Az inzulinkezelés velejárói
A hagyományos inzulinkezelés velejárója, hogy a betegeknek kötött időben kell beadni inzulinjukat. Ez azt jelenti, hogy napjukat, elfoglaltságaikat ezen időpontokban megszakítják és vércukorszint-mérés után beadják maguknak a gyógyszert. Emellett az étkezésekre is külön elő kell készülniük: az injekció beadása után 15-30 percet kell várniuk, mielőtt enni tudnának. És az sem mindegy, hogy mit fogyasztanak utána, hiszen az orvosuk által meghatározott szénhidrátmennyiséget kell elfogyasztaniuk: se többet, se kevesebbet. Ezek a kötöttségek sok betegnek kellemetlenséget okoznak.
Szerencsére van mód arra, hogy az inzulinkezelés alkalmazkodjon a beteghez és nem fordítva: „A gyorshatású modern inzulinok igen gyorsan felszívódnak, használatukkal nem kell várni az étkezéssel. Fontos még az is, hogy a hagyományos inzulinokkal összehasonlítva a modern inzulinok rugalmasabban alkalmazhatók, így például a reggeli vagy az esti inzulinbeadás időpontjai is szabadon választhatóak. Emellett a modern inzulinokkal sokkal ritkábban fordul elő kórosan alacsony vércukorszint és a kisétkezések akár el is hagyhatóak, ami jótékony hatással lehet a testsúlyra is.” – nyilatkozta Dr. Lukács Miklós, a MISEK Miskolci Semmelweis Ignác Egészségügyi Központ és Egyetemi Oktató Kórház belgyógyász-diabetológus főorvosa.
A modern inzulinok a hagyományos inzulinokkal összehasonlítva rugalmasabban alkalmazkodnak a betegek étkezési igényeihez, életritmusához. Alkalmazásuk könnyebben betartható, betegbarát. Ez azért is nagyon fontos, hiszen az inzulinos cukorbetegeknek életük végéig adniuk kell maguknak az életmentő injekciót.