Ilyenek a növényi olajok (kivéve a pálmaolajat), a diófélék és a legtöbb hal zsírja. Vizsgálatok sorozata bizonyítja ugyanis, hogy azok az étrendek, melyek az eddigi határértéknek tekintett 35%-nál nagyobb arányban tartalmaznak zsírt, ezen belül főként telítetlen zsírsavakat és szegényebbek főként szénhidrátokban, sokkal előnyösebbek, mint a minimális zsírt és több szénhidrátot tartalmazó diéták. Az amerikaiak változatlanul nagyon sok szénhidrátot, ezen belül cukrot, fruktózt fogyasztanak és ez a fő oka az elhízás, a vérzsír zavarok és a diabétesz rohamos növekedésének.
Növeljük a jó zsírok fogyasztását!
Korábban az erősen zsírszegény étrendekre koncentráltak és többnyire figyelmen
kívül hagyták a diétán belül a zsírokat helyettesítő nagy mennyiségű szénhidrátokat. A gyakorlatban ez zsír helyett cukor, ill. rostszegény fehér lisztből készült termékek fogyasztását jelentette. Ezzel szemben az új ajánlások szerint mindenképpen törekedni szükséges a szénhidrátok, elsősorban a cukrok és a fehér lisztből készült pékárúk, tésztafélék fogyasztásának nagymértékű csökkentésére és helyettük a telítetlen zsírsavakat tartalmazó „jó” zsírok fogyasztásának a növelésére. Ennek keretében szükség van a korábbi közvélekedés megváltoztatására is.
Az új ajánlások szerint a „jó” zsírok fogyasztása előnyös az egészségre, viszont a finomított szénhidrátok fogyasztása mindenképpen kerülendő, ill. csökkentendő.
Forrás: JAMA