Egyre nő a 2-es típusú cukorbetegség a gyerekek körében
Mik a kockázatai a kettes típusú cukorbetegségnek?
Jellemzően sokáig tünetmentes marad a 2-es típusú cukorbetegség, vagyis normál szinten mozog a kiskamasz cukra. Viszont nagy veszélyt hordoz magában, hogyha a gyermek már fiatal korában elhízott, mivel megnő a kockázata a magas vérnyomás, szív-és érrendszeri megbetegedés és természetesen a 2-es típusú diabétesz kialakulásának. A túlsúllyal küzdő gyermeknél néhány esetben kialakul az elhízásuk miatt mentális probléma, mint a depresszió, ami leginkább evészavart okozhat. Sokszor a látást is támadhatja, de ez inkább idősebb korban jellemző tünet, emellett a folyamatosan gyenge immunrendszer is jelezheti, hogy bizony gond van. Fontos megemlíteni a szövődményeket is, ami az erekre koncentrálódik (lásd: látásromlás), leginkább a nagy ereket érinti, szemben az 1-es típusú cukorbetegekkel.
Tehát akkor hogyan deríthető ki mégis a 2-es típusú diabétesz?
Sokszor szúrópróbaszerűen végzett vérvétel is képes kideríteni, hogy valami baj van a szervezettel, de a terheléses cukorvizsgálattal egyszerűen rá lehet jönni a probléma eredetére. Fontos tényező ilyen esetben, hogy a legpontosabb adatokat az 5 pontos cukorterhelésből lehet kinyerni, amihez inzulinszintet is érdemes nézetni. Ezeket egy endokrinólogus, diabetológus vagy gasztroenteriológus estenként nőgyógyász is kiírhatja. Javasolt egyéb hormonális betegségekre is szűretni egy túlsúlyos gyermeket.
Hogyan kezelhető és tehető élhetőbbé?
Egyszerű, de annál pontosabb és fegyelmezetebb diétát igényel ez a típusú cukorbetegség. Fontos, hogy hosszútávú életmódváltásra van szükség, ahol minden, ami gazdag egyszerű szénhidrátokban, nagy mennyiségű sót tartalmaz, illetve túlságosan zsíros, vagy cukros azt ki kell iktatni az étrendből. Minőségi, összetett szénhidrátokra van szükség, amelyek leginkább hosszabb felszívódásúak, emellett a megfelelő mennyiségű minimum napi háromszori zöldség fogyasztás javasolt, a moderált fehérje és gyümölcs beiktatása javasolt. Az orvosok és dietetikusok ajánlása alapján az ételek glikémiás indexére is javasolt odafigyelni, de mindezek mellett a mostanában elég népszerű inzulin indexnek is van létjogosultsága. A cukorbetegségbe éppen belecsöppenő szülők és gyermekeiknek javasolt egy diabetológushoz és egy dietetikushoz fordulni a megfelelő tanácsadás miatt.
Tehát a gyermekkori elhízásnak, mi magunk a társadalom vagyunk a felelősei, mi vagyunk az egyetlenek, akik ezt a megnövekedett számot csökkenteni tudjuk. A magunk érdeke, hogy odafigyeljünk egymásra és önmagunkra is.