Ne legyél támadó!
A hangsúly a dohányzáson van. Ha azt mondod, "utálom, amikor cigizel", azzal csak negatív hozzáállást provokálsz ki. Viszont, ha indulatok nélkül beszélsz a dohányzás káros hatásairól, lehet, hogy egy pillanatra elgondolkodik azon, hogy érdemes lenne felhagyni vele. Mondd, hogy utálsz egy dohányost megcsókolni, kivéve, ha éppen fogat mosott.
Harag nélkül
Különböztesd meg a dohányzó ismerősöd iránt aggódásod és az általános haragodat a dohányosokkal szemben. Fontos, hogy ne érezze rajtad, hogy haragszol, indulatok nélkül beszélgessetek. Próbálj minél kevésbé személyeskedő lenni, a tárgyilagosság kevésbé támadó.
Le a félelemmel
Sok dohányos igazi mankója a stresszes helyzetekben a cigaretta. Már el sem tudják képzelni, hogyan birkóznának meg egy problémával a nikotin nyugtató hatása nélkül. A legjobb, ha megtanítasz néhány új stressz oldó technikát, hogy lássa, cigi nélkül is el tudja viselni a problémákat.
Használd a családi köteléket, mint motivációt
Szakértők szerint a dohányosok többségére valóban motiválóan hat, ha tudják, káros szenvedélyük miatt nem akarnak vagy nem tudnak velük lenni szeretteik. Ha például a családban valaki asztmás vagy terhes, a dohányos vagy leszokik a cigiről, vagy nem tölthet velük sok időt.
Ne hagyd, hogy feladja!
A dohányzás, hasonlóan a drogokhoz, lelki és fizikai függőséget alakít ki. Hiába akarja valaki tényleg elszántan lerakni a cigit, a visszaesések sajnos gyakoriak. Ilyenkor fontos a támogatás. Dicsérd meg, milyen erős volt, hogy ez ideig kibírta dohányzás nélkül. Ébreszd rá, hogy nem kudarcról van szó, hanem inkább sikerről, hiszen idáig már eljutott. Nyugtasd meg, hogy nem rontott el semmit.
Forrás: Lifenetwork.hu