Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A légszennyezettség káros egészségügyi hatásai

Diabetes Portál



Magas légszennyezettség

A múlt hónapban és február elején eddig már 24 napon lépte túl a budapesti levegő szennyezettsége az egészségügyi határértéket, de több nagyvárosban, így Egerben, Miskolcon, Debrecenben is hasonló értékeket mértek a szakemberek. Szakértő segítségével megtudhatjuk, hogy a tartósan fennálló légszennyezettség milyen káros egészségügyi következményekkel járhat, de arra is kaphatunk tanácsokat, hogy mit tehetünk a szennyezett napokon a megelőzés érdekében.    

Levegőszennyezés

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!

 

 

 

A légszennyezettség káros egészségügyi hatásai


A téli időszakban a légszennyezettség magas szintje is komoly egészségügyi problémákat okozhat a gyermekeknél és a felnőtteknél egyaránt.  A múlt hónapban és február elején eddig már 23 napon lépte túl a budapesti levegő szennyezettsége az egészségügyi határértéket, de több nagyvárosban, így Egerben, Miskolcon, Debrecenben is hasonló értékeket mértek a szakemberek.

 

A magas értékek ellenére nincs szmogriadó


A téli időszakban elsősorban a szálló por mennyiségének jelentős növekedése miatt alakulnak ki az egészségre is veszélyes légszennyezettségi értékek a magyarországi nagyvárosok főbb csomópontjain - mondta az [origo]-nak Dr. Páldy Anna az Országos Környezetegészségügyi Intézet igazgatóhelyettese. Jelenleg azonban csak a kén-dioxid és a szálló por együttes magas koncentrációja esetén rendelhetnek el szmogriadót a főváros illetékesei, a kén-dioxid szintje azonban - az ipari kibocsátás jelentős csökkenése miatt - évek óta alacsony, ezért erre eddig még egyik évben sem került még sor. A környezetvédelmi tárca ezért jogszabály-módosítást tervez, hogy jövőre már  szállópor-koncentráció egyedüli emelkedése esetén is már el lehessen rendelni a készültséget. Az Európai Unió új levegőminőségi szabályozása szerint három év múlva az ország büntethető lesz, ha nem tartjuk be az előírásokat. Eszerint a por mennyisége egy éven belül 35-nél többször nem lépheti át a napi meghatározott mennyiséget. Ez a feltétel azonban elég nehezen tartható: az ország szinte minden mérőállomásán évente ugyanis 50-100 alkalommal is több ennél a határértéknél a szálló por mennyisége" - mondta a szakértő.

Dr. Páldy Anna kiemelte még, hogy a por koncentrációjának jelentős mértékű - akár 1 nap alatti - növekedését elősegíti a tartósan alacsony hőmérséklet és a szélmentes, ködös időjárás, így elsősorban ezeken a napokon kell számítanunk az értékek jelentős emelkedésével.

 

Az egyre több autó miatt van ennyi por


A szálló por részecskéinek legjelentősebb forrásai a különböző járművek. Városi környezetben ugyanis esetenként a kipufogógázokkal összemérhető jelentőségű szennyezettséget okoznak a gumiabroncsok kopásából származó részecskék, illetve az úttestről felvert por, ami egyebek mellett az aszfalt elhasználódásából keletkezik. A korszerű gépkocsik emellett nagyon apró porszemcséket is kibocsátanak a levegőbe, amelyek szintén a szennyezés forrásai, a szálló por maradék része pedig ipari és tüzelési eredetű. "Fel kell hívnom arra is a figyelmet - hangsúlyozta Dr. Páldy -, hogy míg a dízelüzemű gépjárművek szén-monoxid kibocsátása viszonylag kismértékű, addig részecske-kibocsátásuk jelentősebb: egy nagyságrenddel haladja meg a benzin-motorokét, így ezek is hozzájárulnak a porszennyezéshez."

 

Az allergiás tünetek is erősödnek


A szálló por még a legalacsonyabb koncentrációban is káros, és mennyiségének rövid távú emelkedése is izgatja a nyálkahártyákat, köhögést, torokkaparást és nehézlégzést válthat ki. Ezenfelül a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el, aminek következtében növekszik a vér alvadékonysága, fokozott vérrögképződés is kialakulhat.

Számos hazai és külföldi vizsgálat eredménye bizonyította, hogy a szennyezett levegőjű területen élő lakosság körében jelentősen magasabb a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők aránya, mint a tiszta levegőjű területeken, és a krónikus légzőszervi és asztmás betegek állapota rövid és hosszú idejű légszennyezés hatására egyaránt romlik. A légzőszervi tünetek fokozódnak, a légzésfunkció csökken, a gyógyszerfogyasztás emelkedik, és nő a kórházi, illetve a sürgősségi ellátásra való igény.

"Az allergiás légzőszervi betegségek és a levegőszennyezettség közötti összefüggésekről megállapítást nyert, hogy a levegőszennyezettség a légúti betegségek oka, prediszponáló (elősegítő) faktora és a krónikus betegségek rosszabbodásának okozója egyaránt lehet"- fejtette ki a szakember. A tartósan magas légszennyezettség a kifejlődő magzat méretét is csökkentheti, melyről korábbi cikkünkben bővebben olvashat.

A levegőszennyezettség alapján Budapest az Unió nagyvárosai között a középmezőnyben helyezkedik el. Ám ez egy átlagos adat, fővárosunk és bizonyos nagyvárosaink több részén a helyzet ennél sokkal súlyosabb, így Budapest lakosságának húsz százaléka jelentősen, hatvan százaléka mérsékelten, a maradék húsz százalék kisebb mértékben szennyezett környezetben él. Nagyrészt a levegő szennyezettségének növekedése miatt 1980 óta a fővárosban az asztmások aránya több mint tízszeresére, a tüdőrákosoké pedig több mint háromszorosára emelkedett.

 

Mit tehetünk, ha magas a légszennyezettség?

 

  • A legveszélyeztetettebbek az idősek, a kisgyermekek és a krónikus légúti betegségekben szenvedők, ezért számukra azt tanácsolják a szakértők, hogy a szélmenetes téli napokon ne közlekedjenek a forgalmasabb közlekedési csomópontok mentén, és ha tehetik, inkább maradjanak otthon.
  • Az egészségesek is lehetőleg kerüljék a kifejezetten nehéz, megerőltető fizikai munkát és a hosszan tartó sporttevékenységet!
  • Ha lehet, hagyjuk otthon többször az autót és válasszuk a tömegközlekedést!
  • A kerékpárral közlekedők használjanak a por ellen védő maszkot!
  • Az immunrendszerünk erősítése érdekében naponta legalább 2,5-3 liter folyadékot és a napi ajánlott mennyiségnél több C-vitamint fogyasszunk a szennyezettebb napokon. Vitaminkalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, életkorától függően mennyi a napi szükséges aszkorbinsav-bevitel.

 

 

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

Forrás: origo.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

ICA (islet-cell antibody)

Szigetsejt-ellenes antitestek, amelyek frissen felfedezett 1-es típusú diabéteszeseknél... Tovább

BMI (body mass index)

Lásd: testtömegindex Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
címkék: egészséges életmód