
A kezelés során nemcsak a seb fertőtlenítése fontos, hanem az elhalt szövetek minél pontosabb és kíméletesebb eltávolítása. Ez általában sebészi úton, valamint helyi kezeléssel történik, de már évek óta ismert, hogy egyes légyfajták lárvái is bevethetők erre a célra. A kis lárvák előszeretettel fogyasztják a fertőző, bomlásnak indult szövetrészeket és kíméletesen szabadítják meg a betegeket a gócoktól. Most egy tanulmány is igazolta ez, amelyben a hagyományos módszereket hasonlították össze a kis élőlények munkájával. És jobbnak bizonyultak: 5 hét után az állatok teljesen kitisztították a sebeket, míg a hagyományos módszer mellett a fertőzött szövet 33%-a a seben maradt.
Mielőtt megrohamoznánk a horgászboltokat, óvatosságra intenénk mindenkit: nem mindegy, milyen lárva kerül a sebre és kizárólag fertőtlenített állatokat szabad használni – elméletben. Hazánkban ugyanis nem engedélyezett az eljárás és a messzi Hawaii-on is csak speciálisan felkészített orvosok alkalmazhatják ezt a terápiát.
Amit most is megtehetünk a sebgyógyulás érdekében: rendszeresen ellenőrizzük lábunk állapotát és azonnal forduljunk szakemberhez, ha lassan gyógyuló sebet észlelünk. Ügyeljünk arra, hogy a vércukorszintünk nem ingadozzon. Különösen igaz ez az inzulinnal kezelt betegek esetében, hiszen a hagyományos inzulinnak kezelteknél gyakoribbak az ingadozások mint azoknál, akik modern inzulinkezelést kapnak.
A hazai lárvák tehát megnyugodhatnak – egészen addig, amíg egy horgász csalijára nem kerülnek.