Stroke és szívroham
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az utazások, nyaralások alkalmával se feledkezzenek meg az érintettek a betegségükről, tudatosan törődjenek magukkal, mivel a stroke és a szívroham "nem utazik nyári szabadságra". Az alattomosan, tünetek nélkül érkező szélütés súlyos következményekkel járhat: 10 szélütésen átesett beteg közül 9 soha nem lesz képes többet úgy élni, mint az agyi érkatasztrófa előtt.
A stroke kialakulásának kockázata a magas vérnyomás megfelelő kordában tartásával csökkenthető. A nyári hónapokban azonban - különösen nyaraláskor - gyakran háttérbe szorul a rendszeres és megfelelő kezelés, illetve a korábban már kialakított helyes étkezési szokások betartása. A társaság által indított Éljen 140/90 alatt! mozgalom Tudatos Törődés alprogramja idén nyáron a stroke és a magas vérnyomás kezelésével kapcsolatos hasznos tanácsokra hívja fel a figyelmet.
Gyógyszerek fontossága a magas vérnyomás esetében
Ha hosszabb időre utazik a magas vérnyomásos beteg, mindig ellenőrizze a gyógyszerei lejárati idejét és lejárt szavatosságú gyógyszert soha ne szedjen be. A rendszeres gyógyszerszedő hosszabb utazások előtt mindenképpen konzultáljon orvosával és az utazás megkezdése előtt időben ellenőrizze, hogy van-e elegendő gyógyszere a nyaralás idejére - közölte a Magyar Hypertonia Társaság.
Érdemes felírni a gyógyszerek nevét és adagolását, így ha esetleg elvesznének, biztosan tudják pótolni. Nem szabad elfeledkezni a gyógyszerek elcsomagolásáról: az autó hátsó ablakában történő "napozás" például egyetlen gyógyszer-készítménynek sem használ. Repülőn lehetőleg bontatlan csomagolásban vigyék a készítményeket, az esetleges félreértések elkerülése érdekében. Nyaralás alatt általában megváltozik az életvitel, így az új napi rutinban is meg kell találni a gyógyszerbevétel lehetőség szerinti állandó időpontját. És nem utolsósorban fokozottan kell ügyelni a napon töltött órák számára.
Forrás: MTI