem tudok. Joggal becsülhető azonban az, hogy az általános rendező elv alól a rosiglitazon sem lesz kivétel. Sajnos a cukorbetegek anyagi terhei a gyógyszertámogatás csökkentése miatt 2007-ben jelentősen nőni fognak.
Forrás: mcd.hu