Mi a cukorbetegség?
A cukorbetegség egy krónikus betegség, egyfajta anyagcsere rendellenesség. Ebben az esetben a szerevezetben nem termelődik megfelelő mennyiségű inzulin nevű hormon, ami a vércukorszint és a sejtek cukorfelvételének szabályozásában játszik nagy szerepet. Manapság egyre jobban emelkedik a cukorbetegségben szenvedő emberek száma, ám sokaknál nem derül ki a betegség, különösen a 2-es típusú cukorbetegek esetében, hiszen ennél a típusnál hiányoznak a tipikus tünetek, és gyakran csak a szűrővizsgákatok elvégzésével kerülhet megállapításra a betegség.
Mi okozza a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását?
1. Életmód
Sokan nem tudják, de a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása nagyban összefügg az életmóddal. Nagy szerepet játszik a kibontakozásában az egészségtelen életmód, a stressz, valamint a mozgásszegény életmód is.
2. Genetika
A genetika is nagyban hozzájárulhat a 2-es típusú cukorbetegség kilakaulásához, hiszen egyesek hajlamosabbak rá.
Milyen veszélyekkel járhat az egészségre nézve a 2-es típusú cukorbetegség?
Nagyon fontos időben felismerni a 2-es típusú cukorbetegséget, hiszen ebben a betegségben szenvedők esetében jóval nagyobb az infarktus, mint a nem diabéteszes betegeknél. Manapság a 2-es típusú cukorbetegség egy elég súlyos betegségnek számít, hiszen akár 10-15 évvel is lerövidítheti az élettartamot, köszönhető ez a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek. A 2-es típusú cukorbetegek esetében ugyanis 2-4-szer nagyobb az esélye a szív és érrendszeri megbetegedések kialakulásának.
Ez tehát azt jelenti, hogy a cukorbetegségben szenvedő embereknek nem csupán a vércukorszintjükre kell odafigyelniük, hanem a szívükre is. Ha odafigyelnek ezekre a problémákra, valamint minél hamarabb felismerik a szív- és érrendszeri problémákat, annál nagyobb az esély arra, hogy javítság az esélyeiket a stroke-al vagy a szívinfarktussal szemben.
Hogyan kezelhető a 2-es típusú cukorbetegség?
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése több módszerrel is történhet. A kezdeti típusban életmódváltással, majd gyógyszeres kezeléssel szokták a betegséget orvosolni. A későbbi szakaszban azonban már szükséges az inzulin adása.
Ahhoz, hogy egy kicsit lecsökkentsük ennek a súlyos betegség kialakulásának kockázatát, fontos, hogy mindenki odafigyeljen az éeltmódjára. Az egészségtelen ételeket mindenképp el kell kerülni, le kell mondani az olyan káros szenvedélyekről, mint a dohányzás vagy az alkohol, valamint rendkívü fontos az is, hogy a rendszeres mozgást beépítsük a mindennapjainkba. Ha a családban előfordult már korábban cukorbetegség, fontos a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése is.