A kórházban sok betegnek ártanak
A világ egyik legnevesebb, legjobban felszerelt és szakszemélyzettel legjobban ellátott kórházában, a baltimori Johns Hopkins-ban az orvosok véleménye szerint minden igyekezetük ellenére sok betegnek sokat ártanak.
Az ártó tényezők
Az ártó tényezők közül kiemelik a betegek megzavart életritmusát, a vizsgálatokkal és a kórházi ténykedésekkel sokszor megzavart alvást, a kórházi zajt, a vizsgálatokra való sokszor hosszú várakozási időt és nem utolsó sorban a betegek legalább fele számára nem kielégítő étkezéseket, melyek mind megzavarják az egyének immunrendszerét és csökkentik a szervezetük védekező képességét, részben a kórházi fertőzésekkel szemben.
Mindez hozzájárul a gyakori gyulladásos folyamatokhoz és a szervek állapotának romlásához. Mindezek eredményeként sok beteg nem csupán nem gyógyul meg a kórházban, de ha nagyobb baj nélkül „megússza” ugyanolyan állapotban távozik onnan, mint ahogy felvételre került.
(Mindezt egy olyan kórházról írták le, ahol a betegek többsége minden komforttal ellátott egy-kétágyas szobákban fekszik, a betegbiztosító vagy önmaga a beteg által kifizetett összegek csillagászati méretűek és egy ápolási nap költsége 20-30-szorosa a hazánkban rendelkezésre álló összegnek. Ezek után nagy kérdés: miképpen lehet „költséghatékonyan” javítani a hazai egészségügy, ezen belül a kórházi egészségügy állapotát? – a referáló megjegyzése).
Forrás: BMJ Qual Safety 2015