Mi az a közösségi média függőség?
A közösségimédia-függőség a közösségi média túlzott használata, amely negatív következményekkel jár az ember életében. Ezek a negatív következmények magukban foglalhatják a kapcsolatok, a munka, az iskola és a mentális egészség problémáit. Orvosilag alátámasztott módszerek a függőség megelőzésére a közösségi média felhasználóinál a következőek:
Állítsd be időkorlátokat a közösségi média használatához
A függőség megelőzésének egyik legjobb módja, ha korlátozod a közösségi médiában eltöltött időt. Próbáld meg napi 30 percre korlátozni. Korlátokat beállíthatsz úgy is, hogy a közösségi médiát csak bizonyos napszakokban vagy a hét bizonyos napjain használod. Például megengedheted magának, hogy 30 percig használd a közösségi médiát este, munka után vagy az iskolában.
A közösségi média használatának időkorlátozásának néhány különböző módja van. Az egyik módja az időzítő használata. Állítsa be az időzítőt arra az időtartamra, amelyet a közösségi médiában szeretnél eltölteni, és amikor letelt az idő, hagyd abba a közösségi média használatát. Egy másik módszer egy olyan alkalmazás letöltése, amely nyomon követi a használatot, és korlátozza a hozzáférést.
Kerüld a közösségi médiát, ha lehangoltnak érzed magadat
Ha szomorúnak, dühösnek vagy szorongónak érzed magadat, kerüld a közösségi média használatát. Ezek az érzelmek súlyosbíthatják a függőséget. A közösségi média kiváltója lehet ezeknek az érzelmeknek, és ronthatja is őket. Ha rosszul érzed magadat, próbálj valami mást csinálni, amitől jobban érzed kicsit magad, például beszélj egy barátoddal, sétálj vagy hallgass zenét.
Legyél tisztában azokkal a kiváltó tényezőkkel, amelyek miatt sokat használod a social mediat
Vannak bizonyos dolgok, amelyek kiválthatják a késztetést a közösségi média használatára. Például az unalom, a magány vagy a halogatás. Ha tudod, mik a kiváltó okok, felkészültebb lehetsz ezek elkerülésére. Ha unatkozol, próbálj meg egy könyvet olvasni vagy sétálni. Ha magányosnak érzed magadat, hívd fel egy barátodat vagy családtagodat. Ha pedig halogatsz valamit, próbálj a közösségi médiában való görgetés helyett az éppen aktuális feladatra összpontosítani.
Ne hasonlítsd magad másokhoz
A közösségimédia-függőség egyik legnagyobb kiváltó oka az, ha összehasonlítod magad másokkal. Amikor mások életét látod a közösségi médiában, könnyen összehasonlíthatod magadat velük. Fontos azonban emlékezni arra, hogy a közösségi médiában látottak nem mindig tükrözik pontosan a valóságot. Az emberek csak életük legjobb részeit teszik közzé a közösségi médiában, és gyakran szerkesztik vagy szűrik a fotóikat. Tehát ne hasonlítsd össze az életedet a közösségi médiában látottakkal. Ha például egy barátod nyaralási fotóit látod a közösségi médiában, ne hasonlítsd össze életedet az övével. Lehet, hogy csak az utazásuk legfontosabb eseményeit posztolták, és nem tudod, milyenek valójában a mindennapjaik. A dolgok nem minden olyanok, mint amilyennek látszanak.