Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.
A verejtékezés folyamata
A verejtékezés folyamata a központi hőszabályozásunk függvénye, amit befolyásol a mindenkori külső hőmérséklet, a keringő vér víztartalma, a vérkeringésünk rendszere, a hormonális állapot és környezetünk is. Az izzadság- és faggyúmirigyek működése egyes területeken - tenyerek, talpak, hónalj, a genitális területek – fokozottabb. Kevésbé izzadnak a háti bőrfelszínek és a lábszárak, vagy a hasi tájék. A verejték a leghígabb mirigyváladék, közömbös vagy enyhén savas vegyhatású. Jellegzetes szagát azok a zsírsavak adják, amik a faggyúmirigyek kamráiból ürülnek ki a szőrtüszők nyílásai mellől.
Vannak olyan korok és élethelyetek, állapotok, amikor a verejtékezés növekedése teljesen természetes. Serdülőkorban, a nemi éréssel egy időben a legintenzívebb a folyamat, ekkor a hónaljakban és a genitáliák, nemi szervek körül a faggyúmirigyek erőteljesebben működnek. Terhesség idején is normális jelenség a fokozott izzadás a hónaljban, a hason és a szeméremtájon, de a terhesség végére csökkennek ezek a tünetek. A változókor is igen felboríthatja verejtékmirigyeink egyensúlyát. Ilyenkor az izzadásos, hőhullámokkal járó tünetek közel 60-95%-ban szoktak kialakulni. Rendszerint rohammal induló, az alhastól felfelé terjedő hőhullám lép fel jelentős szomjúságérzés kíséretében, amely főleg éjjel tőr elő. Az izzadás az ajkakon, a homlokon, a halántékon, az orcákon a legnagyobb mértékű.
A menstruáció is okozhat hasonló tüneteket, mivel a hormonok másképpen, fokozottabban működnek, így a vérzést megelőző héten már jelentkezhet egy intenzívebb, kellemetlen hónaljszag, kisebb hőhullámok.
Izzadás, mint betegség?
A kéz- és a láb izzadásában főleg öröklött tényezők és idegrendszeri zavarok a felelősek.
Mindenféle túlzott izzadás mögött pszichés zavarokat, depresszió, kóros elhízás húzódhat meg. A fokozott izzadás hátterében akár különböző betegségek kísérő tüneteként is jelentkezhet: hormonális elváltozások, pajzsmirigy-működési zavarok, cukorbetegség, idegrendszeri problémák. Fontos tudni, hogy a stressz is okozhat hasonló tüneteket, mivel fokozza a verejtéktermelést, ami általában a tenyéren, talpon és a hónaljban okoz kellemetlenségeket. Az egész testre terjedő erős izzadással – főleg, ha egyéb, betegségre utaló tüneteket is észlel valaki – belgyógyászhoz érdemes fordulni.
Megoldás a kellemetlen testszag ellen
Az izzadás enyhítésére alkalmasak lehetnek különböző stresszoldó módszerek, természetgyógyászati megoldások, vagy akár gyógyszeres kezelések is.
Nagyon súlyos esetekben még a sebészi beavatkozás is szóba kerülhet. A hónalji verejtékmirigyek teljes kimetszésénél hegek maradnak hátra, és mint minden jelentős műtétnél, szövődmények léphetnek fel. Másik lehetőség, hogy egy mellkasi műtét során az izzadásra ható, a hónalj és a tenyér felé futó vegetatív idegeket átvágják. A műtöttek mintegy 80 százalékánál azonban azt tapasztalják, hogy az izzadás áttevődik más testrészekre, például a törzsre, így nem hoznak 100%-os megoldást.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt
Forrás: keresdazorvosod.hu