A cukorbeteg láb ápolása
Ezért is hordjunk állandóan cipőt, ezzel is elkerülhetjük a lábak sérülését. A cipő szellőzzön jól, legyen kényelmes és ha megtehetjük, egymást követő napokon ne hordjuk ugyanazt a párt. Húzzunk pamutzoknit, kerüljük a műszálas harisnyákat. Soha ne közlekedjen mezítláb- még otthon se, és a fürdőhelyeken is legyen nagyon óvatos!
Figyelje folyamatosan lábait, ha bármilyen sebet, bőrelváltozást észlel, ami nehezen gyógyul vagy nem múlik el, forduljon orvoshoz. Fontos, hogy ne próbálkozzon a bütykök, tyúkszemek otthoni eltávolításával, mert a cukorbetegek sebei rosszabbul gyógyulnak és nagy a fertőzés veszélye is. Vizsgálja meg bőrét a lábujjak között is! A lábujjak körmét vágja egyenesre, de ne túl rövidre. Ügyeljen arra, hogy ne okozzon sérülést. Tornáztassa lábát rendszeresen!
A lábápolás aranyszabálya
A lábápolás aranyszabálya a folyamatos odafigyelés és itt is fontos, hogy merjünk segítséget kérni – szakembertől. Diabéteszes betegeknél 40-szer nagyobb a fekély miatt végrehajtott amputációk száma, mint a nem cukorbetegeknél. A jó anyagcsere és az egyenletes vércukorszint-kontrol kedvez a gyógyulási folyamatoknak. A hagyományos inzulinokkal összehasonlítva a modern inzulinok egyenletesebb hatásúak. Az odafigyelés, az elővigyázatosság és a megfelelő gyógyszeres terápia alapfeltétele a sebgyógyulásnak.